zmiana z WP na WZ
Niewykluczone, że będę miał mały odkład WP.
Jak sobie poradzić z instalacją go w WZ?
Wymyśliłem tak, że przeciąć plaster pionowo na w szerokości 240 mm od jednej ze stron.
W to miejsce zainstalować listewkę i przybić od dołu i góry gwoździkiem.
Później odciąć mniejszą część ramki zostawiając końcówkę górnej listewki na wąsy.
Tą odciętą cześć jak się uda to przymocować do innej ramki WZ z suszem.
Czy są jakieś inne propozycje?
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
Masz sporo suszu, to ja bym chyba dał susz WZ przy wylotku, a ramki WP dał prostopadle na beleczkach zbitych w obręcz tak by się ramki WP mieściły w środku i na tym wisiały, a w wolną przestrzeń dał zatwór albo karton na szerokość 335mm. Jak pszczoły odchowają czerw, to matka powinna przenieść się z czerwieniem bliżej wylotka na ramki WZ (ogólnie to można ją tam od razu przenieść razem z częścią pszczół i nawet dać kratę odgrodową, chociaż wiem, że tej technologii nie używasz).
Tak bym kombinował, myślałem trochę o tym zastanawiając się czy nie kupić jednego WZ, ale zostanę już przy WP.

Cięcie to będzie straszliwa babranina... i w sumie i tak strzepiesz całą pszczołę na susz WZ, ale jak chcesz ciąć to raz i wszystko, tylko że druty, miód, czerw... nieee jak najmniej babraniny Język
Cytuj ten post
Taka sama babranina ja tnę plastry do jedzenia i wkładam do słoika. Jakoś nie przeraża mnie to.
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
Ale jakbyś miał to robić od początku to wtedy bym zbił taką ramkę z listewką i włożył do ula. Wtedy nie ma babraniny bo na miejscu listewki nie ma komórek. tylko odcina się plaster przy listewce. I jakbyś robił ten odkładzik dla mnie to w sumie mógłbyś tak zrobić.

Dzięki jednak za pomysł. Mam wątpliwości czy matka na pewno przejdzie na plastry WZ. Kratę mógłbym użyć to tego celu ale nie mam. Moje ule nie są równe i mają wysoką dennicę. Też nie łatwo dopasować jest taką kratę aby była szczelna.
Cytuj ten post
O coś takiego mi chodzi podobnego.
[Obrazek: maxresdefault.jpg]
Cytuj ten post