Regulacja hodowli pszczół w Polsce???
Może ktoś z Was lepiej się na TYM wyrozumie...
Dalej tam jest link do projektu ustawy o hodowli zwierząt. Widać, że jakiś pszczelarz przy tym mieszał. Dużo o pszczołach jest, chyba więcej niż o świniach.

Na mojego nosa z jednej strony projekt martwego prawa, ale może ktoś ma orientację, czy nie kryje się w tym projekcie jakaś ZGROZA? W kontekście pszczół oczywiście. 

Najgorzej brzmi, że 
Cytat:Sejmik województwa, na wniosek związku hodowców lub innego podmiotu, prowadzących księgę linii pszczół, może, w drodze uchwały, zakazać na terenie województwa lub jego części utrzymywania pszczół lub dopuścić utrzymywanie pszczół określonej linii. Zadanie to jest zadaniem z zakresu administracji rządowej.
Rozdział 4.
Dalej tam widać, że wymóg ten zabezpieczony jest karą grzywny.

Ale nie wiem, czy taki przepis już wcześniej nie obowiązywał.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
Trochę jak u Czechów, gdzie jedyną słuszną i oficjalną pszczołą jest ta z rodu Vigor. Może mają i takie zakusy i u nas, by nie było zbytniego wymieszania... Prawo jest od tego aby je...
Cytuj ten post
"Ministerstwo Rolnictwa 18 grudnia 2017 roku wysłało ustawę do konsultacji społecznych"
Ciekawe kto miał to szczęście i został wybranym do tych konsultacji..
Cytuj ten post
(08.01.2018, 14:33)kubi napisał(a): "Ministerstwo Rolnictwa 18 grudnia 2017 roku wysłało ustawę do konsultacji społecznych"
Ciekawe kto miał to szczęście i został wybranym do tych konsultacji..

Związki hodowców i chowców. Napisane w projekcie.
Cytuj ten post
"Art. 24. 1. W rozrodzie pszczół wykorzystuje się trutnie pochodzące od matek
pszczelich wpisanych do ksiąg hodowlanych lub rejestrów prowadzonych dla linii
hodowlanych pszczół lub od ich córek."
A to jak przejdzie to uniemożliwi w praktyce hodowlę własnych matek. Ktoś na tym zarobi.
Cytuj ten post
(09.01.2018, 03:54)Tomasz napisał(a): "Art. 24. 1. W rozrodzie pszczół wykorzystuje się trutnie pochodzące od matek
A to jak przejdzie to uniemożliwi w praktyce hodowlę własnych matek. Ktoś na tym zarobi.

To jest istniejący obecnie w prawie zapis Uśmiech 
Cytuj ten post
(09.01.2018, 09:31)kosz85 napisał(a):
(09.01.2018, 03:54)Tomasz napisał(a): "Art. 24. 1. W rozrodzie pszczół wykorzystuje się trutnie pochodzące od matek

Chodzi o hodowle pszczół objętą Centrum Hodowli i zarejestrowanych ras wpisanych do ksiąg.
NIe ma zakazu przetrzymywania innych pszczół oraz produkowania z nich miodu i pszczół. Nie ma też zakazu sprzedaży matek i odkładów innych niż zarejestrowane w księgach.
A czy wszystkie matki w odkładach i klateczkach muszą pochodzić z zarejestrowanej hodowli z wpisem do ksiąg etc.?
Wydaje mi się, że niekoniecznie. Tak jak i teraz.
Cytuj ten post
(09.01.2018, 09:31)kosz85 napisał(a):

(08.01.2018, 10:38)flamenco108 napisał(a): Najgorzej brzmi, że 
Cytat:Sejmik województwa, na wniosek związku hodowców lub innego podmiotu, prowadzących księgę linii pszczół, może, w drodze uchwały, zakazać na terenie województwa lub jego części utrzymywania pszczół lub dopuścić utrzymywanie pszczół określonej linii. Zadanie to jest zadaniem z zakresu administracji rządowej.
Rozdział 4.

Chodziło mi o to, że jak będzie możliwa hodowla tylko jednej linii w całym województwie, to nie zrobisz sobie odkładu z matecznikiem, ani nawet nie unasiennisz matki zgodnie z prawem, bo nie zagwarantujesz czystości linii. I nie będąc hodowcą też nie możesz rozmnażać zwierząt. Zatem zawiązuje się związek, wnioskuje do sejmiku i mamy monopol matkowy.
Może czegoś nie zrozumiałem bo byłem w robocie na nocy
Cytuj ten post
(09.01.2018, 14:07)Tomasz napisał(a): nie będąc hodowcą też nie możesz rozmnażać zwierząt.  

Jest tak gdzieś wyraźnie napisane?
Nie chodzi mi o obszar zamkniętego obszaru hodowli.
Cytuj ten post
(09.01.2018, 14:11)Borówka napisał(a):
(09.01.2018, 14:07)Tomasz napisał(a): nie będąc hodowcą też nie możesz rozmnażać zwierząt.  

Jest tak gdzieś wyraźnie napisane?
Nie chodzi mi o obszar zamkniętego obszaru hodowli.

Tomasz jest łaskaw się mylić. Zamknięty obszar hodowli oznacza, że nie wolno sprowadzać innego materiału na ten teren. Ale nie ma zakazu chowania własnych matek - skoro jesteś na zamkniętym obszarze, unasienniać się muszą tylko odpowiednimi trutniami. Ale jest zakaz sprowadzania innego materiału. Wszelkie zakupy musisz realizować w stacji hodowlanej tego obszaru.
Cytuj ten post
No tak. Przewertowałem wczoraj na szybko ten projekt i narobiłem paniki. Uniżnie proszę o wybaczenie.
Cytuj ten post
http://www.zwiazekpszczelarski.pl/w-wojewodztwie-slaskim-chca-uporzadkowac-hodowle-pszczol
Cytuj ten post
Z mojego punktu widzenia, słuszne decyzje.
Cytuj ten post
Z jednej strony słuszne podejście co do idei. Z drugiej strony metody bardzo złe. Bo to stworzy niebezpieczny precedens. Jeśli można uregulować uchwałą sejmiku rasy pszczół, to może i da się konstrukcję uli i podejścia do leczenia warrozy? Skoro można zakazać BF, można będzie nakazać amitrazę. Oczywiście "dla dobra ogółu".

Chyba wolałbym drogę przez edukację...
Cytuj ten post
Słuszna argumentacja. Jednak, należ zwrócić uwagę na motywy uchwały jak i na to, że była ona konsultowana ze środowiskami pszszelarskimi. Jeśli powstanie uchwała nakazująca leczenie, będzie to znaczać, że przeciwnicy leczenia nie brali udzału w dyskucji, lub jeśli barli udział, nie byli w stanie wyparcować i przedstawić właściwych argumentów na niekorzyść proponowanej uchwały.

Co do samego bakfasta, którym kiedyś byłem zachwycony i nie chciałem znać innej pszczoły, problem nie leży w samej pszczole, lecz w człowieku. Gdyby nie jej selekcja na miodność, łagodność i nierojliwość polegająca na ciagłym dodawniu nowych genów, pszczoła ta pozostawiona "samej sobie" praktycznie już by nie istniała, a to co by pozostało w wyniku nauralnej selekcji, nie byłoby już bakfastem.
Cytuj ten post