jak zrobić APIROJ

W skrócie dla nie znających języka :
składniki : spirytus 96 % w 3 pojemnikach (wielkości na filmie obrazowo )
wosk organiczny - pokruszony
propolis
matki pszczele

Każdy składnik łączymy ze spirytusem i macerujemy z dala od światła (szafka np) przez min. miesiąc ... Na tym film się kończy. Później prawdopodobnie odcedza się matki i wszystkie trzy nalewy miksuje (tzn ja bym tak zrobiła) Przechowujemy w ciemnym pomieszczeniu .
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
Skąd ino tych matek nabrać :/
Take a time to waste a moment
Cytuj ten post
(28.03.2018, 20:48)alientresor napisał(a): Skąd ino tych matek nabrać :/

Szukać w padłych rodzinach. Szukałem w jednej, ale nie znalazłem. Musiałbym całość zebrać do wora i na spokojnie przesiać w domu, ale aż tak mi się nie chce... Oczko
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(29.03.2018, 06:21)flamenco108 napisał(a): Szukać w padłych rodzinach. Szukałem w jednej, ale nie znalazłem. Musiałbym całość zebrać do wora i na spokojnie przesiać w domu, ale aż tak mi się nie chce... Oczko

Wiesz, z mojego doświadczenia wynika, że nierzadko matka jest zastygnięta w kupce zastygniętych pszczół na plastrze, który żyły jako ostatnie. Pytanie czy taka matka, która długo nie żyje, będzie dawała silny feromon?
Cytuj ten post
(29.03.2018, 08:02)Borówka napisał(a):  Pytanie czy taka matka, która długo nie żyje, będzie dawała silny feromon?
  Pan na filmie mówił, że matki specjalnie zbiera i suszy , więc można mniemać,że czas nie gra roli Uśmiech 
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
Jedno mnie dziwi. Wosk się nie rozpuszcza w spirytusie. Sprawdzałem.
Cytuj ten post
(28.03.2018, 20:48)alientresor napisał(a): Skąd ino tych matek nabrać :/

20zł NU
100zł UN
kto bogatemu zabroni? ?
"od wiedzy, ważniejsza jest wyobraźnia"
Cytuj ten post
(29.03.2018, 17:21)Borówka napisał(a): Jedno mnie dziwi. Wosk się nie rozpuszcza w spirytusie. Sprawdzałem.

Ja bym wosk rozpuścił w kąpieli wodnej, zemulgował z odrobiną wody lub np. naparu z melisy (dla zapachu), a następnie jak w miarę ostygnie ale będzie jeszcze miękkie zmiksował z resztą składników. Łatwiej by było na ciepło ale nie wiem jak z feromonami wtedy.
Cytuj ten post
Moim zdaniem to wosk jest tym składnikiem który ma zatrzymać feremony .
Cytuj ten post
To po co go macerowac w spirolu ?

Matek użył bym jednak czerwiacych, najlepiej w pierwszym sezonie.
Kiedys takie rojowabie byly w sprzedazy, opueralo się toto na substancji matecznej.
Cytuj ten post
W alkocholu wyciąga się esensje.
W sumie to można by to zrobić w oleju czy nawet wosku.Ale nie jest to takie łatwe jak z alko,gdzie wystarczy zalać i poczekać.
Oleje smakowe/zapachowe robi sięw temperaturze 67-75ºC (zależy z czego)
Nie wiem w jakiej temperaturze zabije się substancje mateczną,ale jak ktoś ma wystarczającą ilość matek na zbyciu,to można poeksperymentować.
Zapachy na bazie oleju są bardziej wydajne (esencyjne) niż te alkoholowe.
Jak już mi wszystko padnie to zrobię sobie takie feremonowe mydło Uśmiech
Cytuj ten post
Najlepszy rojowabik to czarna ramka nadżarta przez barciaki.
Wyciąg alkoholowy z matek stosowałem, ale nie zauważyłem, żeby jakoś szczególnie to działało.
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post