Janek i pszczoły
Czyli na przyszłość najlepiej będzie zrobić odkład ze starą matką, na miejscu macierzaka zostawić młody czerw i matecznik, a resztę podzielić na odkłady i wywieźć.
Jednak tworząc odkład ze starą matką i czerwiem nie uzyskam okresu bezczerwiowego w tym jednym odkładzie, ale jeśli nie ma innego skutecznego sposobu to mówi się trudno. Ewentualnie można by zrobić pakiet z młodej pszczoły ze starą matka przetrzymać dzień czy dwa w piwnicy po czym osadzić w ulu.
Cytuj ten post
Jak puścisz matkę na węzę lub susz + miód, to jakiś tam okres bez czerwiu uzyskasz. Od jajka do czerwiu to 3dni, a chodzi tak naprawdę o okres bez czerwiu krytego, co daje Ci 8 dni. Starsza warroza powinna się trochę osypać. Jeśli potrzebujesz okresu bez czerwiu, żeby zastosować np kwas mlekowy, to jest to wystarczająco długi okres. Tak naprawdę można to zrobić tworząc już taki odkład.

Z tym wywożeniem, to nie do końca musisz Uśmiech Ja nie wywożę i nie ma problemu. Część lotnej pszczoły ze starą matką zostanie. A przy odkładach z czerwiem, jak zrobisz je wieczorem i zamkniesz im wylotki, a w nocy otworzysz, to część lotnej też zostanie. Zanosić do piwnicy pewniej, ale mi się nie chce biegać z korpusami Oczko
Cytuj ten post
Generalnie uciec nie powinny, ale jednak... Robię czasem taki manewr i dla pewności zostawiam jedną ramkę z niezasklepionym czerwiem. Pszczoły zostają karmić czerw i wówczas nie uciekną. Jak matka kulawa to na takiej ramce zaraz pociągną też mateczniki i masz jasność co jest nie tak.
Cytuj ten post
To też zależy ile pszczoły się da. Ja jak odkładam na tym samym pasieczysku, zsypuję dwa razy więcej pszczoły niż jest ramek. Czyli jeżeli odkładam dwie ramki czerwiu, to dodatkowo zsypuję pszczoły z 4 ramek.
Większość lotnej jednak wraca. Ale kiedy odkłada się zasklepiony czerw, to nie jest to duży problem, byleby wylotek trzymać możliwie mały, jeśli to bezmatek. Natomiast przy przy czerwiu otwartym leje wodę do suszu, ewentualnie podaję wodę, ze względu na możliwy niedobór wodziarek. Przy takiej ilości pszczoły, zwykle następnego dnia ze 2-3 pszczoły pilnują wylotka.
Cytuj ten post
(27.05.2019, 13:33)Borówka napisał(a): To też zależy ile pszczoły się da. Ja jak odkładam na tym samym pasieczysku, zsypuję dwa razy więcej pszczoły niż jest razem. Czyli jeżeli odkładam dwie ramki czerwiu, to dodatkowo zsypuję pszczoły z 4 ramek.
Większość lotnej jednak wraca. Ale kiedy odkłada się zasklepiony czerw, to nie jest to duży problem, byleby wylotek trzymać możliwie mały, jeśli to bezmatek. Natomiast przy przy czerwiu otwartym leje wodę do suszu, ewentualnie podaję wodę, ze względu na możliwy niedobór wodziarek. Przy takiej ilości pszczoły, zwykle następnego dnia ze 2-3 pszczoły pilnują wylotka.

W moim przypadku nie chodziło o ucieczkę pszczół z odkładu. Zostawiłem starą matkę na jednym korpusie z małą ilością pszczoły, do tego doszła pszczoła zlatująca z terenu. W korpusie miały ramkę z suszem i ramki do odbudowy (puste tylko z zaczątkami plastrów) z tego korpusu te pszczoły z matka zwiały.
Cytuj ten post
Możliwe że sztucznie został stworzony rój "głodziak".

----
To jest link do strasznych rzeczy
Cytuj ten post
Wątpię, bo pszczoły w zaawansowanym nastroju rojowym są raczej tłuste i syte. Wiszą, chodzą i nawzajem się karmią. Ale faktycznie ramkę z pokarmem bym czemuś takiemu dał. Co najmniej. Albo karmił.
Cytuj ten post
Czy ktoś wie co się stanie jeśli w roju osadzonym w ulu są dwie matki? Kupiłem rójkę jest ona dość duża, sprzedającemu roi się dużo rodzin i mówił że możliwe jest że połączyły się dwie rójki.
Cytuj ten post
Ja wiem, ja wiem, ja wiem.... w końcu zostanie jedna, tylko czy pszczoły zostaną?
Jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było.
Członek SPN WOLNE PSZCZOŁY
Cytuj ten post
Według mistrza łapania i łączenia roi Pana Osiewalskiego, zostanie jedna, ale lepiej założyć kratę ogrodowa na wylotek na kilka dni.
Cytuj ten post
Krata jest założona na wylotek. Czyli zostawić je tak na kilka dni, a po tym czasie zostanie najsilniejsza matka?
Niestety z rójkami mam niewielkie doświadczenie stąd moje pytania.
Cytuj ten post
(29.05.2019, 08:10)Janek napisał(a):  zostanie najsilniejsza matka?

Dlaczego uważasz, że zostanie najsilniejsza?
Cytuj ten post
(29.05.2019, 08:15)Borówka napisał(a):
(29.05.2019, 08:10)Janek napisał(a):  zostanie najsilniejsza matka?

Dlaczego uważasz, że zostanie najsilniejsza?

W sensie, że zostanie tylko jedna. Przypuszczam że jeśli są tam dwie matki a wylotek jest zakratowany to będą ze sobą walczyć i któraś wygra i zostanie jedna, czy akurat silniejsza to nie wiadomo.
Cytuj ten post
(29.05.2019, 08:38)Janek napisał(a):  czy akurat silniejsza to nie wiadomo.

Zgadzam się, dlatego zapytałem.
Cytuj ten post