Einstein i pszczoły
#1
Albert Einstein „Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia. Nie będzie pszczół, to nie będzie zapylania, nie będzie zapylania, nie będzie roślin, nie będzie roślin, to nie będzie zwierząt…….” – Nie ma żadnych dowodów na to, że Einstein kiedykolwiek mówił cokolwiek o pszczołach. Pierwsze odnotowanie wystąpienie tego cytatu (od razu fałszywie przypisywanego Einsteinowi) to ulotka rozdawana podczas protestu pszczelarzy w Belgii w 1994 (protestowali przeciwko importowanemu miodowi).

http://sceptycznie.pl/falszywe-cytaty/
Cytuj ten post
#2
(13.11.2017, 12:52)Borówka napisał(a): Nie ma żadnych dowodów na to, że Einstein kiedykolwiek mówił cokolwiek o pszczołach. 

Zawalił mi się świat...  Diabeł
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
#3
Zawsze mnie ten cytat drażnił, bo wiadomo, że Einstein nigdy czegoś takiego nie powiedział, ale to jest piękny przykład jak kłamstwo powtórzone 100 razy staje się prawdą Oczko
To tak jak z kobzą Uśmiech Kobza (instrument strunowy) jest mylona z dudami (instrument dęty), dzięki błędowi z przed 1900r, prawdopodobnie dzięki Teofilowi Lenartowiczowi, któremu to wątpliwą zasługę przypisuje etymolog Andrzej Bańkowski jak i również rozpowszechnienie tego cytując "poronionego pomysłu".
Teraz pomimo powszechnej wiedzy o błędzie, ciężko go mimo wszystko wyplenić. Jest to swoista walka z wiatrakami.
Cytuj ten post
#4
Tu jest jeszcze informacja, że przed pszczelarzami w 1994 roku użyli wcześniej tej manipulacji Irlandzkim Pszczelarzu 1965-66 

A variant — "Professor Einstein, the learned scientist, once calculated that if all bees disappeared off the earth, four years later all humans would also have disappeared" — appears in The Irish Beekeeper, v.19-20, 1965-66, p74, citing Abeilles et Fleurs (Bees and Flowers, the house magazine of Union Nationale de l'Apiculture Française) for June 1965. Snopes.com mentions its use in a beekeepers' protest in 1994 in Europe [12] suggesting invention and attribution to Einstein for political reasons.
https://en.wikiquote.org/wiki/Albert_Einstein#Quotes
Cytuj ten post