Na czym żerują pszczoły
#1
Cóż, materiał ten nie dotyczy, niestety, Polski. Podobnież u nas takie badania (choć nie takie) robiono jeszcze w latach 60-tych - opracowano mapy pożytków dla wszystkich stref hodowlanych pszczoły (hodowla strefowa).

Polecam jednak dla anglojęzycznych. W drugiej połowie wykładu gość pokazuje wyniki badań genetycznych zebranego (dość żmudnie i sumiennie) pyłku z poławiaczy. Nowoczesne metody pomiaru potwierdzają intuicję naturalsów, że pszczoły zbierają pyłek z możliwie różnorodnej palety roślin, w tym z takich, o których byśmy nawet nie pomyśleli. Jednocześnie potrafią żywić się i kukurydzą, i soją.

Ciekawe dla mnie było też spostrzeżenie, że gdyby nie zastosowanie nowoczesnego sekwencjonowania genetycznego wobec ziaren pyłku (tysiące), nawet by nie wiedzieli, że różne podobnie wyglądające obnóża pochodzą w rzeczywistości z różnych roślin.

Badano też wydajność miodową różnych krajobrazów i choć wiemy, że statystyka nie kłamie Oczko , to jednak wnioski wydają mi się nieco naciągane, a w każdym razie o znikomej przydatności generalnej - i tak każdy musi sam sobie ocenić swoje stanowiska czyli toczki.== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post