Ul domowy
Powstaje pomału prototyp Uśmiech. W założeniu ma być na 4 ramki Wlkp ułożone jedna nad drugą. Przeszklony. Trafi tam na zimę najmniejszy słabiaczek jaki będzie na pasiece. Będę się na niego gapił w długie zimowe wieczory.[Obrazek: e7874bd6ffeb845cb834a2b7b8dc56b4.jpg]
Cytuj ten post
A będzie miał wylotek?
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
Tak, rurką, przez dziurę w ramię okiennej.
Cytuj ten post
(11.08.2017, 21:23)emzarek napisał(a): Tak, rurką, przez dziurę w ramię okiennej.

To jak Ci się uda to napisz ule byś wziął za wykonanie pod WZ. Duży uśmiech
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
(11.08.2017, 21:26)Borówka napisał(a):
(11.08.2017, 21:23)emzarek napisał(a): Tak, rurką, przez dziurę w ramię okiennej.

To jak Ci się uda to napisz ule byś wziął za wykonanie pod WZ. Duży uśmiech
Jak się uda to będzie wiadomo wiosną Uśmiech
Cytuj ten post

Mało, zbyt mała wilgotność jest równie szkodliwa jak jej nadmiar.ubijesz rodzinę. 
Cytuj ten post
(11.08.2017, 22:31)Jacuch napisał(a):

Mało, zbyt mała wilgotność jest równie szkodliwa jak jej nadmiar.ubijesz rodzinę. 

A to widziałeś?
https://www.youtube.com/watch?v=E_i5STSnzVU
Cytuj ten post

Mała wilgotność to nie problem techniczny. Gorzej jak jest za duża.
Cytuj ten post
(11.08.2017, 22:42)Borówka napisał(a):

A to widziałeś?
https://www.youtube.com/watch?v=E_i5STSnzVU
Znam to. Idea właściwie taka sama, zresztą trudno to coś innego zaproponować.
Cytuj ten post
To bylo do Jacucha. Bo tez tylko wezykiem maja wylot
Cytuj ten post
Tak mi się wydaje, że pszczoły lubią mieć czasem przynajmniej kilka plastrów obok siebie, aby mieć np. pierzgę i miód w bezpośrednim sąsiedztwie czerwiu. Do tego dochodzą pewnie inne czynniki synergiczne znane tylko pszczołom.
Może by zrobić małe ustępstwo na rzecz pszczół i zrobić im przynajmniej 2 lub 3 ramki na piętro.
Powierzchnia obserwacji się zmniejszy, ale pszczoły zachowają odrobinę prywatności, a całość nabierze stabilności, bo wystarczy mniej pięter, no i będzie mniej szklenia.

Ale to tylko moje sugestie, bo sam nie mam doświadczenia z pszczołami w domu, a gdybym je chciał zaprosić to wolałbym coś takiego. Podoba mi się to jak pszczoły budują swoje ciało naturalnie.

"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post
(12.08.2017, 11:31)Czarek napisał(a): Tak mi się wydaje, że pszczoły lubią mieć czasem przynajmniej kilka plastrów obok siebie, aby mieć np. pierzgę i miód w bezpośrednim sąsiedztwie czerwiu. Do tego dochodzą pewnie inne czynniki synergiczne znane tylko pszczołom.
Może by zrobić małe ustępstwo na rzecz pszczół i zrobić im przynajmniej 2 lub 3 ramki na piętro.
Powierzchnia obserwacji się zmniejszy, ale pszczoły zachowają odrobinę prywatności, a całość nabierze stabilności, bo wystarczy mniej pięter, no i będzie mniej szklenia.

Ale to tylko moje sugestie, bo sam nie mam doświadczenia z pszczołami w domu, a gdybym je chciał zaprosić to wolałbym coś takiego. Podoba mi się to jak pszczoły budują swoje ciało naturalnie.

Na pewno masz rację. Jednak w takich ulach nie ma zbytnio naturalnych warunków choćby do zimowli. Pan z Bee Window twierdzi, że pszczoły nie muszą mieć mieć np. miodu na górze i czerwiu razem bo mając wyrównaną temp. cały czas i ciepło wiosną, latem i jesienią chodzą sobie jak chcą i z głodu się nie osypią. Podejrzewam, że podobnie z pierzgą.
Choć pewnie wolały by jednak mieć ze 3 plasterki obok siebie. No ale walory obserwacyjne się zmniejszą.
To ciekawe jak ten człowiek wszystko może zobaczyć. Jak prowokują matkę aby przeszła na kolejny plaster z czerwieniem, jak zostawiają jej wolne komórki niezalewane aby zaczerwiła, jak się komunikują, jak po głodzie pyłkowym ponownie zbiera się świta w okół matki i można się spodziewać wznowienia czerwienia itd. Coś za coś. Oczko
Cytuj ten post
(12.08.2017, 11:31)Czarek napisał(a): Tak mi się wydaje, że pszczoły lubią mieć czasem przynajmniej kilka plastrów obok siebie, aby mieć np. pierzgę i miód w bezpośrednim sąsiedztwie czerwiu. Do tego dochodzą pewnie inne czynniki synergiczne znane tylko pszczołom.

Na pewno szerszy ul i więcej ramek byłoby lepsze dla pszczół. Ale ja mam dwa cele: móc się na nie gapić w zimie bez przeszkód i spróbować przezimować to co samo nie da rady.
Cytuj ten post
(12.08.2017, 11:31)Czarek napisał(a):

Swoją drogą ciekawe, że nie rabują siebie i tolerują.
Cytuj ten post