Rójki 2017
(24.05.2017, 08:50)flamenco108 napisał(a): Cholercia.
Ktoś musi gubić, żeby znajdować mógł ktoś. Ja jestem chyba z tych pierwszych.

Nie przejmuj się ja też z tych pierwszych Uśmiech Aczkolwiek w tym roku liczę, że może jakaś rójka też się do mnie wprowadzi bo zostawiłem tam sporo uli samych sobie Uśmiech
Cytuj ten post
(24.05.2017, 12:03)kosz85 napisał(a):
(24.05.2017, 08:50)flamenco108 napisał(a): Cholercia.
Ktoś musi gubić, żeby znajdować mógł ktoś. Ja jestem chyba z tych pierwszych.

Nie przejmuj się ja też z tych pierwszych Uśmiech Aczkolwiek w tym roku liczę, że może jakaś rójka też się do mnie wprowadzi bo zostawiłem tam sporo uli samych sobie Uśmiech

Ja już tak 4 lata próbuję i jak na razie bez sukcesu. Mowa o tych co się same miały wprowadzić. Osiedliła się raz jakaś mocno późna rójka które szybko padła. W tym roku znów liczę. Mam ładne stare plastry nawet pokarmem i czekam. 
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
(24.05.2017, 12:23)Borówka napisał(a): Ja już tak 4 lata próbuję i jak na razie bez sukcesu. Mowa o tych co się same miały wprowadzić. Osiedliła się raz jakaś mocno późna rójka które szybko padła. W tym roku znów liczę. Mam ładne stare plastry nawet pokarmem i czekam. 

Poszła fama, że trzymasz je na głodzie więc nikt nie przylatuje Oczko
Cytuj ten post
(24.05.2017, 15:10)Krzyżak napisał(a):
(24.05.2017, 12:23)Borówka napisał(a): Ja już tak 4 lata próbuję i jak na razie bez sukcesu. Mowa o tych co się same miały wprowadzić. Osiedliła się raz jakaś mocno późna rójka które szybko padła. W tym roku znów liczę. Mam ładne stare plastry nawet pokarmem i czekam. 

Poszła fama, że trzymasz je na głodzie więc nikt nie przylatuje Oczko
no to teraz dla zmiany pogladow majac calkiem sporo wianuszkow miodu za darmo do wziecia. Czy docenia zmiane?
Cytuj ten post
Cześć!

Robię drugie podejście do zasiedlenia mojej kuszki. Jakbyście mieli informacje o rójkach do złapania, oddania lub odkupienia w okolicy Łodzi, to dajcie proszę znać!

Z góry dziękuję za pomoc!
Cytuj ten post
W mojej najsilniejszej rodzinie dziś zerwałem kilka zasklepionych mateczników. Drugi odkład z tej rodziny robiłem 17-go więc to mateczniki zrobione już po odkładzie. Chciałem zrobić kolejny ze starą matką ale jej nie znalazłem. Rodzina pracuje, jajeczka są, mateczniki też ale nie masa tylko z 5-6 szt.  Jutro wyjeżdżam rano to czasu wiele mieć nie będę, jedyne co mi przychodzi do głowy żeby zrobić na szybko to odstawić całą rodzinę na bok, a podstawić pod miodnie korpus węzy/suszu z ramką otwartego czerwiu.
Cytuj ten post
Jak chcesz znaleźć matkę to zdejmij miodnię na bok, połóż na nią kratę odgrodową i strzepuj pszczołę z ramek gniazdowych na tą kratę. Po któreś ramce matka pojawi się na kracie.

Co do rozrajania to możesz zrobić tak.
Na dennicę postaw miodnię, włóż do niej jedną ramkę z jajami. Gniazdo odstaw gdzieś w inne miejsce na pasieczysku na nową dennicę lub na miodnię połóż folię i na to gniazdo. To gniazdo musi mieć jakiś swój wylotek z przeciwnej strony. Cała stara pszczoła zleci się na miodnię, pociągnie mateczniki ratunkowe na ramce z jajami i będzie pracować dalej. W gnieździe nastrój rojowy minie. Jak wrócisz za parę dni to zrobisz sobie odkład z gotowymi matecznikami i zestawisz rodzinę z powrotem tak jak powinna stać.
Cytuj ten post
Zrobiłem bardzo podobnie zanim przeczytałem bo poszedłem do pszczół po 6 rano. Rodnia stoi na miodni na swojej dennicy odwrócona o 180st. Późniejszy odkład przy okazji dostał bonusa w postaci ramki z czerwiem. Na miodnie trafił półkorpus z rodni otrzepany z pszczół (w większości z miodem ale też są jajeczka więc będą miały z czego pociągnąć mateczniki). Po powrocie odbiorę miód, połącze tak jak było w nadzieji na akację. Mały odkład z matecznikiem też zrobię żeby mieć czerwiącą matkę na późniejszy podział.
Cytuj ten post
W końcu doczekałem się pierwszego roju w tym roku.

Cytuj ten post
Ale mi sie paszcza cieszy! Wlasnie zadzwonił ojciec, pojechał w odwiedziny do wuja, u ktorego miałem nieleczoną pasiekę. Do pierwszego ula wprowadziła sie rojka! Czarne pszczoly, ojciec stwierdził ze inne niz moje. Noszą pyłek. Dzisiaj nie mam jak ale jutro moze uda mi sie im poprzeszkadzac? jaki bonus!
Cytuj ten post
(27.05.2017, 14:27)MN napisał(a): Ale mi sie paszcza cieszy! Wlasnie zadzwonił ojciec, pojechał w odwiedziny do wuja, u ktorego miałem nieleczoną pasiekę. Do pierwszego ula wprowadziła sie rojka! Czarne pszczoly, ojciec stwierdził ze inne niz moje. Noszą pyłek. Dzisiaj nie mam jak ale jutro moze uda mi sie im poprzeszkadzac? jaki bonus!

(23.11.2016, 10:54)MN napisał(a):
(23.11.2016, 08:36)Borówka napisał(a):
Cytat:To jest wyalienowana pasieka, odgrodzona z 3 stron lasem, z jednej stawami. Nie ma w pobliżu 4km innej pasieki. Nie zagrażam, więc nikomu, ale też nikt nie zagraża mi.

Zakładając na chwilę poważne potraktowanie z mej strony tematu zagrażania. Czy jesteś pewien, że w promieniu 4 km od pasieki nie ma absolutnie żadnego dzikiego gniazda pszczół ani żadnego trzymacza który ma nie zgłoszoną pasiekę zgodnie z prawem bo bierze miód dla siebie tylko. 

Apropo z tego co wiem to pszczoła może lecieć dalej niż 4 km. Nie pisząc o matce i trutniach które mogą lecieć jeszcze dalej. To Brat Adam pisał. Ciekawe czy świta matki też wtedy z matką może lecieć dalej?

Tak, pszczół tam nie ma. Mam tam dobrego szpiega Duży uśmiech w sezonie jest niedaleko podwożona jedna pasieka na facelię tylko. Co do dzikich pszczół to są lasy mieszane, więc nie zarzekam się, że gdzieś w dziupli coś nie żyje. 
Co do lotów, pewnie, że pszczoła poleci dalej, ale nie jest głupia i jak ma pod nosem wszystko co jej potrzeba to nie leci daleko. To dość proste. 
Co do pszczół, o których pisałeś wcześniej. Dlatego nie odłożyłem leczenia na całej pasiece. Wiem, że padłaby większość rodzin. Nie mogę i nie chcę sobie na to pozwolić. Przyczyn upadków tych konkretnych 9 rodzin jest wiele. Rozmnożę to co zostanie i jestem ciekawy jak będzie za rok.

Tak jeżeli wszystko co piszesz i pisałeś jest prawdą to znaczy, że to całkowicie zdziczała pszczoła.
Cytuj ten post
Rójka nr 3
Wczoraj w końcu jakaś dość ładna rójka. Sezon rójkowy w tym roku póki co słaby.
Koniec maja a dopiero 3 roje.

Cytuj ten post
(27.05.2017, 14:37)Borówka napisał(a):
(27.05.2017, 14:27)MN napisał(a): Ale mi sie paszcza cieszy! Wlasnie zadzwonił ojciec, pojechał w odwiedziny do wuja, u ktorego miałem nieleczoną pasiekę. Do pierwszego ula wprowadziła sie rojka! Czarne pszczoly, ojciec stwierdził ze inne niz moje. Noszą pyłek. Dzisiaj nie mam jak ale jutro moze uda mi sie im poprzeszkadzac? jaki bonus!

(23.11.2016, 10:54)MN napisał(a):
(23.11.2016, 08:36)Borówka napisał(a):
Cytat:To jest wyalienowana pasieka, odgrodzona z 3 stron lasem, z jednej stawami. Nie ma w pobliżu 4km innej pasieki. Nie zagrażam, więc nikomu, ale też nikt nie zagraża mi.

Zakładając na chwilę poważne potraktowanie z mej strony tematu zagrażania. Czy jesteś pewien, że w promieniu 4 km od pasieki nie ma absolutnie żadnego dzikiego gniazda pszczół ani żadnego trzymacza który ma nie zgłoszoną pasiekę zgodnie z prawem bo bierze miód dla siebie tylko. 

Apropo z tego co wiem to pszczoła może lecieć dalej niż 4 km. Nie pisząc o matce i trutniach które mogą lecieć jeszcze dalej. To Brat Adam pisał. Ciekawe czy świta matki też wtedy z matką może lecieć dalej?

Tak, pszczół tam nie ma. Mam tam dobrego szpiega Duży uśmiech w sezonie jest niedaleko podwożona jedna pasieka na facelię tylko. Co do dzikich pszczół to są lasy mieszane, więc nie zarzekam się, że gdzieś w dziupli coś nie żyje. 
Co do lotów, pewnie, że pszczoła poleci dalej, ale nie jest głupia i jak ma pod nosem wszystko co jej potrzeba to nie leci daleko. To dość proste. 
Co do pszczół, o których pisałeś wcześniej. Dlatego nie odłożyłem leczenia na całej pasiece. Wiem, że padłaby większość rodzin. Nie mogę i nie chcę sobie na to pozwolić. Przyczyn upadków tych konkretnych 9 rodzin jest wiele. Rozmnożę to co zostanie i jestem ciekawy jak będzie za rok.

Tak jeżeli wszystko co piszesz i pisałeś jest prawdą to znaczy, że to całkowicie zdziczała pszczoła.

Tak to prawda dlatego jestem jej tak ciekawy. Wokół jest las mieszany i zakladam ze stamtąd przyszły. Jak będę na miejscu cykne fotki. Chetnie tez komuś oblatanemu przesle skan skrzydełek żeby sprawdzić jaki to materiał.
Cytuj ten post
(28.05.2017, 09:42)MN napisał(a): Tak to prawda dlatego jestem jej tak ciekawy. Wokół jest las mieszany i zakladam ze stamtąd przyszły. Jak będę na miejscu cykne fotki. Chetnie tez komuś oblatanemu przesle skan skrzydełek żeby sprawdzić jaki to materiał.

Ja jakby co piszę się na matkę lub jajeczka.
Cytuj ten post
(28.05.2017, 09:44)Borówka napisał(a):
(28.05.2017, 09:42)MN napisał(a): Tak to prawda dlatego jestem jej tak ciekawy. Wokół jest las mieszany i zakladam ze stamtąd przyszły. Jak będę na miejscu cykne fotki. Chetnie tez komuś oblatanemu przesle skan skrzydełek żeby sprawdzić jaki to materiał.

Kuba daj im przeżyć do zimy bez leczenia... bo na tą chwilę to jak wróżenie z fusów...
Cytuj ten post
(28.05.2017, 10:28)bonluk napisał(a):
(28.05.2017, 09:44)Borówka napisał(a):

Kuba daj im przeżyć do zimy bez leczenia... bo na tą chwilę to jak wróżenie z fusów...

Masz rację. Moja deklaracje jest nieograniczona czasowo.
Cytuj ten post
Te sobie weszły do transportowki . Ciekawy jestem co jest w środku bo siedzą juz tam kilka dni.  

Załączone pliki Miniatury

Cytuj ten post
(28.05.2017, 14:19)slawekmalec1992 napisał(a): Te sobie weszły do transportowki . Ciekawy jestem co jest w środku bo siedzą juz tam kilka dni.  

I nie sprawdzisz?
Cytuj ten post
Dobrze że są te rójki, choć pszczelarze robią wszystko żeby nie było. W niedzielę byłem u znajomej bo dzwoni że rój wisi na choince. A to garstka pszczół. Zabrałem jak będzie matka to się wykorzysta a jak nie to rozgonię.
Cytuj ten post
a u mnie cisza w tym roku... podejrzewam, że nie będzie dużo okazji coś złapać...
Cytuj ten post
Ciężko w ogóle o nastrój rojowy. Jak ktoś dokłada korpusy to spokojnie w gnieździe pszczoły się organizują. Ja do tej pory dzieliłem tylko najsilniejszą rodzinę.
Sprawa rojenia też jest ogarnięta przez samą naturę. Nie ma u mnie przerwy pożytkowej. Akacja już kwitnie, gdzie cieplej. Zaczyna śnieguliczka, chabry, maki. Pszczoły nie zdążyły odczuć braku nektaru, bo nawet ostatnie kwiaty rzepaku jeszcze się żółcą.
Cytuj ten post
(29.05.2017, 13:26)MN napisał(a): Ciężko w ogóle o nastrój rojowy. Jak ktoś dokłada korpusy to spokojnie w gnieździe pszczoły się organizują. Ja do tej pory dzieliłem tylko najsilniejszą rodzinę.
Sprawa rojenia też jest ogarnięta przez samą naturę. Nie ma u mnie przerwy pożytkowej. Akacja już kwitnie, gdzie cieplej. Zaczyna śnieguliczka, chabry, maki. Pszczoły nie zdążyły odczuć braku nektaru, bo nawet ostatnie kwiaty rzepaku jeszcze się żółcą.

Racja, może później to przyjdzie w końcu pogodowo też jest przesunięcie... U mnie to chyba nie doczekam stanu rojowego, rodziny nie są byki a już najwyższa pora coś dzielić więc powoli zaczynam bo w czerwcu już będzie to taśmowo raczej szło...
Cytuj ten post
Mamy zatem podobną sytuację. Dzisiaj / jutro planuję zacząć larwować i poddać listwy rodzinom. Jedna będzie z metody Liebiga, składak został utworzony w 21.05, wiec trzeba usunąć mateczniki i działać. Z takiego składaka spokojnie zrobię z 6-8 odkładów, więc dość wydajnie. W czerwcu jeszcze raz taka operacja i dodatkowe odkłady i do zimy będzie Pan zadowolony Duży uśmiech
Cytuj ten post
(29.05.2017, 08:32)Popszczelony napisał(a): Dobrze że są te rójki, choć pszczelarze robią wszystko żeby nie było. 

Już czwarty rok bez rójkowo.
Tylko matki ratunkowe, jakoś nie widzę różnicy w rozwoju ,miodnosci czy czymkolwiek innym .
Tylko czasu wolnego  więcej dla mnie .
Cytuj ten post
(29.05.2017, 13:58)Jacuch napisał(a): Tylko matki ratunkowe, jakoś nie widzę różnicy w rozwoju ,miodnosci czy czymkolwiek innym .

Pogadaj z MN Oczko
Cytuj ten post
(29.05.2017, 14:01)Borówka napisał(a):
(29.05.2017, 13:58)Jacuch napisał(a): Tylko matki ratunkowe, jakoś nie widzę różnicy w rozwoju ,miodnosci czy czymkolwiek innym .

Pogadaj z MN Oczko

Pogadam, bo się spotkamy na kursie. 
A dokładniej o czym ?
Cytuj ten post
(29.05.2017, 14:14)Jacuch napisał(a):

Pogadaj z MN Oczko

A dokładniej o czym ?

Dokładnie o tym bo on ma o 180 przeciwne zdanie hehe
Cytuj ten post
No mam, ale jak widzisz daję szanse metodzie Liebiga. Czym innym pewnie będzie matka wyhodowana w super silnym odkładzie zbiorczym, który kipi pszczołą a czym innym odkład 3 ramkowy, któremu kiedyś pozwalałem wychować matkę.
Cytuj ten post
(29.05.2017, 14:24)Borówka napisał(a):
(29.05.2017, 14:14)Jacuch napisał(a):

Pogadaj z MN Oczko

A dokładniej o czym ?

Dokładnie o tym bo on ma o 180 przeciwne zdanie hehe

Kilku już "mądrych Pszczelarzy "radziło mi żebym to w czwarty rzucił, bo pszccoły mi padają.  ale ..nadal mam pszczoły  z tego samego genotypu co 4 lata temu,mają się dobrze,odpadły wszystkie zagraniczne  i mieszane..praktycznie pszczoły się ujednoliciły (brak przebarwień na segmentach) .
Jakieś wnioski będę mógł wyciągnąć za 20-30 lat ,ale na ten moment brak wirusa skrzydeł i prawidłowy rozwój. 
Jak dla mnie super Uśmiech
Cytuj ten post
Pierwsza w tym roku... właśnie przeleciała.
https://plus.google.com/+ŁukaszŁapka/posts/eMJDhAi4rFG
Cytuj ten post