Rzadkie szkodniki pszczół
Myślałem że to mrówka, ale poszperałem i na cioci wikipedi:

Oleica fioletowa (Meloe violaceus) – owad z rzędu chrząszczy (Coleoptera), z rodziny oleicowatych (Meloidae).
Osiąga długość 10-32 mm[3]. Podobnie jak u innych oleicowatych samice oleicy fioletowej posiadają nieproporcjonalnie duży odwłok. Skrzydła są zredukowane, ciało o barwie niebiesko-fioletowej dość miękkie. Oleica jest powolna w ruchach, a jej ochroną jest trująca, oleista ciecz wylewana w momencie zagrożenia.

Jedna samica składa do 10 000 jaj. Składanie tak dużej ilości jaj jest wymuszone skomplikowanym cyklem rozwojowym tego owada. Ze złożonych w ziemi jaj wykluwają się larwy, które wspinają się na kwitnące rośliny zielne. Tam żywią się pyłkiem i czekają na żywicieli – głównie dzikie pszczoły. Przyczepiają się do odnóży pszczół i w ten sposób trafiają do ich gniazda. W gnieździe larwy zjadają pszczele jaja i zajmują ich miejsce jedząc dalej nektar i pyłek przynoszony przez pszczoły[2]. Po kilku wylinkach larwy przekształcają się w nibypoczwarki, a następnie poczwarki i ostatecznie w postać dorosłą (hipermetamorfoza). Tak skomplikowany cykl rozwojowy powoduje, że tylko z nielicznych jaj powstają osobniki dorosłe, które z kolei odżywiają się zielonymi częściami roślin[3]. Imagines występują od kwietnia do czerwca, preferują obszary trawiaste, skraje suchszych lasów i zarośli[2].

A ja ją wypuściłem Oczko

[Obrazek: oleica.jpg]
Cytuj ten post
I cała matematyka plastra pszczelego poszła się walić...
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
Zdaje się że to potrafi być bardzo śmierdzący owad, kiedy go zdenerwować, to bardzo ciekawe, że rozwija się w gnieździe pszczół, to znaczy że niedobór pszczół może je trochę wykończyć. Jeszcze jedna tajemnica lasu. Dzięki za podzielenie się informacją.
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post
To jest bardzo ciekawe, nigdy bym się nie spodziewał, że taki robaczek może narobić tylu szkód.
Cytuj ten post
Dziś widziałem 4 takie w okręgu 2m, na łączce powstałej po wyschniętym jeziorze. Ciężko było ich nie zauważyć, wielkość 3cm i grubość kciuka. Macie jakieś zdjęcia ich poczwarek? Może to mi osłabiło rodziny w lesie.

EDIT:
Znalazłem: https://pasieka24.pl/index.php/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/99-pasieka-3-2004/1163-inwazja-larw-oleic-na-pszczo-miodn
Cytuj ten post
Dziś widziałem to u siebie w ogrodzie i skojarzyłem, że miałem tego zawsze trochę w ogrodzie. Nie widziałem nigdy aby żerowało na pszczołach miodnych.
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post