Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3
(25.10.2019, 12:16)Borówka napisał(a): Mnie bardzo ciekawi wciąż, czy to przeszkadzanie to jest z perspektywy pszczelarskiego samopoczucia, jakoś tam mniej lub bardziej widocznej stresowej reakcji pszczół, czy przewidywanym domysłom, a może realności, co do długofalowej niekorzyści dla rodziny pszczelej w ulu ramowym. Interesowałby mnie eksperyment, w którym w dużej grupie pszczół w takich samych warunkach leczniczo-zdrowotnych (czyli w stanie zmierzającym do okresowego WY-leczenia) oraz pokarmowo-pożytkowo-pogodowych, robi się dokładny przegląd raz na tydzień: od oblotu do kłębu, czyli w sezonie. oraz pobieżne przeglądnięcia raz na dwa tygodnie od kłębu do oblotu, czyli w zimowli. W zestawieniu z grupą kontrolną traktowaną bardziej bardziej hands-off, czyli załóżmy przegląd raz na miesiąc w sezonie i zero podczas zimowli. Po kilku latach porównanie wyników według kryteriów: przeżywalności, rozwoju na wiosnę, wielkości osypu, ewentualnie także porażenia dwa razy do roku. Nie trafiłem jeszcze na takie eksperymenty.

Interesowało by mnie też, czy byłyby jakieś różnice dla grup pszczół bardziej dzikich i bardziej udomowionych.

No było by to interesujące. Tylko kto to zrobi?
Powiem szczerze że jak doturlałem się do 46 rodzin na 5 toczkach to najzwyczajniej nie byłem w stanie w tym sezonie grzebać często w ulach.
Raczej zastanawiam się jak to w przyszłym roku zorganizować żeby grzebać jak najmniej...
A jakby jeszcze doszło grzebanie w związku z leczeniem... no to podziwiam tych Kwasków i inne gwiazdy YT.
Uzależniony od zapachu z ula...
Cytuj ten post

Wiadomości w tym wątku
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - beekeeeper98 - 27.04.2017, 16:15
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 03.05.2017, 20:39
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - MirusB - 23.05.2017, 07:41
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - karolinka777 - 08.09.2017, 08:59
RE: Co w trawie piszczy o tej porze? cz.3 - Adam1969 - 25.10.2019, 15:56