Syrop cukrowy
Witam mam pytanie dotyczące jak prawidłowo zrobić syrop z cukru bo czytając fora jest masę teorii na ten temat czy wodę gotować sypać cukier i mieszać czy wodę podgrzać sypać cukier i mieszać , jak najlepiej go wykonać ? 1 kg cukru 1 l. wody czy może 2 kg cukru 1 l wody ?
Cytuj ten post
Moje poszukiwania, bo całkiem niedawno też miałem ten dylemat, doprowadziły mnie do takiego przepisu:
wsypac 1kg cukru do 1l zimnej wody, postawić na gazie, podgrzewać i mieszać aż się cukier rozpuści. Jak tylko się rozpuści, wyłączyć gaz. Nie podgrzewać powyżej 45 st. Na 1 litr mikstury 1 łyżeczka octu jabłkowego lub winnego. Ewentualnie kwasek cytrynowy - szczerze mówiąc nie pamiętam ile kwasku.
Precyzja tego ostatniego składnika jest obciążona różnicami w twardości wody w różnych kranach w Polsce Oczko
[źródło: http://www.forum.tomekmiodek.pl/viewtopic.php?t=2082]
Cytuj ten post
Czyli jest prawdą że nie powinno się gotować wody podczas mieszania ponieważ jest to bardzo nie wskazane a czosnek dodajesz bo podobno dobry wpływ ma jako naturalny antybiotyk Uśmiech
Cytuj ten post
tak na marginesie kupię wodę w sklepie wydaje mi się że jest pewniejsza niż z kranu jest dużo kamienia w niej na moje jak na razie 3 ule potem będę myślał jak uda się więcej rodzin mieć Język
Cytuj ten post
(30.06.2018, 19:38)początkujący 35 napisał(a): tak na marginesie kupię wodę w sklepie wydaje mi się że jest pewniejsza niż z kranu jest dużo kamienia w niej na moje jak na razie 3 ule potem będę myślał jak uda się więcej rodzin mieć Język

Z moich obserwacji to moje pszczoły najbardziej lubią wodę z cuchnącego rowu odwadniającego płynącego 100 m od pasieki. Więc chyba każda woda (byle nie chlorowana i bez innych odkażających syfów) będzie dobra. Podgrzewamy tylko po to aby łatwiej rozpuścić cukier....
Uzależniony od zapachu z ula...
Cytuj ten post
Pozwolę sobie nie zgodzić z powyższymi. Cukier na ogniu karmelizuje i nieważne, czy jest w garnku z wodą, czy nie. Syrop gotowany staje się wyraźnie ciemniejszy. Jest tam więcej HMF szkodliwego dla pszczół.
Przygotowując małe dawki syropu 1:1 dla pakietów wstawiam wodę w czajniku elektrycznym na 80st i po prostu zalewam nią cukier w słoikach.
Do karmienia na zimę stosuję syrop 3:2 (cukier:woda). Mieszam w 200tu litrowej beczce. Ciepła woda z kranu, cukier i mieszadło na wiertarkę. Chwila i sprawa załatwiona.
Cytuj ten post
Dzięki MN. znowu coś człowiek wie więcej Oczko
Cytuj ten post
Zawsze myślałem, że zarówno w przypadku czajnika elektrycznego, jak i garnka na gazie, cukier nie wchodzi w kontakt z ogniem, tylko z nagrzanym metalem... A jeśli mieszać cały czas w garnku, to i z tym metalem raczej symbolicznie się styka. Hm...
Cytuj ten post
To ja trochę koledze początkującemu zmącę tę jednomyślność. Z pszczelarzami jak z lekarzami. Każdy ma inne zdanie. Oczko
Serdeczny kolega MN raczy przesadzać. Spokojnie można zalewać wrzątkiem cukier. HMF powstaje w reakcji Maiilarda i karmelizacji. Otóż ona w małej ilości powstaje nawet podczas wirowania miodu i w niskich temperaturach przy dostępie powietrza. W bardzo małych ilościach jest też normalnie w miodzie. Chodzi o to, że od pewnego momentu radykalnie rośnie. W przypadku glukozy jest to ok. 140 stopni C (http://www.scielo.br/pdf/bjce/v32n2/0104-6632-bjce-32-2-0501.pdf), w przypadku fruktozy jest to szybciej, bo od 120 stopni. Jako, że sacharoza składa się z fruktozy i glukozy, nie należy zbliżać się do 120 stopni. Jak zalejesz wrzątkiem cukier albo cukier wrzucisz do wrzątku do chłodnego naczynia to roztwór i tak się schłodzi. Najlepszym dowodem, że kolega MN raczy przesadzać, jest robienie a nawet zimowanie z sukcesem pszczół na tzw. inwertowanym hard candy - gotowanej twardej cegle cukrowej, robionej na gorąco. Gdzie się właśnie gotuje syrop pilnując aby nie dojść do 120 stopni.

Tutaj jest przykładowa receptura: http://hivetool.com/hivetool-com-guide-to-beekeeping/beekeeping-calendar-of-management-practices/beekeeping-calendar-of-management-practices-november/feeding-bees-with-hard-candy/
Cytuj ten post
Teraz widzę , że każdy pszczelarz ma swoją wizję na temat syropu cukrowego i dobrze.
Do karmienia jest jeszcze czas więc jakoś zrobię by było dobrze. Dzięki waszym radą dużo się wszystkiego istotnego dowiedziałem i stwierdziłem jednoznacznie czy ugotuję czy wymieszam w ciepłej wodzie nic się nie stanie a nasze kochane pszczółki spokojnie sobie przezimują Uśmiech
Cytuj ten post
Ja już karmię na stymulację i ziołomiód.
Cytuj ten post
(03.07.2018, 21:08)Borówka napisał(a): Ja już karmię na stymulację i ziołomiód.

Jaki ziołomiód robisz?
Cytuj ten post
(04.07.2018, 05:22)pastaga napisał(a):
(03.07.2018, 21:08)Borówka napisał(a): Ja już karmię na stymulację i ziołomiód.

Jaki ziołomiód robisz?

Panoramix
Cytuj ten post
Kuba, mam nadzieję, że niecelowo przekręciłeś moją wypowiedź. Wrzątkiem można zalewać cukier, gotować syrop już nie. Tak napisałem. HMF wychodzi podczas karmelizacji cukru a zalewając go wrzątkiem nie uświadczysz tego zjawiska. Gotowania jednak nie zalecam, bo o ile roztwór może nie mieć 120st to dno garnka będzie miało zawsze więcej i tam już HMF rośnie.
Cytuj ten post
(04.07.2018, 09:14)MN napisał(a): bo o ile roztwór może nie mieć 120st to dno garnka będzie miało zawsze więcej i tam już HMF rośnie.

Garnek z podwójnym dnem z płaszczem wodnym załatwi sprawę. Albo ceramiczna podstawka.

Cytat:mam nadzieję, że niecelowo przekręciłeś moją wypowiedź. 

Nie. Pisałeś coś o 80 stopniach i tym się zasugerowałem. Jeśli uważasz, zalewanie cukru wrzątkiem za ok, to przepraszam.
Cytuj ten post
Będzie potrzebna woda i 1kg cukru. d0 100 stopni sypiemy cukier i po wystudzeniu gotowe.
Cytuj ten post
Poziom HMF wzrasta już przy temperaturach powyżej 20 st. C. Moim zdaniem można przyjąć, że dla pszczół znośne będzie stężenie HMF do naturalnej najwyższej temp. w ulu, czyli ok. 40 st. C, bowiem mają tę reakcję w miodzie.
[źr. http://www.airborne.co.nz/hmf.shtml
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl/phpbb/viewtopic.php?p=19831]

Narażać na stężenia powstające powyżej tej temp. - ja nie zamierzam Oczko
Cytuj ten post
Dajcie spokój z tym HMF, bo starsi pszczelarze umierają ze śmiechu jak to czytają.
Są u mnie w kole "dziadki", którzy od 50 lat walą cukier do wrzątku i żadnych problemów z HMFem nigdy nie mieli.
Cytuj ten post
(07.07.2018, 07:34)Krzyżak napisał(a): Dajcie spokój z tym HMF, bo starsi pszczelarze umierają ze śmiechu jak to czytają.

Dokładnie. Kolejna mitologia.
Cytuj ten post
Nie jestem starym fachmanem ale wnioskuję jedno czy to wrzątek czy letnia woda będzie to ważne ,że pszczoły przezimują dobrze.
Cytuj ten post
Prosta tabela. Może się komuś przyda.

Załączone pliki
.pdf   Proporcje_cukru_do_wody.pdf (Rozmiar: 461,89 KB / Pobrań: 65)
Pszczoły miodne nie wymierają w Polsce i w USA.
Polska Czerwona Księga Zwierząt - Bezkręgowce, PAN
Cytuj ten post
A tu przydatne kalkulatory:
syrop 3:2
syrop 3:2 po wadze cukru
syrop 1:1
Cytuj ten post