Rabunki na pasiece!
(24.01.2019, 14:14)Borówka napisał(a):
(24.01.2019, 14:00)bees4all napisał(a): I jeszcze jedno: zamiana uli jest dlatego skuteczna w 100% i działa natychmiast bowiem, następuje tutaj całkowita dezorientacja u atakujących pszczół.

Widziałem na YT (nie wiem czy to do końca prawda), że pszczoły rabowały same siebie (rabując siebie jakąś szparą z boku).

Dla ciekawostki tutaj pies, któremu się coś pomerdało i wydaje mu się, że własne nogi chcą mu zabrać żarcie z michy, które zaczyna atakować. Duży uśmiech
https://www.youtube.com/watch?v=y9Tz3F1rLg8

No nie wiem. Jeżeli tak, to musiały się dziewczyny napracować podwójnie...
Cytuj ten post
(24.01.2019, 14:00)bees4all napisał(a): I jeszcze jedno: zamiana uli jest dlatego skuteczna w 100% i działa natychmiast bowiem, następuje tutaj całkowita dezorientacja u atakujących pszczół.

Widziałem na YT (nie wiem czy to do końca prawda), że pszczoły rabowały same siebie (rabując siebie jakąś szparą z boku).

Dla ciekawostki tutaj pies, któremu się coś pomerdało i wydaje mu się, że własne nogi chcą mu zabrać żarcie z michy, które zaczyna atakować. Duży uśmiech

Ja to widziałem u siebie na starych ulach dadanta... rodzina rabowała siebie, wlatując szparą pod daszek... Wyglądało to dziwnie i śmiesznie.
Cytuj ten post
(24.01.2019, 18:46)bonluk napisał(a):

Ja to widziałem u siebie na starych ulach dadanta... rodzina rabowała siebie, wlatując szparą pod daszek... Wyglądało to dziwnie i śmiesznie.

Dlatego lubię pszczoły bo są nieprzewidywalne. Pojawia się teraz pytania jak zwalczyć taki rabunek?
Cytuj ten post
(25.01.2019, 14:14)bees4all napisał(a): Dlatego lubię pszczoły bo są nieprzewidywalne. Pojawia się teraz pytania jak zwalczyć taki rabunek?

A jak się zwalcza inny rabunek?
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post
(25.01.2019, 14:17)flamenco108 napisał(a):
(25.01.2019, 14:14)bees4all napisał(a): Dlatego lubię pszczoły bo są nieprzewidywalne. Pojawia się teraz pytania jak zwalczyć taki rabunek?

A jak się zwalcza inny rabunek?

Napisałem już wcześniej tak:

Kiedy jednak rabunki się pojawią, 100% skuteczność zapewni jedynie zamiana miejsca uli - atakowany z atakowanym. Niestety należy wziąć pod uwagę pewne straty u pszczół (konflikt związany z pomieszaniem zapachów matek) ale jest to działanie szybkie i skuteczne. WAŻNE: w rodzinie słabszej (atakowanej) należy na kilka dni zapewnić ochronę matce (najlepiej) całą ramkę na której przebywa ochronić siatką (są takie gotowe osiatkowane ramki, które można kupić w sklepach pszczelarskich).
Cytuj ten post
(25.01.2019, 14:36)bees4all napisał(a): Napisałem już wcześniej tak:

Kiedy jednak rabunki się pojawią, 100% skuteczność zapewni jedynie zamiana miejsca uli - atakowany z atakowanym. Niestety należy wziąć pod uwagę pewne straty u pszczół (konflikt związany z pomieszaniem zapachów matek) ale jest to działanie szybkie i skuteczne. WAŻNE: w rodzinie słabszej (atakowanej) należy na kilka dni zapewnić ochronę matce (najlepiej) całą ramkę na której przebywa ochronić siatką (są takie gotowe osiatkowane ramki, które można kupić w sklepach pszczelarskich).

Ta metoda ma niewątpliwie pewną wadę Duży uśmiech
Ja mam wszystkie ciemne pszczoły, a rabusie są żółte lub w paski Uśmiech
Już widzę minę sąsiada jak przybiegam ze swoim ulem i zabieram jego własny Duży uśmiech
Cytuj ten post
(25.01.2019, 14:36)bees4all napisał(a): 100% skuteczność zapewni jedynie zamiana miejsca uli - atakowany z atakowanym. 

Czyli w wypadku samorabunku należy po prostu nie robić nic Oczko
Czytałem to wcześniej - ale sam rozumiesz, że w tym kontekście pomysł bezużyteczny Oczko

Ale może po prostu zamknięcie wieczorem wylotka i pozostawienie rodziny zamkniętej przez dni kilka załatwiłoby sprawę?
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post
No cóż praktyki proponowane przez bees4all po prostu mnie przerażają Pomysł
Cytuj ten post
(25.01.2019, 17:42)flamenco108 napisał(a): Ale może po prostu zamknięcie wieczorem wylotka i pozostawienie rodziny zamkniętej przez dni kilka załatwiłoby sprawę?

Ja ostatnio przesłoniłem zwężony wylotek dechą (wylot wciąż miały, ale od dołu dechy) i wlałem syropu do wiadra z woskiem 2-3m obok, zajęły się syropem, wypiły i zaprzestały rabunku. Tak myślę, że pszczoły dają znać o kierunku i odległości, ale nie są to dane dokładne co do centymetra. Szukają pożytku, jest pożytek, a później się kończy i dają sobie spokój. W tym czasie atakowana rodzinka dochodzi też nieco do siebie.
Cytuj ten post
(25.01.2019, 17:42)flamenco108 napisał(a): Ale może po prostu zamknięcie wieczorem wylotka i pozostawienie rodziny zamkniętej przez dni kilka załatwiłoby sprawę?
w moim przypadku megarabunku i takiej właśnie akcji zamknięcia ula, w ulu po dwóch dobach zastałam wyłącznie stertę martwych pszczół. Wygryzły się niestety na amen. 
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
(25.01.2019, 15:25)kosz85 napisał(a):
(25.01.2019, 14:36)bees4all napisał(a): Napisałem już wcześniej tak:

Ta metoda ma niewątpliwie pewną wadę Duży uśmiech
Ja mam wszystkie ciemne pszczoły, a rabusie są żółte lub w paski Uśmiech
Już widzę minę sąsiada jak przybiegam ze swoim ulem i zabieram jego własny Duży uśmiech

W takiej sytuacji: kiedy moje pszczoły atakują pszczoły sąsiada to dobrze. Odwrotnie to już gorzej... Teraz na poważnie: zazwyczaj silne, zdrowe pszczoły atakują słabe, często chore. No i wtedy mamy problem.
Cytuj ten post
(25.01.2019, 22:59)truten1974 napisał(a): No cóż praktyki proponowane przez bees4all po prostu mnie przerażają Pomysł

Rozumiem, ale rabunek jest sytuacją skrajnie dramatyczną, która pociąga za sobą cały zestaw skrajnie negatywnych konsekwencji. Zamiana uli (byle nie z ulami sąsiada) jest działaniem, które szybko kończy ten dramat dla pszczół jak i samego pszczelarza. Wszelkie inne metody mogą być po prostu nieskuteczne i co dalej?
Cytuj ten post
(26.01.2019, 12:21)Modliszqa napisał(a):
w moim przypadku megarabunku i takiej właśnie akcji zamknięcia ula, w ulu po dwóch dobach zastałam wyłącznie stertę martwych pszczół. Wygryzły się niestety na amen. 

No właśnie o tym piszę. Po to jest pszczelarz aby pomóc pszczołom w sytuacji dla nich bez wyjścia. Pomóc skutecznie. Dlatego są tylko moim zdaniem 2 sposoby w tej sytuacji: 1) wywiezieniu jednego ula poza zasięg pasieki albo 2) zamiana uli.
Cytuj ten post
(27.01.2019, 19:32)bees4all napisał(a): W takiej sytuacji: kiedy moje pszczoły atakują pszczoły sąsiada to dobrze. Odwrotnie to już gorzej... Teraz na poważnie: zazwyczaj silne, zdrowe pszczoły atakują słabe, często chore. No i wtedy mamy problem.

Zgadzam się, najczęściej "ofiarą" padają młode odkłady, często jeszcze bez czerwiącej matki, albo tam gdzie matka się nie przyjęła/strutowiała.
Cytuj ten post
(27.01.2019, 22:40)kosz85 napisał(a): Zgadzam się, najczęściej "ofiarą" padają młode odkłady, często jeszcze bez czerwiącej matki, albo tam gdzie matka się nie przyjęła/strutowiała.

Dlaczego ofiarą w cudzysłowie? 
Moim zdaniem jest to ofiara agresji wewnątrzgatunkowej.
Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje
Cytuj ten post
Może jeszcze jedna uwaga. Jak wiadomo najlepszą metodą na wszystkie problemy jest zapobieganie. Od kilku lat staram się w lipcu doprowadzić wszystkie rodziny do podobnej liczby "szabel", albo raczej żądeł - taka równowaga zbrojeń. Wtedy jest o wiele łatwiej jest utrzymać towarzystwo w nastroju pokojowym. Najgorzej jest wtedy, kiedy rodzina traci matkę (sytuacja losowa), wtedy zaczynają się kłopoty... Żądła już nie wystarczą.
Cytuj ten post
Jak wyrównuje się podziały siły rodzin w lipcu ?

U mnie mimo kumulacji rodzin na jednym pasieczysku jesienią. I różnej siłę rodzin ,są rabunki ale ciche .
Wywołanie dużego rabunku jest zazwyczaj konsekwencją poczynań pszczelarza.
Cytuj ten post
(31.01.2019, 09:40)Jacuch napisał(a): Jak wyrównuje się podziały siły rodzin w lipcu ?

U mnie mimo kumulacji rodzin na jednym pasieczysku jesienią. I różnej siłę rodzin ,są rabunki ale ciche .
Wywołanie dużego rabunku jest zazwyczaj konsekwencją poczynań pszczelarza.

Właśnie tak jest. Dlatego im mniej pszczelarza w pasiece tym lepiej dla wszystkich.
Cytuj ten post