odstępniki i beleczki czy Hoffmany a może pełne boczki
Wiecie kto robi, za ci kogoś, potrzebne mi tylko 30szt.
Cytuj ten post
http://ulmix.com.pl/oferta.html
na zamówienie zrobią każdy wymiar, ceny też maja niskie
Cytuj ten post
(01.04.2016, 22:46)astra napisał(a): http://ulmix.com.pl/oferta.html

Tak ale dopytaj o termin, u mnie opóźnienie ok. 2 miesięcy i dalej ramek brak.
Cytuj ten post
(01.04.2016, 22:52)pastaga napisał(a):
(01.04.2016, 22:46)astra napisał(a): http://ulmix.com.pl/oferta.html

Tak ale dopytaj o termin, u mnie opóźnienie ok. 2 miesięcy i dalej ramek brak.

Adam z tego co widzę to zamówiłeś ramki o wymiarach:
"Wymiar ramki 448mm x 185mm dł. górnej listewki 483mm. Szerokość listewek 25mm, grubość 10mm."

Z mojego doświadczenia górna beleczka nie powinna mieć więcej jak 481mm.
Grubość beleczek w LN to 9mm. Boczki najlepiej mieć na pełną szerokość ja robiłem 32mm teraz robię 30-31mm.
Górną i dolną robię przeważnie 22mm choć kilka 25mm też mam.
Cytuj ten post
Koleś ma problemy z drewnem i nie przyjmuje zamówień.
Cytuj ten post
(02.04.2016, 06:56)pastaga napisał(a): Zamówiłem (już w zeszłym roku) jak w opisie ale hoffmanowskie z boczkiem 32mm. Jesteś w stanie zrobić takie jak podałeś? Boczki na pełną szerokość mogą jak najbardziej być.

Na pełną szerokość są najlepsze, praca z nimi to bajka.
Ja swoich nie czopuje, robię zwykłe proste, zbite na styk.
A uwagi na brak drutów daję teraz jeszcze kroplę kleju.
Cytuj ten post
(02.04.2016, 07:16)Krzyżak napisał(a):
(02.04.2016, 06:56)pastaga napisał(a): Zamówiłem (już w zeszłym roku) jak w opisie ale hoffmanowskie z boczkiem 32mm. Jesteś w stanie zrobić takie jak podałeś? Boczki na pełną szerokość mogą jak najbardziej być.

Na pełną szerokość są najlepsze, praca z nimi to bajka.
Ja swoich nie czopuje, robię zwykłe proste, zbite na styk.
A uwagi na brak drutów daję teraz jeszcze kroplę kleju.

Ja zamierzam drutować więc otwory na druty musiałyby być. Chociaż na same gniazdowe może bym się obszedł ale do miodni już nie. Teoretycznie można w gnieździe mieć nie drutowane, a w miodni zadrutowane ale żeby gospodarować osobno to dla mnie za wysoka szkoła jazdy - muszę wpierw ogarnąć temat bez ograniczeń i zastanawiania się. Może za rok już takich obaw mieć nie będę.
Cytuj ten post
(29.06.2016, 07:28)Krzyżak napisał(a): Na całej długości mają 30-31mm ale chyba wrócę do 32mm, bo jak mam korpus ramek 30-31 to na skrajach korpusu wychodzą za duże przestrzenie. Ścieśniam ramki do siebie bez względu na szerokość bocznych beleczek. Jak beleczki mają 32mm to wychodzi w osiach 32mm, jak mają po 31 mm to w osiach mają też 31mm. Żadnych szpar nie zostawiam.
Jakbyś zostawił szparę to pewnie przykitują tak jak ten Rosjanin mówił. Ciekawe czy wtedy dałoby się operować ramkami.

Mhm to właściwie masz tak jak mówił ten Rosjanin. Masz naturalną wentylację jak w dziupli z boku w tym sensie, ze nie ma bezpośredniego kontaktu z bee space pomiędzy plastrem a ścianą ula.

Napisz jeszcze czy pszczoły podczas przesuwania takich ramek po ulu Ci się nie gniotą?

Mimo wszystko nie kitują do siebie tych połączeń i łatwo się ramki rozsuwają?

Gdzie można zamówić takie ramki do Warszawskiego wiesz może?

Ale szerokość górnej listewki masz cieńszą jak rozumiem? ok 25 mm?
Cytuj ten post
Przy przesuwaniu takich ramek nie ma jak zgnieść pszczoły. Trzeba tylko uważać przy dosuwaniu jednej ramki do drugiej. Ale wystarczy to zrobić to spokojnie to pszczoły zdążą uciec. Jak ramki masz zsunięte do siebie to można przesuwać po kilka na raz. Chyba, że wręgi zakitowane to już ciężej.
Górną i dolną beleczkę mam 22mm szerokości.
Zamówić pewnie można u każdego "małego producenta" ramek.
Nie wiem czy przy warszawiaku sprawdzą Ci się takie boczki, bo to wysoka ramka. Nawet jak je ścieśnisz do siebie u góry to dołem mogą odchodzić. To jest raczej rozwiązanie dla ramki szeroko-niskiej.
Ale próbuj Uśmiech
Cytuj ten post
Na 100% kitują hehe... i tu Szymon chyba nic nie zaczaruje... no chyba że pszczoły ma niekitujące...
Cytuj ten post
Pewnie, że kitują szczególnie w lato i na jesień. Ale żeby kitowały to trzeba in zostawić szparę do kitowania.
Staram się tego nie robić, choć nie zawsze wychodzi.
Cytuj ten post
(29.06.2016, 07:44)Krzyżak napisał(a): Przy przesuwaniu takich ramek nie ma jak zgnieść pszczoły. Trzeba tylko uważać przy dosuwaniu jednej ramki do drugiej. Ale wystarczy to zrobić to spokojnie to pszczoły zdążą uciec. Jak ramki masz zsunięte do siebie to można przesuwać po kilka na raz. Chyba, że wręgi zakitowane to już ciężej.
Górną i dolną beleczkę mam 22mm szerokości.
Zamówić pewnie można u każdego "małego producenta"  ramek.
Nie wiem czy przy warszawiaku sprawdzą Ci się takie boczki, bo to wysoka ramka. Nawet jak je ścieśnisz do siebie u góry to dołem mogą odchodzić. To jest raczej rozwiązanie dla ramki szeroko-niskiej.
Ale próbuj Uśmiech

Oczywiście chodziło mi o gniecenie przy zsuwanie pojedynczych ramek. Przy przesuwanie kilku naraz to wiadomo, że się nie gniotą.

Tak górę mam dociśniętą beleczkami albo ramkami o pełnej górnej szerokości które coraz bardziej lubię i zastanawiam się właśnie co by było gdyby i boczki miała pełną szerokość.

Pamiętaj, że w Warszawiaku mogę otworzyć drzwiczki z tyłu i dopchać. Czasem tak robię teraz a korzystam z odstępników. Natomiast jak jest niepełny ul to można dopchać od tyłu po prostu ręką aby były ściśnięte. Teraz przyszło mi do głowy aby mieć wszystkie ramki o pełnej szerokości boczków.
Cytuj ten post
Próbuj Uśmiech
Przy tak wysokiej ramce zamów lepiej czopowane. Lepiej trzymają kąty.
Ja robią na styk z lenistwa i z uwagi na dość niską ramkę.
Cytuj ten post
(29.06.2016, 07:37)Borówka napisał(a): (...)

Jak chcesz to mam namiar na gościa co zrobi ramki na jaki chcesz wymiar. Wykonanie świetne. Ceny miał jak konkurencja ale u niego ramki już pozbijane.
Edit: ramki nie czopowane ale kąty trzymają i solidnie zbite.
Cytuj ten post
(29.06.2016, 08:20)pastaga napisał(a):
(29.06.2016, 07:37)Borówka napisał(a): (...)

Jak chcesz to mam namiar na gościa co zrobi ramki na jaki chcesz wymiar. Wykonanie świetne. Ceny miał jak konkurencja ale u niego ramki już pozbijane.

ulmix?
Cytuj ten post
Nie, od nich nie doczekałem się na ramki i zrezygnowałem.
Cytuj ten post
(29.06.2016, 08:23)pastaga napisał(a): Nie, od  nich nie doczekałem się na ramki i zrezygnowałem.

Chce namiary!
Cytuj ten post
Do Kuby poszło na pw. Jak ktoś jeszcze będzie chciał to dajcie znać. Nie piszę ogólnie bo nie wiem czy sobie życzy.
Cytuj ten post
Ja właśnie zrezygnowałem z usług ulmixa. Facet (znaczy, nie ulmix), co mi przysłał próbki ramek wg zamówienia, zrobił je na wypasie - cud-miód! Aż bym z nim ponegocjował, czy nie dałoby się z tańszego drewna, bo ani sęka na nich nie było... W zw. z tym zamówiłem u niego następne 1000szt. Tym razem z boczkiem hoffmanowskim 32mm, jak przystało na plastry z komórką 4,9mm. Przy takich ilościach jednakowoż zaczyna to wychodzić drogo - coraz bliżej kosztu samodzielnego wykonania ula. Może znacie kogoś, kto robi ramki hoffmanowskie w koszcie poniżej 2PLN/szt.?
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
Dam Ci namiar na PW - moje robił poniżej 2zł. już zbite.
Cytuj ten post
(29.06.2016, 11:22)pastaga napisał(a): Dam Ci namiar na PW - moje robił poniżej 2zł. już zbite.

Poproszę.
Cytuj ten post
Koledzy jeśli będziecie tak mili to podłączam się z prośbą o namiar na kogoś od ramek hoffmanowskich - gość który zrobił moje 26cm x 26cm nie grzeszył dokładnością - ramki są krzywe, brzydkie a drewno mocno chropowate... ogólnie słabo to wyszło. Tylko cena była przyzwoita 1,50 zł od sztuki ale wolę dopłacić i mieć porządne.

pozdrawiam
Cytuj ten post
(29.06.2016, 15:14)Weinar napisał(a): Koledzy jeśli będziecie tak mili to podłączam się z prośbą o namiar na kogoś od ramek hoffmanowskich - gość który zrobił moje 26cm x 26cm nie grzeszył dokładnością - ramki są krzywe, brzydkie a drewno mocno chropowate... ogólnie słabo to wyszło. Tylko cena była przyzwoita 1,50 zł od sztuki ale wolę dopłacić i mieć porządne.

pozdrawiam

Ogólnie chropowate dla pszczół to lepiej jeśli masz bezwęzowe ramki. Łatwiej im przytwierdzić aby dobrze się trzymało niż takie elegancko oszlifowane. Ja listewki do snóz od spodu traktuję kilka razy piłą, gruboziarnistym chropowatym kamieniem albo bokiem pilnika.
Cytuj ten post
A Łukasz eksperymentował z listewką na sztorc. Czekam, kiedy się wyjaji z wrażeń. Skoro można sobie ramki zamawiać, to można je deczko zmodyfikować. O ile ma to sens.
Cytuj ten post
teraz to już Krzyśku bardziej rozumiem czemu chcesz mieć 300 uli zanim przestaniesz leczyć... to znaczy nie rozumiem, ale rozumiem... Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(06.10.2016, 17:38)MrDrone napisał(a): teraz to już Krzyśku bardziej rozumiem czemu chcesz mieć 300 uli zanim przestaniesz leczyć... to znaczy nie rozumiem, ale rozumiem... Oczko

W zasadzie często tak jest z Tobą Oczko
Cytuj ten post
(06.10.2016, 17:38)MrDrone napisał(a): teraz to już Krzyśku bardziej rozumiem czemu chcesz mieć 300 uli zanim przestaniesz leczyć... to znaczy nie rozumiem, ale rozumiem... Oczko

Oprócz Ciebie chyba wszyscy się cokolwiek szczypali. Ja będę miał rodziny nie leczone od przyszłego roku niezależnie od liczby uli - dołączę do Fortu. A co będzie dalej, to zobaczymy. Na razie przeżywam demotywację, bo mi za płotem zniknął sad jabłoniowy i powstaje komis samochodowy... Może wynieść się w lubuskie, gdzieś pod Żagań?
Cytuj ten post
(06.10.2016, 17:14)flamenco108 napisał(a): A Łukasz eksperymentował z listewką na sztorc. Czekam, kiedy się wyjaji z wrażeń. Skoro można sobie ramki zamawiać, to można je deczko zmodyfikować. O ile ma to sens.

sztorcowka wymusza budowanie tam gdzie jest czyli rowno i po środku. Jednak mając ranki z suszem wolę wyciąć susz pozostawiając rząd 2-3 komorek od góry i mam to samo...
Cytuj ten post
Chyba raczej bym takich nie zamówił... wolałbym jak już bym miał zamawiać coś w ten deseń, zamówić normalna ramkę z grubszą górną beleczką zheblowaną w piramidkę...
Tak te ramki sam kombinowałem ze zwykłych ramek odwracając górną na sztorc.
Wydaje mi się, że chyba nie ma to aż tak dużego znaczenia... albo coś jest na dole albo tego nie ma czyli ramka bez dolnej beleczki.
Co do wariantów, to żadnego bym chyba nie wybrał do masowej produkcji i wprowadzania do pasieki... zwłaszcza, że reszta ramek jest już w pewnym standardzie...
Wydaje mi się, że powinny się zastosować... bo Tobie pewnie chodzi o to aby wrzucić do korpusu same sztorcówki i niech pszczoły budują? Jednak mając już jakiś susz unikałbym takiego rozwiązania i próbował wprowadzać zaczątki z komórkami, lub cały susz w proporcji 40:60 czyli zaczątki/susz do pustych ramek.
Cytuj ten post
(06.10.2016, 19:07)bonluk napisał(a): Chyba raczej bym takich nie zamówił... wolałbym jak już bym miał zamawiać coś w ten deseń, zamówić normalna ramkę z grubszą górną beleczką zheblowaną w piramidkę...

Myślę, że z piramidką może być dużo drożej. Po namyśle zmodyfikowałem rysunek:

Dolnej beleczki się nie boję. Rzeczywiście pełni chyba tylko rolę stabilizującą boczki Oczko Ale górna - tu działają siły.

Ja naprawdę poważnie myślę o wszystkim, co tu jest dyskutowane. Jeżeli ci, co mnie wyprzedzają o 2 lata, uważają, że ramka bez węzy, bez drutu i tak dalej, jest lepsiejsza, to od razu zastanawiam się, czy by czegoś takiego nie spróbować. Widziałem Twój filmik, widać było, że to ramki improwizowane. Ale taka, jak na tym rysunku, nie powinna wyjść drożej, bo stosuje te same procedury produkcyjne, ta sama maszyna to zrobi.

Oczywiście, że w ulu będą ramki używane i nowe. Z mentorem toczę dyskusję, czy lepiej iść w ramki maksymalnie tanie i po jednym użyciu przekierować je do kominka, czy inwestować w ramki wielokrotnego użytku (ja na razie stoję za rozwiązaniem nr 2).

Ostatnio zamówiłem (i leżą w wielkich pakach w garażu czekając na pojemniki, do których będzie można je powkładać po asemblacji) rameczki w liczbie zaledwie 1000. Już z hoffmanem na 32mm. Jak już przyszły, to tutaj fachowcy się wypowiadają, że hoffman powinien mieć 30mm, bo z kitem i tak wyjdzie 32mm.
Cytuj ten post