Pasieka w sadzie
(16.12.2017, 22:53)kubi napisał(a): Pojechał z tym całym woskiem do wcześniej umówionego producenta węzy a ten od ręki zrobił mu z tego wosku węzę na 4,9.

A jaki to producent ?
Cytuj ten post
(15.12.2017, 15:25)Adam1969 napisał(a): To daj jakiś link do tego sprzedacy, bo też zamiaruje kupić - więc może nie od niego? A ma ktoś jakiś namiar na sprawdzoną węze 5,1?

Jakiś czas temu kupiłem tutaj. Sprawdzałem wymiary we wszystkie strony i w różnych miejscach i jest w porządku.
http://e-plon.pl/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_category_id=1&virtuemart_product_id=133&Itemid=160
Cytuj ten post
(18.12.2017, 21:50)Borówka napisał(a):
(15.12.2017, 15:25)Adam1969 napisał(a): To daj jakiś link do tego sprzedacy, bo też zamiaruje kupić - więc może nie od niego? A ma ktoś jakiś namiar na sprawdzoną węze 5,1?

Jakiś czas temu kupiłem tutaj. Sprawdzałem wymiary we wszystkie strony i w różnych miejscach i jest w porządku.
http://e-plon.pl/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_category_id=1&virtuemart_product_id=133&Itemid=160

Dzięki Borówka za namiar Uśmiech Pewnie wypróbuje. Potrzeba mi ze 2-3 kilogramy na początkowe paski. Dalej mają budować same. pewnie i 5.4 mogła by być Uśmiech niech jednak mają dobry wzór od samego początku.
Uzależniony od zapachu z ula...
Cytuj ten post
(17.12.2017, 09:57)Krzyżak napisał(a):
(16.12.2017, 22:53)kubi napisał(a): Pojechał z tym całym woskiem do wcześniej umówionego producenta węzy a ten od ręki zrobił mu z tego wosku węzę na 4,9.

A jaki to producent ?

http://www.miodpodkarpacki.pl/index.php
Cytuj ten post
Żeby pomóc troszkę pszczółkom chcę zasadzić na pasiece 3-5 wierzb i tyle samo akacji. Które powinienem wybrać żeby był jak największy pożytek dla pszczół?
Wierzbę to chyba Iwę a akację??
Cytuj ten post
3-5 to trochę mało.Zależy jakiej wielkości masz pasieczysko.ale lepiej wiecej,tym bardziej że wierzby można praktycznie sądzić jedną przy drugiej.
Ja u siebie na pasieczysku wysadziłem 1500 sadzonek 400 rozdałem lub powsadzałem w okolicznych kszakach i rowach,na i mam jeszcze z 300 w szkółce jak by coś wypadło.
Co do gatunku to iwa do iwy nie podobna .mam cztery różne rodzaje i każda kwitnie w innym terminie.
Warto sie przejechać po okolicznych krzakach zobaczyć co kiedy kwitnie,uciąć kilka sztobrów i gotowe.
Dodam jeszcze że dobrze jest wysadzić kilka męskich sadzonek,dzieki temu żeńskie lepiej rosną i mają bazie na wypasie.
Cytuj ten post
Niestety to nie mój teren więc nie mogę posadzić tyle ile bym chciał. Ale w sumie na nieużytkach to może zasadzę coś więcej. Bedę musiał pogadać z dyrektorem czy w miejscach gdzie już są zadrzewienia nie owocowe będę mógł coś dołożyć.
Cytuj ten post
Wierzba pyłkuje już w 1-2 roku(jesienne sztobry) W szkółce miałem sztobry co 15centymetrów na ziemi piatej klasy i też pyliła.wystarczy kilka m2 i masz wiecej pyłku niż z dorosłego drzewa.wystarczy przycinać, lub wyrywać część co kilka lat i nasadzac w tym miejscu nowe.wierzby 4letnie (w szkółce)  są grubości kciuka i mają około 2 metrów wysokosci,korzenie wielkosci pięści. Łatwo to usunąc(przesadzic ),przekopac i zapomnieć. 
Robiłem tak na tymczasowym pasieczysku i bardzo dobrze się sprawdzało, w tamtym roku rozsadziłem wierzby z szkółki już u siebie co kilka metrów i rosną jak głupie. 
Cytuj ten post
Iwa ze sztobrów nie bardzo się udaje.
Cytuj ten post
(03.01.2018, 18:56)emzarek napisał(a): Iwa ze sztobrów nie bardzo się udaje.

Czemu ?
Cytuj ten post
(03.01.2018, 18:58)Jacuch napisał(a):
(03.01.2018, 18:56)emzarek napisał(a): Iwa ze sztobrów nie bardzo się udaje.

Czemu ?
Nie wiem. Inne gatunki wierzby wystarczy ciachnąć i do ziemi. Iwa nie chce się ukorzeniać. Może dlatego że jest bardziej drzewiasta niż inne.
Cytuj ten post

To opiszę jaj zrobić żeby się udało.
Jesienią tnie się gałęzie wierzby na około 20cm długości, wstawia sie do pojemnika z żółtym piachem i polewa wodą (najlepiej żeby wystawało z 5cm,nastepnie wstawia sie ten pojemnik do ciemnego nie ogrzewanego pomieszczenia (piwnica lub ziemianka)
Idzie sie do domu posiedzieć przed kominkiem .
Nastepnie po pierwszym oblocie wysypuje się wszystko z pojemnika i wywala te które sie nie ukorzeniły,te z korzeniami wsadza się w ziemię. 
Według mojego doswiadczenia z pojemnika odpada około 20% i tyle samo z plantacji.
Cytuj ten post
(03.01.2018, 19:29)Jacuch napisał(a): To opiszę jaj zrobić żeby się udało.
Jesienią tnie się gałęzie wierzby na około 20cm długości, wstawia sie do pojemnika z żółtym piachem i polewa wodą (najlepiej żeby wystawało z 5cm,nastepnie wstawia sie ten pojemnik do ciemnego nie ogrzewanego pomieszczenia (piwnica lub ziemianka)
Idzie sie do domu posiedzieć przed kominkiem .
Nastepnie po pierwszym oblocie wysypuje się wszystko z pojemnika i wywala te które sie nie ukorzeniły,te z korzeniami wsadza się w ziemię. 
Według mojego doswiadczenia z pojemnika odpada około 20% i tyle samo z plantacji.
A jesteś pewny że to właśnie iwa? Wierzby łatwo krzyżują się między sobą i z mieszańcami i krzewiastymi nie ma problemu. Z iwą drzewiastą tak się nie da...
Cytuj ten post
No wrzuciłem zdjecie .mozesz sobie w kluczu sprawdzić, nie mam żadnego zdjecia z lisciami, wrzucę na wiosnę. Widać troche romboidy na tym zdjeciu.
Sztobry ciachałem na pasieczysku mojego ojca z 20 letnich wierzb drzewiastych takich po 15m wysokości.
Cytuj ten post
(03.01.2018, 20:05)Jacuch napisał(a): No wrzuciłem zdjecie .mozesz sobie w kluczu sprawdzić, nie mam żadnego zdjecia z lisciami, wrzucę na wiosnę. Widać troche romboidy na tym zdjeciu.
Sztobry ciachałem na pasieczysku mojego ojca z 20 letnich wierzb drzewiastych takich po 15m wysokości.
Hehe, ja się nie podejmuję oznaczać wierzby nawet w naturze a co dopiero po zdjęciu Uśmiech
Cytuj ten post
Też ma problem z Iwą- już 2 rok i nie chce rosnąć, nawsadzałem ze 100 patyków, wszystkie zażarły oprócz iwy. Rok później to samo, teraz na jesień zrobiłem to samo - bez kombinacji prosto w ziemię. Się zobaczy.
Cytuj ten post
Jak komuś po drodze na pomorze to zapraszam,sto sadzonek mogę oddać.
Cytuj ten post
Widzę że wszędzie gdzie mają na sprzedaż Iwę to są to drzewka szczepione. Chyba są jakieś problemy z Iwą.
Cytuj ten post
Przeglądam oferty na allegro i ktoś wystawia:
Ewodię koreańską, korkowiec amurski oraz perełkowiec japoński. Piszą że to są najbardziej miododajne drzewa. Co myślicie?
Cytuj ten post
Moim zdaniem nasadzenia na pasiece mają służyć zapychaniu dziur pożytkowych.
co do  roślin egzotycznych to po pierwsze zapytaj sprzedawcę gdzie ta miodność była liczona,czy na przykład nie w japoni. I na jakiej pszczole,nie wiem jaką pszczołe masz ty,ale na przykład moje kundelki nie są zainteresowane roslinami uprawnymi oblatywanymi normalnie przez tzw rasowe.
I po ostatnie takie przeszczepy flory trochę kłócą się z moją estetyką lokalnego ekosystemu,ale o gustach się nie dyskutuję.

Aa, sadzonek już nie mam,koledzy z forum pozamawiali,
Przepraszam tych dla których nie starczyło.
I Ciebie Terran za offtop w twoim wątku.
Cytuj ten post