Jak nie rójka to co?
Miecho jeśli to takie coś to to nie jest rójka.
Cytuj ten post
(19.05.2017, 21:17)Miecho napisał(a): Jednak rójka, kulka była i znikała co dzień, dzisiaj jest już "broda" od górnego wylotka do ziemi, ciekawe kiedy odlecą?
Czy jest możliwość zatrzymania tej rójki np przez złapanie matki i przełożenie do osobnego ula bez możliwości opuszczenia go?
Pytam teoretycznie bo pewnie nie zdobędę się na taki krok

Paliwo jakie mam to prasowany brykiet kupiony razem z resztą gratów, rozpalam papier na to trochę pokruszonego brykietu i na wierzch plasterek 2-3cm - jak się wszystko zajmie ogniem to zamykam i jest ok dopóki nie dymie po ramkach - poziomo.

Pszczółki już chodzą w nadstawkach, dodatkowo pokleiłem ramki i może jeszcze dodam.
Podziały sobie na razie odpuszczam - wszystko ok w teorii, praktyka wygląda inaczej.
Zdecydowanie mam źle ustawione ule, stojąc przy jednym, wylotek drugiego mam 2m za placami.

Jacuch napisał(a):jeżeli widzisz między ramkami dwie lub trzy łapki które tylko cię obserwują zamiast kręcić się jak reszta rodziny,to na sto procent zaraz na Ciebie ruszą
A jak jest cały rządek łepków w miejsce wyjętej beleczki? Duży uśmiech już zauważyłem te sygnały wcześniej, ale gniazdo trzeba zamknąć.

Nie rozpalałeś nigdy ogniska ? Podkurzacz to taki mały piecyk,najpierw zrób troszkę żaru i to zaspy brykietem .dymaj co fabryka dała i jak zrobisz sztuczną mgłę to dopiero zamykaj .

Jeżeli masz Jeszcze miejsce na ramki to dawaj do oporu ,jaki jest stan drugiej rodziny ? Jeżeli jest słabsza przeżuć ramki z czerwiem,albo jak masz miejsce pod daszkiem cały korpus nadstawkowy łącznie z pszczołami( w nadstawce siedzą młode pszczoły więc zostaną przyjęte bez problemu. 
Wywal z ula wszystkie maty,poduszki.beleczki możesz zastąpić płótnem jakimś nie włochatym ja używam jutę.

Oczywiście nie musisz robi wszystkiego na raz to są tylko opcje,masz zdecydowanie za ciasno w tym ulu .więc sam zachecasz pszczoły do rójki .
To wszystko  tylko odwlecze rójkę więc raczej zabieraj się za stróganie uli Uśmiech

Możesz przestawić ten ul ale nie więcej niź o pół metra co kilka dni.
Zakładam źe ten co stoi z przodu to ten z brodą ?
Sam sobie zorganizowałeś nalot pszczczół Uśmiech
Cytuj ten post
Odlaniaj beleczki pojedynczo po 2-4 dajac przy okazji dyma czy oprysk (choc niekoniecznie trzeba) i wyciagaj plastry pojedyczno w miedzy czasie beleczkujac. To zaleta beleczek powodujaca duzo mniejsze wkurzenie pszczol.
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
(20.05.2017, 07:33)Borówka napisał(a): Odlaniaj beleczki pojedynczo po 2-4 dajac przy okazji dyma czy oprysk (choc niekoniecznie trzeba)  i wyciagaj plastry pojedyczno w miedzy czasie beleczkujac. To zaleta beleczek powodujaca duzo mniejsze wkurzenie pszczol.
Hehe ,a ja radzę odwrotnie, wywala wszystkie beleczki,daj płótno, później zanim je zdejmiesz daj dymaj po całości i spokojniej możesz odklejać płótno( pisze odkleja bo zakitują jw po brzegach a z czasem po całości )
Słyszałem o takim pszczelażu który zdejmował wszystkie powałki naraz i miał spokój bo pszczoły pilnowały swoich uli .
Cytuj ten post
(20.05.2017, 08:39)Jacuch napisał(a):
(20.05.2017, 07:33)Borówka napisał(a): Odlaniaj beleczki pojedynczo po 2-4 dajac przy okazji dyma czy oprysk (choc niekoniecznie trzeba)  i wyciagaj plastry pojedyczno w miedzy czasie beleczkujac. To zaleta beleczek powodujaca duzo mniejsze wkurzenie pszczol.
Hehe ,a ja radzę odwrotnie, wywala wszystkie beleczki,daj płótno, później zanim je zdejmiesz daj dymaj po całości i spokojniej możesz odklejać płótno( pisze odkleja bo zakitują jw po brzegach a z czasem po całości )
Słyszałem o takim pszczelażu który zdejmował wszystkie powałki naraz i miał spokój bo pszczoły pilnowały swoich uli .

Hehe a ja radzę odwrotnie bo lubię beleczki i ramki z poszerzoną listewką tak, że nie mają przerw (jeszcze się nie zdecydowałem co lepsze) własnie przez to, że pszczoły się mniej denerwują. Usłyszałem to od Phila Chandlera. Testowałem różne rozwiązania i zawsze sprawdzało się, że pszczoły z nagle odsłanianym całym gniazdem zwłaszcza z czerwiem są bardziej pobudzone niż odsłaniane po kolei albo tylko te ramki które mnie interesują. Kundle typu przedwojenne i kundle krainki (czyli takie które bronią wylotka z kilka metrów jak się coś tam rusza) tak robiąc można przeglądać dochodząc do pierwszej ramki z czerwiem bez kapelusza i bez rękawic przy ładnej pogodzie. Dodatkowo albo całkowicie bez dymu albo z 2-3 puffami przez wylotek minutę przed otworzeniem ula (jak Bush i Crowder radzi).
Można z tkaniną jako powałka robić to samo czyli odsłaniać tylko część i też działa ale ma się ograniczone możliwości tylko od dwóch skrajnych boków. Z beleczkami jestem w stanie wyjąć np. tylko jedną ramkę ze środka ula którą sobie wcześniej oznaczyłem, że są tam np. mateczniki i pszczoły prawie w ogóle się nie orientują, ze jest przegląd. Można wprawdzie do tego używać wilgotnych ręczników dodatkowo.

A koledze początkującemu głównie chodzi o kwestie strachu przed pszczołami i pobudzenie do żądlenia.
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
Jacuch napisał(a):Jeżeli jest słabsza przeżuć ramki z czerwiem,albo jak masz miejsce pod daszkiem cały korpus nadstawkowy łącznie z pszczołami( w nadstawce siedzą młode pszczoły więc zostaną przyjęte bez problemu.
Rzeczywiście mogę bez konsekwencji przełożyć nastawkę z pszczołami do drugiej rodziny? Matki tam powinno nie być, bo włożyłem poziomą kratę, ale jeszcze sprawdzę jak by co.
Cytuj ten post
Często tak wyrównuje siłę rodzin na pasiece,czasami kiedy jeden pożytek jeszcze się  nie skończy a drugi już zaczyna zbieram nadstawki z trzech - czterech rodzin i wrzucam na jedną słabszą.
Cytuj ten post