Pobudzać teraz pszczoły czy nie?
Ja nie wiem, ojcze, u mnie konie w stajni a powała w chałupie ;-)
Cytuj ten post
Włączyłem w tym roku dwa warszawskie zwykłe  grzałki 8 i 12 W pod koniec stycznia
W lutym włączyłem jeden warszawski zwykły - eksperymentalny
Na początku marca włączyłem dwa wielkopolskie centralnie sterowane p 20 W grzałki.
Wybrały wszystkie ramki jakie im dałem na powałkę.
Dałem do każdego ok 2,5 ciast
Wodę dawałem w każdym podgrzewanym od początku
Pobierały różnie ale pobierały
Dodałem do wody sok z świeżo wzięty z klonu
Są na Youtube filmy moje - co kilka dni filmuję - najlepszy sposób notowania
Ostatni film [video=dailymotion]https://youtu.be/vkCVlTWwjO8[/video]
Czego oczekiwałem  i jak przygotowałem do zimy?
Po pierwsze - skarmiłem po około 20 kg na zimę
Po drugie - ocieplone były cały czas
Zimą a dokładnie styczeń, luty dość często zdarza się, że pokarm jest na skrajnych ramkach a pszczoły dochodzą do powałki i giną nie mogąc przejść w bok dlatego dałem grzałki pionowe z jeden strony tak aby była podgrzana ramka skrajna z pokarmem.
Ponieważ warunki pogodowe plus podgrzewanie mogą uruchomić czerwienie więc dałem podkarmiaczki pionowe z wodą obok grzałki.
Na dziś ten cel został osiągnięty - wspomagałem podkarmianiem ramkami kładzionymi na powałce - wybrały wszystko.
Jak do tej pory z moich obserwacji wynika, ze obsiadają ramki w ulach od brzegu do brzegu.
Mam więc nadzieję, że nie wystąpi coroczny problem z usuwaniem części ramek bo mają za duże gniazdo.
Czego oczekuję dalej?
Przyspieszenia czerwienia - ja mogę przede wszystkim liczyć na pożytki wczesne..
Mam pasieke w miejscu  częstych przymrozków - skoki temperatury sa jako ostatnia klatka na filmie.
Dlatego podgrzewanie będę utrzymywał do końca maja.
Cytuj ten post
Mam kilka uwag odnosnie tego ogrzewania, termostaty mozna dostać juz w okolicy 3$, Chiny produkują dosyć tanio, używałem 2 sztuk w poprzednim sezonie i sprawiają się całkiem nieźle. Używając termostatu grzałkę mozemy dać dowolnej mocy, ja używałem 12W. Ważne jest jedynie umiejscowienie czujnika od termostatu.
Używając tak małych mocy grzewczych można się pokusić o używanie paneli solarnych tam gdzie nie mamy dostępu do prądu co też będę w tym sezonie testował jako że całość potrzebną do tego już posiadam.

Czy podgrzewanie od marca do konca pożytku jesiennego uważacie za dobry pomysł? Też pasieke mam w miejscu gdzie wszystko rośnie słabiej ze względu na teren i niskie temperatury, i takie dogrzewanie sprawiało sie całkiem dobrze w poprzednim sezonie.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka
Cytuj ten post
(23.03.2018, 17:53)drirr napisał(a): Czy podgrzewanie od marca do konca pożytku jesiennego uważacie za dobry pomysł? 

Rozwiń temat bo nie rozumiem. 
Chcesz grzać przez cały sezon ?
Najlepiej jak bys opisał gospodarkę pasieczną bo trudno sie do takiego pytania odonieść nie znając szczegółów. 
Cytuj ten post
(24.03.2018, 15:11)Jacuch napisał(a):
(23.03.2018, 17:53)drirr napisał(a): Czy podgrzewanie od marca do konca pożytku jesiennego uważacie za dobry pomysł? 

Rozwiń temat bo nie rozumiem. 
Chcesz grzać przez cały sezon ?
Najlepiej jak bys opisał gospodarkę pasieczną bo trudno sie do takiego pytania odonieść nie znając szczegółów. 
Chcę grzać przez cały sezon, ul wielkopolski styropianowy, grzałki na termostatach żeby nie przegrzewać ula, osobny termostat dla grzałki na powałce, i osobny termostat dla grzałki na dennicy.

Cytuj ten post
To dosyć nowatorskie podejście.
Latem w Polsce  (nie wiem z jakiego regionu kraju jesteś)  temperatura potrafi skoczyć ponad pszczele możliwości.,wtedy wentylują..
Raz jeszcze proszę Cię o opis gospodarki pasiecznej,
Bo to co proponujesz jest nowością  moim zdamiem
Czytaj "nie trzyma się pszczoły "
Rozwiń wątek .  
Cytuj ten post
(24.03.2018, 19:52)Jacuch napisał(a): To dosyć nowatorskie podejście.
Latem w Polsce  (nie wiem z jakiego regionu kraju jesteś)  temperatura potrafi skoczyć ponad pszczele możliwości.,wtedy wentylują..
Raz jeszcze proszę Cię o opis gospodarki pasiecznej,
Bo to co proponujesz jest nowością  moim zdamiem
Czytaj "nie trzyma się pszczoły "
Rozwiń wątek .  
Termostat w okresie upałów wyłączy grzałki, bardziej chodzi mi o noce gdzie temperatura spada ponizej 10 stopni by nie spalały miodu na ogrzewanie, oraz w normalne dni okolo 16 stopni aby zwolnić część pszczół z obowiązku ogrzewania gniazda i wysłać je na zbieranie, w moich okolicach dużo nawłoci, i w okresie kwitnienia temperatury mocno skaczą.
O co tobie konkretnie chodzi z gospodarką pasieczną bo nie rozumiem?

Cytuj ten post
Chodzi mu o to ze bredzisz ale nie wypadało mu napisać wprost.
Przeczytaj cokolwiek i nie grzesz wiecej.
Amen.
Cytuj ten post
(24.03.2018, 23:59)drirr napisał(a):  w moich okolicach dużo nawłoci, i w okresie kwitnienia temperatury mocno skaczą.
I o tych skokach pszczoła powinna się dowiedzieć, będąc jeszcze w ulu.
"od wiedzy, ważniejsza jest wyobraźnia"
Cytuj ten post
(25.03.2018, 19:08)alexader napisał(a):
(24.03.2018, 23:59)drirr napisał(a):  w moich okolicach dużo nawłoci, i w okresie kwitnienia temperatury mocno skaczą.
I o tych skokach pszczoła powinna się dowiedzieć, będąc jeszcze w ulu.

Ludzie trzymają ule w domach ze stałą temperaturą 20+ i jakoś pszczoły wiedzą kiedy wyjść na oblot czy na zbieranie pyłku/nektaru więc jaki to ma związek?

Cytuj ten post
Osobiście nie mam doświadczenia z podgrzewaniem uli więc tylko teoretyzuję.

Wydaje mi się, że pszczoły już mają swój termostat, o ile dobrze pamiętam (a pewnie nie) to wyczuwają zmiany temperatury o 0,1 stopnia Celsjusza. Dlatego wewnętrzne podgrzewanie może sprawić, że będą kompensować nadmiar ciepła i będą musiały wentylować zamiast grzać.
Do tego grzałka emituje promieniowanie elektromagnetyczne, które niekoniecznie jest "dobre" dla organizmów żywych.

Dlaczego chcesz wiedzieć, czy ktoś uważa Twój pomysł za dobry?
Po prostu rób Swoje, ryzyko będzie Twoje.
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post
Ja jestem zwolennikiem raczej "zimnego chowu" czyli ule jednoscienne i takie tam.
Ale z czystej ciekawości obserwuję takie eksperymenty. Bo może coś ciekawego z nich złapie nie koniecznie wkładając grzałki do ula.

Moim zdaniem powinieneś mieć grupę kontrolną,czyli część grzejesz a część nie.
Cytuj ten post
(26.03.2018, 22:23)Czarek napisał(a): Osobiście nie mam doświadczenia z podgrzewaniem uli więc tylko teoretyzuję.

Wydaje mi się, że pszczoły już mają swój termostat, o ile dobrze pamiętam (a pewnie nie) to wyczuwają zmiany temperatury o 0,1 stopnia Celsjusza. Dlatego wewnętrzne podgrzewanie może sprawić, że będą kompensować nadmiar ciepła i będą musiały wentylować zamiast grzać.
Do tego grzałka emituje promieniowanie elektromagnetyczne, które niekoniecznie jest "dobre" dla organizmów żywych.

Dlaczego chcesz wiedzieć, czy ktoś uważa Twój pomysł za dobry?
Po prostu rób Swoje, ryzyko będzie Twoje.
Pszczoly chcą mieć około 35stopni, jesli na termostacie ustawie 25 to grzałka bedzie wyłączona powyżej tej temperatury, więc nie ma mowy o przegrzewaniu, fale elektromagnetyczne przy zasilaniu 12V DC są niewielkie, zastanawiał bym się nad problemami podgrzewania AC, ale widziałem że takie niektórzy stosują i też pszczoły nie narzekają Oczko

Cytuj ten post
Wobec tego, jeśli czujnik będzie umieszczony w miarę blisko czerwiu, to grzałka nigdy nie będzie włączona.
To miałoby sens, bo przez jakieś 150 milionów lat pszczoły jakoś sobie radziły bez grzałek.

Jaki jest cel takiego podgrzewania? Co chcesz przez to osiągnąć? (pytam całkiem poważnie)
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post
(27.03.2018, 21:35)drirr napisał(a): Pszczoly chcą mieć około 35stopni, jesli na termostacie ustawie 25 to grzałka bedzie wyłączona powyżej tej temperatury, więc nie ma mowy o przegrzewaniu, fale elektromagnetyczne przy zasilaniu 12V DC są niewielkie, zastanawiał bym się nad problemami podgrzewania AC, ale widziałem że takie niektórzy stosują i też pszczoły nie narzekają Oczko

Przeszukaj net w poszukiwaniu inżyniera Siudalskiego. Ostatnio wrócił do pszczelarstwa i umieszcza nowe filmiki z podgrzewania rodzin na wiosnę. Myślę, że jest jednym z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie w kraju. Parę razy też napisał na naszym forum.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(28.03.2018, 04:33)flamenco108 napisał(a): Parę razy też napisał na naszym forum.

Dokładnie to w tym wątku nieco wyżej. Oczko
Cytuj ten post