Ul domowy
Niech mi któryś też taki zrobi - proooooooooooszę Uśmiech może być za dwa lata nawet i mogę zapłacić tesz Duży uśmiech Ale chcę !!!
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
To delikwentka z propolisem. Niestety nie zdążyłem sfilmować rozładunku...

https://youtu.be/WM5ix2MqNjo
Cytuj ten post
Bardzo ciekawe. Nie wiedziałem, że żywicę noszą też na odnóżach.

A V. juz widziałeś?
Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
A ja się zastanawiałem czemu czasami wracają z grubymi błyszczącymi obnóżami. Na pyłek to nie wyglądało a nigdzie informacji na temat noszenia propolisu nie zauważyłem...
Uzależniony od zapachu z ula...
Cytuj ten post
(18.10.2017, 19:32)Borówka napisał(a): Bardzo ciekawe. Nie wiedziałem, że żywicę noszą też na odnóżach.

A V. juz widziałeś?
Varroa sp na razie nie widać.
Cytuj ten post
(18.10.2017, 19:17)Modliszqa napisał(a): Niech mi któryś też taki zrobi - proooooooooooszę Uśmiech może być za dwa lata nawet i mogę zapłacić tesz Duży uśmiech Ale chcę !!!
Jola, jak chcesz zainwestować to można kupić coś podobnego nawet w lepszym wykonaniu:
http://windowbee.com/sklep/

Ja mój projekt wzorowałem na rozwiązaniach z tej właśnie strony.
Cytuj ten post
(18.10.2017, 19:58)emzarek napisał(a):
(18.10.2017, 19:32)Borówka napisał(a): Bardzo ciekawe. Nie wiedziałem, że żywicę noszą też na odnóżach.

A V. juz widziałeś?
Varroa sp na razie nie widać.

Może nie zobaczysz:

Zwalczanie i kontrola inwazji pasożyta w ulikach obserwacyjnych nowe informacje!

Z przyczyn nie zbadanych do tej pory , stwierdzono przez 7 ostatnich lat ,że nie leczone rodziny przetrzymywane ponad rok w ulikach WindowBee są wolne od warrozy, pomimo infekcji przy zasiedlaniu. Dlatego gwarantujemy uwolnienie  przetrzymywanych w ulikach WindowBee  rodzin pszczelich od tego pasożyta. Przyczyny tego stanu rzeczy nie udało się do tej pory ustalić. Przypuszczamy iż największe znaczenie ma zmniejszony wychów trutni w tych ulikach oraz warunki wilgotnościowe w ulu zimą. Ule są względnie bardzo suche!

http://windowbee.com/warroa-destructor_pl/
Cytuj ten post
(18.10.2017, 23:34)Borówka napisał(a): Dlatego gwarantujemy uwolnienie  przetrzymywanych w ulikach WindowBee  rodzin pszczelich od tego pasożyta. Przyczyny tego stanu rzeczy nie udało się do tej pory ustalić. Przypuszczamy iż największe znaczenie ma zmniejszony wychów trutni w tych ulikach oraz warunki wilgotnościowe w ulu zimą. Ule są względnie bardzo suche!

Jak by tak było to nie byłoby warozy w ulach na siatce gdzie wycina się czerw trutowy.
Moim zdaniem złe wnioski.
Cytuj ten post
(19.10.2017, 08:05)Krzyżak napisał(a):
(18.10.2017, 23:34)Borówka napisał(a): Dlatego gwarantujemy uwolnienie  przetrzymywanych w ulikach WindowBee  rodzin pszczelich od tego pasożyta. Przyczyny tego stanu rzeczy nie udało się do tej pory ustalić. Przypuszczamy iż największe znaczenie ma zmniejszony wychów trutni w tych ulikach oraz warunki wilgotnościowe w ulu zimą. Ule są względnie bardzo suche!

Jak by tak było to nie byłoby warozy w ulach na siatce gdzie wycina się czerw trutowy.
Moim zdaniem złe wnioski.

Czy na siatce jest tak samo sucho na dworze jak w pokoju?
Możliwe. Mnie bardziej jednak zainteresowały przyczyny tych wniosków.
Może rola światła?
Cytuj ten post
(19.10.2017, 08:40)Borówka napisał(a): Może rola światła?

Dokładnie to
Cytuj ten post
Podejrzewam, że jeżeli się to rzeczywiście potwierdza, to jest to spowodowane sumą działających czynników a nie jednym wyodrębnionym.
Cytuj ten post
Pozazdrościłem Marcinowi i zmaściłem też dla siebie. Może jak co będziemy ratować w zimie to się umieści.

[Obrazek: ul_szklany.jpg]
Cytuj ten post
Fajna konstrukcja. Szyba jest tylko z jednej strony?
Cytuj ten post
(25.11.2017, 20:21)emzarek napisał(a): Fajna konstrukcja. Szyba jest tylko z jednej strony?

Z jednej strony, rozważałem z dwóch wtedy "ul" musiałby być na zawiasach wieszany na ścianie żeby to miało sens.
Wzorowałem sie na podobnych (800 $, stolarsko oczywiście duużo lepsze) ludzie wieszają takie jak obrazy na ścianach. Ja potraktuje to jako ulik do ratowania rodzin po zimie, lub w czasie zimy, lub weselne. Się zobaczy.
Cytuj ten post
Podsumowując dotychczasowe obserwacje: światło ich nie niepokoi, drobne stuki - owszem. Latają na zewnątrz jak tylko nie pada i temperatura przekroczy 7-8 stC. Czyszczą gniazdo ze zwłok wynosząc je do podczepionej podkarmiaczki - uznały ją za cmentarzysko. Miesięcznie wychodzi ok 20-30 szt zwłok. Zjadły już dawno wszystkie swoje nikłe zapasy i są karmione systematycznie sytą. Dostają ok 20 ml dziennie, bezpośrednio strzykawką do gniazda, bo z podkarmiaczki nie chcą pobierać - nie wiem dlaczego. Na razie żadnych oznak czerwienia, brak wizualnych oznak varroa.
Cytuj ten post
Dlaczego akurat 20 ml dziennie?
Dają radę z tego coś zmagazynować czy tylko karmisz na bieżąco?
Cytuj ten post
(27.11.2017, 12:19)Borówka napisał(a): Dlaczego akurat 20 ml dziennie?

Bo taką mam strzykawkę i tyle mogą zjeść na bieżąco zanim wystygnie Oczko
Coś z tego magazynują bo widać potem nakrop w niektórych komórkach.
Cytuj ten post
(27.11.2017, 12:58)emzarek napisał(a):

Aha no to teraz masz codzienne podopieczne do wiosny. Oczko
Cytuj ten post
(27.11.2017, 13:13)Borówka napisał(a):
(27.11.2017, 12:58)emzarek napisał(a):

Aha no to teraz masz codzienne podopieczne do wiosny. Oczko
Teraz codziennie podlewam kwiatki, karmię rybki i pszczoły Oczko Ale taki ul to jest atrakcja, jak ktoś przychodzi to przeciera oczy ze zdumienia Uśmiech
Cytuj ten post
A pierzgę mają czy też wszystko zeżarły?
Cytuj ten post
Pierzga jest
Cytuj ten post
No i pojawiła się warroza. Od paru dni sypią się kawałeczki wosku pod ul i wśród nich jest sporo warrozy. Takie zasuszone zewłoki...
Cytuj ten post
(05.12.2017, 22:32)emzarek napisał(a): No i pojawiła się warroza. Od paru dni sypią się kawałeczki wosku pod ul i wśród nich jest sporo warrozy. Takie zasuszone zewłoki...

Ciekawe, że nie widziałeś jej na pszczołach. Nie miałeś czerwiu więc musiały siedzieć na pszczole. Teraz pewnie padają starsze osobniki.
Cytuj ten post
(05.12.2017, 23:08)Borówka napisał(a):
(05.12.2017, 22:32)emzarek napisał(a): No i pojawiła się warroza. Od paru dni sypią się kawałeczki wosku pod ul i wśród nich jest sporo warrozy. Takie zasuszone zewłoki...

Ciekawe, że nie widziałeś jej na pszczołach. Nie miałeś czerwiu więc musiały siedzieć na pszczole. Teraz pewnie padają starsze osobniki.
Nadal nie widzę ich na pszczołach...
Cytuj ten post
(06.12.2017, 07:38)emzarek napisał(a): Nadal nie widzę ich na pszczołach...

Zimowa waroza i zwykła pewnie też, wchodzi pomiędzy segmenty odwłoka. Wcale ich nie musi być widać. Miałem ten ul, który nagle opustoszał i została tam matka. Zgarnąłem kilka tych pszczół do klateczki i nie było na nich warozy. Jakie było moje zdziwienie gdy padały robotnice, a pod klateczką po prostu sypnęło warrozą. Po 2 roztocza na pszczołę, a na pszczołach nic. Oglądałem je dokładnie.
Cytuj ten post
Osyp warrozy się skończył...
Cytuj ten post