Einstein i pszczoły
Albert Einstein „Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia. Nie będzie pszczół, to nie będzie zapylania, nie będzie zapylania, nie będzie roślin, nie będzie roślin, to nie będzie zwierząt…….” – Nie ma żadnych dowodów na to, że Einstein kiedykolwiek mówił cokolwiek o pszczołach. Pierwsze odnotowanie wystąpienie tego cytatu (od razu fałszywie przypisywanego Einsteinowi) to ulotka rozdawana podczas protestu pszczelarzy w Belgii w 1994 (protestowali przeciwko importowanemu miodowi).

http://sceptycznie.pl/falszywe-cytaty/
Cytuj ten post
(13.11.2017, 12:52)Borówka napisał(a): Nie ma żadnych dowodów na to, że Einstein kiedykolwiek mówił cokolwiek o pszczołach. 

Zawalił mi się świat...  Diabeł
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post
Zawsze mnie ten cytat drażnił, bo wiadomo, że Einstein nigdy czegoś takiego nie powiedział, ale to jest piękny przykład jak kłamstwo powtórzone 100 razy staje się prawdą Oczko
To tak jak z kobzą Uśmiech Kobza (instrument strunowy) jest mylona z dudami (instrument dęty), dzięki błędowi z przed 1900r, prawdopodobnie dzięki Teofilowi Lenartowiczowi, któremu to wątpliwą zasługę przypisuje etymolog Andrzej Bańkowski jak i również rozpowszechnienie tego cytując "poronionego pomysłu".
Teraz pomimo powszechnej wiedzy o błędzie, ciężko go mimo wszystko wyplenić. Jest to swoista walka z wiatrakami.
Cytuj ten post
Tu jest jeszcze informacja, że przed pszczelarzami w 1994 roku użyli wcześniej tej manipulacji Irlandzkim Pszczelarzu 1965-66 

A variant — "Professor Einstein, the learned scientist, once calculated that if all bees disappeared off the earth, four years later all humans would also have disappeared" — appears in The Irish Beekeeper, v.19-20, 1965-66, p74, citing Abeilles et Fleurs (Bees and Flowers, the house magazine of Union Nationale de l'Apiculture Française) for June 1965. Snopes.com mentions its use in a beekeepers' protest in 1994 in Europe [12] suggesting invention and attribution to Einstein for political reasons.
https://en.wikiquote.org/wiki/Albert_Einstein#Quotes
Cytuj ten post
Znalazłem kolejne wskazówki do nieprawdziwości rzekomych cytatów Einsteina:

— Prawdziwe —
1 • Pan Bóg jest wyrafinowany, ale nie jest złośliwy.

1921, Princeton -- w odpowiedzi na doświadczenie Millera, które miało przeczyć STW. K. Meissner chętnie powtarza ten cytat, ale nie słyszałem, żeby podawał kiedyś źródło.

2 • Bóg nie gra w kości.

Dokładnie w tej formie z 1943, ale w nieco innej z 1926, z listu do Maksa Borna ("on nie rzuca kośćmi").

3 • Najbardziej niezrozumiałe jest to, że cokolwiek można zrozumieć.

1936, artykuł "Fizyka i rzeczywistość". Możliwe, że było wydane w Polsce w książeczce "Teoria względności i inne eseje", ale nie mogę na szybko znaleźć jej spisu treści. K. Meissner też chętnie powtarza ten cytat.

4 • Nie martw się swoimi problemami z matematyką, bo moje są większe.

1943, list do dziewczynki. Widziałem na plakacie w szkole przy salach do matematyki, oczywiście bez źródła.

5 • Nie wiem, jaka broń będzie użyta w III wojnie światowej, ale IV będzie na kije i kamienie.

1949, wywiad. Pamiętam parafrazę na polskiej Nonsensopedii, artykuł o grze Tibia: "IV WŚ będzie na krzesła".

— Niepewne —
1 • Wszystko należy mówić jak najprościej, ale nie prościej.

Brzmi jak parafraza cytatu z lat 30.

2 • Są dwie rzeczy nieskończone -- Wszechświat i ludzka głupota, ale nad tym pierwszym bym się zastanowił.

Einstein tego publicznie nie powiedział ani nie napisał. Znajomy po śmierci Einsteina przypisał mu ten cytat, ale jest podejrzanie podobny do wcześniejszych cytatów z innych autorów.

3 • Zdrowy rozsądek to przesądy zgromadzone do 18. roku życia.

Einstein tego publicznie nie powiedział ani nie napisał. Za jego życia mu to przypisano, a AE nie wnosił sprzeciwu. Też jest chętnie podawane przez K. Meissnera.

— Nieprawdziwe —
1 • Buddyzm to kosmiczna religia przyszłości.

Przypisywane Einsteinowi od lat 60., na podstawie jego wypowiedzi o religii. Prof. Andrzej Trautman w wykładzie "Czy nauka zastąpi religię?" z 2008 (jest na YT) cytował coś podobnego, być może bliższego słowom Einsteina.

2 • To szaleństwo robić to samo, oczekując innych skutków.

Pomieszanie z innymi autorami. Pasuje do determinizmu Einsteina -- jego wiary w zasadę racji dostatecznej i hipotezy zmiennych ukrytych (ale nie w mechanikę Bohma!).

"Obawiam się, że pewnego dnia technika zastąpi stosunki międzyludzkie. Nadejdzie pokolenie idiotów" -- Wymyślone i przypisane Einsteinowi ok. 2012 r.

„Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia. Nie będzie pszczół, to nie będzie zapylania, nie będzie zapylania, nie będzie roślin, nie będzie roślin, to nie będzie zwierząt…….”  
Fałszywka wymyślona i rozpopularyzowana przez pszczelarzy. 
Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje
Cytuj ten post
Kupiłem pewną książeczkę o pszczołach, a tam jako motto:

„Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia. Nie będzie pszczół, to nie będzie zapylania, nie będzie zapylania, nie będzie roślin, nie będzie roślin, to nie będzie zwierząt…….” 

Czyli cytat zgodny z powtarzaną formułą w necie, ale podpisane cytuję: Albert Einstein / Karol Darwin.

Szczerbol Komu jeszcze można by tę bzdurę jeszcze włożyć w usta? 
Cytuj ten post
"Kuba, koniec kwietnia, jak tam pszczoły?"
- Albert Einstein

----
To jest link do strasznych rzeczy
Cytuj ten post
-- Nie będzie Einstein pluł nam w wosk! --
Marcus Tullius Cicero

Cytuj ten post
A więc Albert z Karolem pozbawili sławy biednego Maeterlincka. Ciekawe, czy ktoś w końcu dojdzie do tego, kto pierwszy przypisał ten cytat Einsteinowi? Ciekawe czy Einstein czytał "The Life of the Bee"?
Jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było.
Członek SPN WOLNE PSZCZOŁY
Cytuj ten post
Protest pszczelarzy w Belgii nie był przecież tak dawno, może jest możliwość zadania pytania organizatorom kto im projektował ulotkę i winny się znajdzie.
Cytuj ten post
Nawet jakby to moim zdaniem nic by to nie zmieniło dla popularności mitu. Ten rzekomy cytat to jest, moim zdaniem, rodzaj silnego ekspansywnego memu, a więc rozprzestrzeniającego się replikującego, mutującego samolubnego wirusa, niosącego kulturową informację dla mitów i ideologii. Wyewoluował wchodząc w skład w miarę trwałych mitologii. Przeciwstawić się jemu mógłby jakiś mit konkurencyjny. Oczko
Cytuj ten post
"Jakubie, nie unikaj odpowiedzi na moje pytanie"
- Albert Einstein, 1946

To jest sama prawda:

----
Cytuj ten post
(29.04.2019, 21:15)michal79 napisał(a): "Jakubie, nie unikaj odpowiedzi na moje pytanie"

To jest offtop nie w temacie. Nie jesteśmy w hyde. Oczko

P.S. Jak Ci zależy to czekaj cierpliwie. Jak będzie to będzie. Co nagle to po diable.
Cytuj ten post
To jest jak najbardziej w temacie, gdyż jest to fałszywy cytat z Einsteina na temat pszczół, w temacie o fałszywych cytatach Einsteina na temat pszczół, na forum wolnych pszczół. Duży uśmiech

----
Cytuj ten post
(13.11.2017, 12:52)Borówka napisał(a): Albert Einstein „Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia. Nie będzie pszczół, to nie będzie zapylania, nie będzie zapylania, nie będzie roślin, nie będzie roślin, to nie będzie zwierząt”

Dokładnie już kiedyś o tym czytałem, że to trochę wyssane z palca. A szkoda. Choć takich cytatów przypisywanych Einsteinowi jest wiele (a których w rzeczywistości nigdy nie wypowiedział).
Cytuj ten post
Wyżej wynotowalem właśnie trochę takich fałszywych cytatów oraz podejrzanych. Z tym cytatem jest problem też taki, że wątpliwe, aby był prawdziwy co do treści. W związku z tym jest prawdopodobnie podwójnie fałszywy. Potencjalna fałszywość treści jest nawet bardziej istotną z punktu widzenia dystopijnej propagandy, gdyż nawet gdyby Einstein to napisał, to jest to błąd pozamerytorycznej argumentacji odwołania do autorytetu. Einstein był świetnym fizykiem swoich czasów i nie znał się na pszczołach. W związku z tym mógł wygadywać na ich temat głupoty. A nawet w świecie fizyki nie mógł zaakceptować teorii kwantowych odkrytych i potwierdzonych w jego czasach.

Ale dlaczego żałujesz, że ten cytat nie jest prawdziwy?
Cytuj ten post
Pewnie żałuje, bo wtedy wszystko byłoby prostsze. Dość ściśle wyliczony okres końca egzystencji ludzkości sprzyjałby planowaniu. Wiadomo kiedy jest koniec i można się odpowiednio przygotować do zakończenia żywota.
Cytuj ten post
(21.05.2019, 20:43)regulus napisał(a): Pewnie żałuje, bo wtedy wszystko byłoby prostsze. Dość ściśle wyliczony okres końca egzystencji ludzkości sprzyjałby planowaniu. Wiadomo kiedy jest koniec i można się odpowiednio przygotować do zakończenia żywota.

Prostsze mogłoby być jeszcze bardziej: po prostu wszystkie cytaty pochodzą od Einsteina. I każdy zawsze wie, jakie jest źródło Oczko

Cytuj ten post
Się wyjaśniło. Autorem cytatu jest David Attenborough na FB, a Einstein? Widocznie, dzięki poznaniu zasad ugięcia czasu, przeniósł się do przyszłości i zobaczył na FB wpis Attenborougha. Diabeł

https://slownik-synonimow.eu/ciekawostki/kazdego-razu-kiedy-wychodzisz-z-domu-zostaw-w-ogrodzie-lyzeczke-cukru-sprawdz-jakie-to-wazne/?fbclid=IwAR1GrNoyiCKXF6SHxn3GYcXevejatG54X7GVhWfYzCFAGyBbpG73tkId0po
Cytuj ten post
(04.06.2019, 14:36)Borówka napisał(a): Się wyjaśniło. Autorem cytatu jest David Attenborough na FB, a Einstein?

Uwielbiałem jego dokumenty, jak byłem mały. Trochę dawno.... co oznacza, że spokojnie mógł nieść Chaos do chrztu Oczko, ale ja nie o wieczności miałem tutaj...

Oglądałem z synem ostatnio jakiś dokument i trafiłem na mojego ulubionego Sir Davida. Było napięcie, dynamiczny, ale płynny komentarz, wiatr, miotany falami kuterek i nagle piękny płetwal wyskakuje do połowy z wody, na co Attenborough niemal krzycząc „Oto największa istota na Ziemi!!!”

Dobra, był zoologiem i to go tłumaczy. Ale nie ukrywam, że nieco się nagimnastykowalem, żeby dzieciakowi wytłumaczyć dlaczego ten pan się walnął, ale jednocześnie miał swoje racje. XD
— to staje się piękne dopiero kiedy pojmiesz, że nie chodzi o miód —
Cytuj ten post