Akacja
Jakby ktoś był zainteresowany to w Nadleśnictwie Krosno mają sadzonki akacji na sprzedaż 1,4m. 1000 sztuk za 777,60 zł jak ktoś weźmie mniej to odpowiednio mniej zapłaci. Niestety odbiór własny w Krośnie odrzańskim.
Cytuj ten post
Jeśli masz dostęp do szkółek w tych rejonach, to mam prośbę o sprawdzenie czy mają w sprzedaży prostopienny ekotyp robinii. Będę wdzięczny za informację, a jeśli się okaże że sprzedają takie sadzonki to nawet pojadę osobiście po nie. Poszukuję od jakiegoś czasu takiego materiału do rozmnażania w mojej okolicy.

Poniżej wklejam cytat z:
http://cepl.sggw.pl/sim/pdf/sim33_pdf/sim33_Zajaczkowski_Wojda.pdf

"Do uprawy w plantacjach nadają się wyłącznie prostopienne odmiany lub ekotypy robinii
akacjowej Robinia pseudoacacia L. Zaliczana jest do nich przede wszystkim opisana
z wyspy Long Island (USA) w latach 30. XX w. jako odmiana botaniczna (varietas) robinia
masztowa – R. pseudoacacia L. var. rectissima Raber. Prawdopodobnie istnieje jednak
kilka różnych cechujących się prostym pniem ekotypów tego gatunku. Jednym z nich jest
prostopienna robinia nieznanego pochodzenia występująca na terenie Nadleśnictwie Krosno
w RDLP Zielona Góra"
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post
Jestem 20 km od Krosna i będę jechał na zjazd, także ten tego.
Take a time to waste a moment
Cytuj ten post
Nie mam dostępu do szkółek. Szukając sadzonek do zasadzenia koło pasieki zadzwoniłem do Krosna, bo mi w Lasach Państwowych Poznań powiedzieli że oni maja na sprzedaż akację. Minus że nadleśnictwo nie wysyła. Niestety trochę daleko z Poznania i lepiej mi będzie przez neta z dostawą zamówić gdzieś indziej a przy okazji kupię śnieguliczkę i ewodię.
Dzwoniłem jeszcze raz ale nie odbierają może już nie pracują po 15.
Jakby co do nich nr tel. 683835087 wewn 55
Cytuj ten post
(01.03.2018, 14:35)alientresor napisał(a): Jestem 20 km od Krosna i będę jechał na zjazd, także ten tego.

już miałam pisać, że mamy swojego Człowieka w pobliżu Duży uśmiech aleś się odezwał Uśmiech 
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
Rozmawiałem z Nadleśniczym. Twierdzi że jest to odmiana masztowa. W poniedziałek będę wiedział więcej.
Cytuj ten post
Materiał, który jest w ZG jest wyjątkowy. Mój sąsiad od pszczół, tj. sasiednia pasieka to były Nadleśniczy i opowiadał mi swego czasu że ściągali materiał z Europy i świata i go tutaj doskonalili. Okolice Krosna Odrzańskiego, Nowogrodu Bobrzańskiego czy Cigacice, w których znajduje się niemal czysty 180 hektarowy las akacjowy, czy też robiniowy. I ten mój sąsiad miał w tym procesie podobno nie mały wkład. Ot taka ciekawostka przyrodnicza.

Wysłane z mojego A8 przy użyciu Tapatalka
Cytuj ten post
Dzięki za informacje, pozostaje dowiedzieć się jak wygląda kwestia miododajności odmian masztowych.
Czy jak rosną luźno (nie w gęstej plantacji na proste pnie) to mają dużą koronę z wieloma kwiatami, czy też kwiatki tylko na wąskim szczycie.
Cytuj ten post
(02.03.2018, 19:43)Czarek napisał(a): Dzięki za informacje, pozostaje dowiedzieć się jak wygląda kwestia miododajności odmian masztowych.
Czy jak rosną luźno (nie w gęstej plantacji na proste pnie) to mają dużą koronę z wieloma kwiatami, czy też kwiatki tylko na wąskim szczycie.
Jak sprecyzujesz pytania mogę się dowiedzieć od sąsiada. Tyle że to może być jutro lub za miesiąc. Po prostu jak będzie na pasiece to z nim pogadam

Wysłane z mojego A8 przy użyciu Tapatalka
Cytuj ten post
Ja po prostu bardzo lubię drzewa, ich różnorodność, właściwości, styl bycia. Akacje mnie interesują bo żyją dobrze na piaskach które dominują w mojej okolicy, dodatkowo wzbogacając glebę w azot i próchnicę.
Akacje masztowe ciekawią mnie od kilku lat, ale nie miałem informacji że w Krośnie ten ekotyp jest namnażany, tylko że rosną tam poniemieckie drzewa nieznanego pochodzenia. Właściwie moja niewiedza była bardzo naiwna, ale widać na wszystko przychodzi właściwy czas.

Zwykła robinia akacjowa nie ma jednego pędu przewodnika, kolejne piętra rosną często lekko pod kątem.
Pień jest krzywy, ale za to korona rozbudowana i daje dużo przestrzeni dla kwiatów. Niestety w ostatnich latach te rozgałęzienia często pękają, być może obfitość opadów się do tego przyczynia.

Jestem ciekaw czy te robinie masztowe rosną jako soliter (pojedynczo, nie w zagajniku) z rozłożystą koroną.
Ogólnie chodzi o ilość kwiatów na drzewach i ich oblatywanie przez pszczoły. Czyli czy jest biało od kwiatów i czy pszczoły tam głośno bzyczą.
Dobrze byłoby też znać termin kwitnienia i przybytki wagowe w ulach w czasie kwitnienia tych akacji.

Prędzej czy później zasadzę kilkaset tych akacji w okolicy, chyba że będzie stanowiło to niewielki pożytek dla pszczół, to posadzę ich nieco mniej ;-)

Dzięki za zainteresowanie i dzielenie się informacjami.
Cytuj ten post
Warto pamiętać ze robinia jest w lasach uważana chwast i gatunek obcy, inwazyjny. Ostrożnie z jej wprowadzaniem...
Cytuj ten post
Właśnie dlatego, że planują jej wycinkę, wprowadzam ją na swój niepożytek sosnowy.
Po wycofaniu się lodowca wszystkie rośliny były inwazyjne, zwłaszcza brzoza, a taki tulipanowiec np. nie dał rady sam wrócić zza Karpat.
Cytuj ten post
(02.03.2018, 22:31)Czarek napisał(a): Właśnie dlatego, że planują jej wycinkę, wprowadzam ją na swój niepożytek sosnowy.
Po wycofaniu się lodowca wszystkie rośliny były inwazyjne, zwłaszcza brzoza, a taki tulipanowiec np. nie dał rady sam wrócić zza Karpat.

Tu nie chodzi o to co było po wycofaniu lodowca tylko co jest teraz. A gatunki inwazyjne zaburzają istniejące tu i teraz ekosystemy. Zresztą po lodowcu to nie były gatunki inwazyjne tylko pionierskie Oczko
Cytuj ten post
Oficjalnie tak jest, a to co nieoficjalnie to nie na forum.
Lubuskie ma problem z sosną, 90% zalesień to sosna. W przypadku wystąpienia pojedynczego zagrożenia idą całe połacie.
Leśnicy to też ludzie, i mają łeb na karku podejmują ciekawe inicjatywy.
Większość z nich wychodzi z założenia, że bioróżnorodność jest dobra.
Cytuj ten post
Do tego na drewnie robinii nieźle zarabiają, więc tak łatwo się jej nie pozbędą.
Lubią pod starymi akacjami też sadzić buki, bo szybko i prosto rosną. Jak buki podrosną, to pewnie akacje pójdą do wycinki.
Taki drzewostan (akacje 89 lat z młodymi bukami) jest oznaczony jako cenny chroniony na mapie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
Cytuj ten post
Jeśli komuś po drodze to może tam zajrzeć , mają dosyć ciekawy wybór i ładnie pokazane , zresztą zależy jak dla kogo . Gospodarstwo Szkółkarskie Hajda Nadleśnictwo Jastrowie Uśmiech
Cytuj ten post