Wybór miodarki
Wygląda na to że czas zakupić miodarkęUśmiech
Upatrzyłem sobie taką od Łysonia: Miodarka diagonalna
Ramka warszawska poszerzana.
Podzielcie się proszę doświadczeniem i podpowiedzcie czy to dobry wybórUśmiech
Może mielibyście inne warte rozważenia propozycjeUśmiech

Cytuj ten post
Generalnie uważam, że należy brać pod uwagę tylko miodarki radialne. Inne to strata czasu.
No ale przy takiej ramce to chyba nie masz wyjścia.
Ja bym poszukał kasetowej, żeby sama obracała plastry. W diagonalnej to podwójna robota.
Cytuj ten post
Radialno kasetowa miodarka do mojej ramki to koszt cztery razy większy. Przy mojej małej ilości rodzin nie powinienem chyba mówić o stracie czasuUśmiech
Cytuj ten post
(04.03.2018, 09:57)Akam napisał(a): Wygląda na to że czas zakupić miodarkęUśmiech
Upatrzyłem sobie taką od Łysonia: Miodarka diagonalna
Ramka warszawska poszerzana.
Podzielcie się proszę doświadczeniem i podpowiedzcie czy to dobry wybórUśmiech
Może mielibyście inne warte rozważenia propozycjeUśmiech

Zastanów się też na co możesz liczyć w kwestiach miodowych bo jeżeli Twoje osiągi będą w okolicach 100-200 l na sezon i nie zamierzasz powiększać pasieki... to trzeba przemyśleć sprawę tak aby nie kupić super,ekstra miodoarki za kupę kasy która przyda się raz w roku...
Bo widzisz są też tacy co kupili miodarkę i nawet jej raz nie użyli...
Ja kupiłem na zamówienie bez dotacji i innych pomocowych ściem... Zrobił mi ją chłopak tak jak chciałem na 6 moich ramek, wysoką tak że wiadro 33 l wchodzi pod nią swobodnie, z dolnym spustem... Ogólnie miodarka zrobiona dla mnie według indywidualnych preferencji.
Cytuj ten post
Obecnie mieszka u mnie 6 rodzin. W obecnej lokalizacji dojdę do 10 - 15 rodzin. Więcej będę wywoził do Wigierskiego Parku Narodowego. Na miód nie liczęUśmiech Ale moja szanowna Małżonka już takUśmiech Jak starczy na jej potrzeby to nie będę bityUśmiech 
bonluk napisał(a):
Ja kupiłem na zamówienie bez dotacji i innych pomocowych ściem... Zrobił mi ją chłopak tak jak chciałem na 6 moich ramek, wysoką tak że wiadro 33 l wchodzi pod nią swobodnie, z dolnym spustem... Ogólnie miodarka zrobiona dla mnie według indywidualnych preferencji.

Mógłbyś powiedzieć coś więcej na temat tej miodarki?
Ile by mnie taka kosztowała?Uśmiech
Cytuj ten post
(04.03.2018, 11:04)Akam napisał(a): Obecnie mieszka u mnie 6 rodzin. W obecnej lokalizacji dojdę do 10 - 15 rodzin. Więcej będę wywoził do Wigierskiego Parku Narodowego. Na miód nie liczęUśmiech Ale moja szanowna Małżonka już takUśmiech Jak starczy na jej potrzeby to nie będę bityUśmiech 
Mógłbyś powiedzieć coś więcej na temat tej miodarki?
Ile by mnie taka kosztowała?Uśmiech

Kupowałem ją z 5 lat temu... Wtedy kosztowała mnie 2100 zł. Jechałem po nią w okolice Mińska Mazowieckiego.
Ogólnie bardzo dobrze wykonana... Oczywiście zasilanie elektryczne z natężeniam obrotów. Nie jest to jakiś mercedes ale na moje potrzeby gdzie używam jej 2-3 razy w roku wystarczająca i Tobie lepszej też nie trzeba...
Cytuj ten post
Dobrze wiedzieć, że mam całkiem niedaleko forumowicza na takich samych ramkach Oczko Też planuję zakup miodarki, więc zostawiam "post śledzący".
Cytuj ten post
Na 15 rodzin to wystarczy zwykła ocynkowana ręczna miodarka. Będzie trochę "kręcenia", ale jak zatrudnisz żonę to bardziej doceni miód. Wystarczy ją (miodarkę) wymalować porządnie lakierem do spożywki i wystarczy.
Znam pszczelarza, który z żoną miał 150 uli i produkowali czasem 6 ton miodu na sezon, używając takiej miodarki. Jak kupili nową miodarkę z napędem elektrycznym (bo była dopłata i się opłacało), to dopiero po dwóch latach ktoś ich nakłonił do użycia tego sprzętu.

Sam używam miodarki diagonalnej ale z 8 kasetami które same się obracają na dwie strony. Program trwa 7 minut (chyba) i ciężko dwóm osobom nadążyć z odsklepianiem plastrów, a mi z donoszeniem miodni.

Pewnie są jakieś wyliczenia jak dostosować wydajność miodarki do wielkości pasieki.
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post
(04.03.2018, 19:24)Czarek napisał(a): Sam używam miodarki diagonalnej ale z  8 kasetami które same się obracają na dwie strony. Program trwa 7 minut (chyba) i ciężko dwóm osobom nadążyć z odsklepianiem plastrów, a mi z donoszeniem miodni.

Zmień pomocników, bo lenie lub zła technika Oczko
U mnie program trwa c.a. 15 min i sam zdążę w tym czasie odsklepić 30 ramek Langstrotha 3/4.
Cytuj ten post
Z założenia to ma być przyjemne zajęcie więc nie ma pośpiechu, do tego jest jeszcze próbowanie odsklepin z każdego plastra i natręctwo utrzymywania wszystkiego w czystości bez obklejenia miodem.
Ale jeszcze nie miałem naprawdę intensywnego miodobrania. Odkąd mam powyżej 20 rodzin nie było jeszcze dobrego pożytku z dobrą pogodą i z silnymi rodzinami.
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post