[oddzielony] Wilgotność w ulu: dobrze czy źle
Pampersy - to raczej nie buforują. Do tego chodzi o kwestię do jakiej wilgotności wchłania i od jakiej wilgotności dany materiał uwalnia wilgoć. Nie znam się, ale nie jest to takie proste.
Nie chodzi mi o to, że nie da się tego zasymulować w ulu, tylko że jest to proces, którego nie ma w pełni w standardowym ulu.
Cytuj ten post
[quote='kosz85' pid='47220' dateline='1515265100']
Cytat:Pampersy - to raczej nie buforują. Do tego chodzi o kwestię do jakiej wilgotności wchłania i od jakiej wilgotności dany materiał uwalnia wilgoć. Nie znam się, ale nie jest to takie proste.

Fakt. Pampers bardzo dobrze wciąga ale raczej nie będzie oddawał.

Surowa glina taka jest.

Ciekawe. Kiedyś może sobie poszukam info o jakiś takich buforach wilgotności.
Cytuj ten post
Pisałem już o tym wcześniej. Używam na zimę poduszki z keramzytem nie impregnowanym,glina świetnie reguluje wilgotność.
Cytuj ten post
(06.01.2018, 21:59)Jacuch napisał(a): Pisałem już o tym wcześniej. Używam na zimę poduszki z keramzytem nie impregnowanym,glina świetnie reguluje wilgotność.

Ale na górę, przy dennicy z boku?
Może masz jakieś zdjęcia Twoich uli od wewnątrz?
Cytuj ten post
Mam pełne dennice,kładę na górę na płutno.
Keramzyt ma też tą zaletę że poduszki są na tyle elastyczne że można coś pod nie położyć np słoik z wodą,czy cegłę Uśmiech
Wcześniej miałem duże problemy z wilgocią np w rodzinach w układzie 3x5 ramek,plesnienie pustych ramek i tp.teraz po dwóch sezonach z keramzytem wilgoci zero.
Cytuj ten post
Nic nie zastąpi natury ! Taki stryropian, potem strodur, następnie poliuteran miał być "super"...Nic nie zastąpi słomy plew, mchu, paproci etc. Człowiekowi z powodu pychy, poprzestawiały się zwrotniczki w głowie. Myśli, ze prześcignie samego Pana Boga ! Wymyśla niewiadomo co, i nieświadomie...szkoda słów ! Ale "wolnoć Tomku w swoim domku".
Cytuj ten post
No też mi sie te pampry nie podobają.
To wracając do gliny,kiedys sie unteresowałem tynkami i gliną .i z tego co zapamietałem to przelicznik był taki ze kilo gliny wyrównuje odpowiednio wilgotność na m3 .
Tylko ze dane te dotyczyły budynku mieszkalnego.
Wiec wymiana powietrza, temperatura nie ta.
Cytuj ten post
(06.01.2018, 21:59)Jacuch napisał(a): Pisałem już o tym wcześniej. Używam na zimę poduszki z keramzytem nie impregnowanym,glina świetnie reguluje wilgotność.

A skąd bierzesz keramzyt nieimpregnowany ?
Większość dostępnego na rynku jest impregnowana.
Cytuj ten post
(07.01.2018, 09:41)Krzyżak napisał(a):

A skąd bierzesz keramzyt nieimpregnowany ?

Krzyżak:
Poproszę o wyjaśnienie różnicy

Jacuch i Szymon:
Czy nieimpregnowany lepiej chłonie wilgoć?
Wyczytałem w necie, że taki dostępny keramzyt jest dobrym buforem wilgoci. Oddaje i regulują dobrze ale możliwości pochłaniania ma ok. 19%. Ale w sumie przy okazji rozmowy, że większa wilgotność względna w atmosferze gniazda pszczelego może być dla nich lepsza, może to faktycznie mogło by być jedno z lepszych rozwiązań.
Cytuj ten post
W Małym Amsterdamie tzn ZŁotowie jest producent.sprzedaje luzem .
Minusem keramzytu jest to że sypie się z niego pył,przynajmniej z worków z juty. Wiec raczej nie nadaje się do cało sezonowej pracy.
Cytuj ten post
(07.01.2018, 09:58)Borówka napisał(a):
(07.01.2018, 09:41)Krzyżak napisał(a): A skąd bierzesz keramzyt nieimpregnowany ?

Krzyżak:
Poproszę o wyjaśnienie różnicy

Jacuch i Szymon:
Czy nieimpregnowany lepiej chłonie wilgoć?

Keramzyt w swojej oryginalnej formie to wypalone kulki gliny o dużej porowatości przez co dobrze izoluje termicznie i dobrze chłonie wilgoć. O ile dobra izolacyjność termiczna jest pożądaną np. w budownictwie to chłonność wilgoci/wody jest niepożądana. Dlatego też keramzyt przeznaczony np. na izolacje czy keramzyto-betony zostaje w procesie produkcji pokryty warstwą impregnatu aby nie chłonął wilgoci.

(07.01.2018, 11:31)Jacuch napisał(a): W Małym Amsterdamie tzn ZŁotowie jest producent.sprzedaje luzem .
Minusem keramzytu jest to że sypie się z niego pył,przynajmniej z worków z juty. Wiec raczej nie nadaje się do cało sezonowej pracy.

Jak stosowałem keramzyt jako pływak do podkarmiaczek to pierw wrzucałem go do kisty zalewałem wodą i mieszałem. Większość pyłu i kurzu opadało na dno a sitem zbierałem "czysty" keramzyt. Z czasem pewnie i tak pyli ale już mniej.
Cytuj ten post
(07.01.2018, 13:32)Krzyżak napisał(a): Keramzyt w swojej oryginalnej formie to wypalone kulki gliny o dużej porowatości przez co dobrze izoluje termicznie i dobrze chłonie wilgoć. O ile dobra izolacyjność termiczna jest pożądaną np. w budownictwie to chłonność wilgoci/wody jest niepożądana. Dlatego też keramzyt przeznaczony np. na izolacje czy keramzyto-betony zostaje w procesie produkcji pokryty warstwą impregnatu aby nie chłonął wilgoci.

A taki ogrodniczy? On jest stosowany m.in. do regulacji wilgotności np. w doniczkach.

Cytat:Jak stosowałem keramzyt jako pływak do podkarmiaczek to pierw wrzucałem go do kisty zalewałem wodą i mieszałem. Większość pyłu i kurzu opadało na dno a sitem zbierałem "czysty" keramzyt. Z czasem pewnie i tak pyli ale już mniej.

O widzisz. Dzięki.
Cytuj ten post
(07.01.2018, 13:34)Borówka napisał(a): A taki ogrodniczy? On jest stosowany m.in. do regulacji wilgotności np. w doniczkach.

Powinien być nieimpregnowany ale wiesz jak to jest. Kupuje Heniek keramzyt budowlany /impregnowany/ na wagony, bo jest tani luzem, pakuje w torebki po 2 litry i goni ze 100 krotną przebitką jako ogrodniczy.
Ja nie potrafię ich od siebie odróżnić.
A może to wszystko pic na wodę i fotomontaż i żadne proces impregnacji w fabryce się nie odbywa.
To tylko taki "chłyt marketingowy".
хуй его знает , jak mawiają Rosjanie Oczko
Cytuj ten post
(17.10.2017, 14:51)bonluk napisał(a): W moich miniplusach ze styroduru było podobnie, woda lała się po ścianakach na dennice. Dobrze, że były na siatce. Jednak ul musi oddychać albo przyjmować wilgoć i szybko się jej pozbywać.

Izolacja drewnia z firmy Steico wchania i oddaje wilgoć oddycha niepali się szkodnik nie włazi

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Cytuj ten post
Jesli się nie pali, to chyba wiesz, ile ma w sobie chemii.
Cytuj ten post