Dżwięk rodziny pszczelej
#1
Dźwięki emitowane przez rodzinę pszczelą
Dr. Zbigniew Kostrzewa
Pszczelarstwo 1987 / 10

Dość ciekawe.

https://drive.google.com/open?id=0Bwxpv2SnmEHySmc0bXdKX2ljak0
Cytuj ten post
#2
Rosjanie oferują apkę na telefon, która analizuje dźwięk rodziny pszczelej i podaje jaka jest sytuacja. Czy jest matka, czy szykuje się rójka, czy należy powiększyć gniazdo, itd
Cytuj ten post
#3
Mój kolega miał używać nagranych dźwięków z moich uli do stymulacji wrażeń słuchowych swojego niemowlęcia.
Ciekawe jaki był efekt.
Cytuj ten post
#4
A tu ciekawostka:

BuzzBox to system służący do monitorowania ula z wykorzystaniem dedykowanego sprzętu oraz zwykłego smartfona. Narzędzie to jest w pełni otwartą platformą, która umożliwia każdemu człowiekowi monitorowanie własnego ula z dokładnością jaką nie dają inne tego typu urządzenia.

Podstawowe funkcje i cechy

* Monitorowanie stanu zdrowia ula pszczół miodnych w czasie rzeczywistym na podstawie analizy dźwięku wewnątrz kolonii.
* Śledzenie pozycji ula poprzez smartfon.
* Monitorowanie wewnętrznej i zewnętrznej temperatury ula, wilgotności i ciśnienia.
* System zasilany ogniwami fotowoltaicznymi.
* Obudowa odporna na warunku atmosferyczne.
* Transmisja danych po WiFi - wersja z modemem GSM w opracowaniu.

Pszczelarstwo przeżywa swoisty renesans - jako hobby dla wielu osób. Dla amatorów śledzenie i ocena stanu zdrowia kolonii pszczół miodnych w ulu stanowi spory problem. Odpowiedzią na ten problem jest BuzzBox. Jest to system opracowany przez naukowców, oparty o prostu moduł z procesorem, który umożliwia monitorowanie i śledzenie stanu zdrowia kolonii. Oprócz pomiaru parametrów fizycznych wewnątrz ula (wilgotność, ciśnienie, temperatura) system nagrywa i analizuje dźwięk, jaki wydają pszczoły uwijające się wewnątrz ula. Okazuje się, że na podstawie dźwięku można ocenić stan w jakim obecnie znajduje się kolonia.

Obecnie system potrafi rozpoznać następujące stany:

* Pusty ul / zniszczona kolonia.
* Normalna aktywność.
* Wyrojenie się, lub stan na krótko przed nim.
* Brak królowej.

Dane z pomiarów i oceny stanu zdrowia kolonii są prezentowane na ekranie smartfona, który komunikuje się z układem pomiarowym poprzez interfejs WiFi. Aplikacja dostępna jest dla Androida i iOSa. Obecnie znajduje się jeszcze w fazie beta, ale niebawem powinna ukazać się jej pełna wersja.

Trwają też pracę nad rozbudowaniem systemu analizy dźwięku kolonii. W przyszłości, dzięki zebranym danym dźwiękowym, powinna być możliwe rozpoznawanie między innymi:

* Ataku Varroa destructor na kolonię.
* Atak larw łaźbca.
* Zatrucie pestycydami.

Źródło: BuzzBox: Advanced Beehive Sensor & Smartphone App
Cytuj ten post
#5
Na bazie tego artykułu próbowałem zbudować wskaźnik nastroju rojowego ale nie było to takie proste mimo, ze jestem elektronikiem /na bazie elementów z tamtego okresu. Zrobiłem częstotliwościomierz który miał wskazywać dominującą częstotliwość. Na generatorze wyłapywał - w ulach nie. Ale to tylko dziś ciekawostka... natomiast ponad 30 lat temu w Pszczelarstwie w 1984 roku nr 9 strona 14  opisałem metodę wysłuchiwania stanu rodziny po tym jaki dźwięk wydaje rój po stuknięciu  w ul. http://pszczoly.siudalski.pl/publikacje.html
Cytuj ten post
#6
(23.01.2018, 19:00)SJS napisał(a): Na bazie tego artykułu próbowałem zbudować wskaźnik nastroju rojowego ale nie było to takie proste mimo, ze jestem elektronikiem /na bazie elementów z tamtego okresu. Zrobiłem częstotliwościomierz który miał wskazywać dominującą częstotliwość. Na generatorze wyłapywał - w ulach nie. Ale to tylko dziś ciekawostka... natomiast ponad 30 lat temu w Pszczelarstwie w 1984 roku nr 9 strona 14  opisałem metodę wysłuchiwania stanu rodziny po tym jaki dźwięk wydaje rój po stuknięciu  w ul. http://pszczoly.siudalski.pl/publikacje.html

Czytałem ten tekst i wziąłem sobie do serca. Dziękuję! Uśmiech
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post
#7
Mój dziadek był w stanie określić jaki jest przyrost materi w pudełku akustycznym zwanym ulem. Ale on był muzykiem instrumentów różnych.
Ja jestem w stanie określić Takie dźwięki:
Złe
Dobre
Głodne
Pobudzone
Zmartwione
Dodając do tego gamę ulowych zapachów można uzyskać tyle informacji że nie trzeba podnosić płótna/ powałki/beleczek czy co tam kto ma żeby wiedzieć co z grubsza dzieje się w ulu.
Cytuj ten post