Węza dla PN i wszystko co jest z nią zwiazane.
Tak, ale ja jeszcze langów nie mam a chciałbym tam zacząć zupełnie bez węzy. Stąd pomysł z kilkoma ramkami z plastiku i później dokładanie pustych ramek. Jak się powiedzie to w następnym roku plastiku już w ulu nie będzie, ale jak nie, to pewnie będą tylko plastiki... Jak sam nie sprawdzę to sie nie dowiem.

Jestem zaproszony do pasieki w Czechach wczesną wiosną, gdzie są ramki plastikowe i wolna zabudowa, to zobaczę jak i co.
Cytuj ten post
(14.12.2015, 12:55)MN napisał(a): Tak, ale ja jeszcze langów nie mam a chciałbym tam zacząć zupełnie bez węzy. Stąd pomysł z kilkoma ramkami z plastiku i później dokładanie pustych ramek. Jak się powiedzie to w następnym roku plastiku już w ulu nie będzie, ale jak nie, to pewnie będą tylko plastiki... Jak sam nie sprawdzę to sie nie dowiem.

Jestem zaproszony do pasieki w Czechach wczesną wiosną, gdzie są ramki plastikowe i wolna zabudowa, to zobaczę jak i co.

Michał, do odważnych świat należy... Oczko

Jak będziesz chciał to zajrzyj do mnie. pokażę Ci jak wygląda pszczelarstwo bez węzy na dokładnie takim samym typie ula jaki masz u siebie. Mam trochę takich "normalnych" uli na siatce, a dominują górne wylotki z dennicą z próchnem. zobaczysz co i jak, może Ci się spodoba Oczko

takie to straszne są ramki bezwęzowe na wielkopolski 18 cm... Oczko ... jak widać duże ryzyko Oczko
http://1.bp.blogspot.com/-PRAirguyNqo/Vm1nxMI_-GI/AAAAAAAAASk/y1cjJCNQhPE/s1600/P9162813.jpg
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Super sprawa! Ja mam kilka pełnych wlkp na dzikiej zabudowie i 18tek budowanych od połowy, ale nie odważyłbym się ich wirować. Jak kiedyś kupiłem od seniora pszczoły z ramkami do nadstawek 13,5 cm, poszerzane do 35mm, bez drutów to niestety kręcąc miód rzepakowy kilka poszło... Mam jednak patent do przetestowania i w kierunku wolnej zabudowy będę szedł dalej.
Cytuj ten post
(14.12.2015, 13:13)MrDrone napisał(a): http://1.bp.blogspot.com/-PRAirguyNqo/Vm1nxMI_-GI/AAAAAAAAASk/y1cjJCNQhPE/s1600/P9162813.jpg
Piękna rameczka. Gdyby tak chciały budować na WP, to bym sie cieszył. Uśmiech
Cytuj ten post
(14.12.2015, 13:33)MN napisał(a): Super sprawa! Ja mam kilka pełnych wlkp na dzikiej zabudowie i 18tek budowanych od połowy, ale nie odważyłbym się ich wirować. Jak kiedyś kupiłem od seniora pszczoły z ramkami do nadstawek 13,5 cm, poszerzane do 35mm, bez drutów to niestety kręcąc miód rzepakowy kilka poszło... Mam jednak patent do przetestowania i w kierunku wolnej zabudowy będę szedł dalej.

to kwestia tylko prędkości wirowania. Ja wirowałem w tym roku świeży ledwie żółty wosk (nieprzeczerwiony) - zresztą już o tym pisałem. 
Nie ma co się bać. Ustawiasz wolne obroty i kręcisz 3 - 4 minuty zamiast 1 minuty na szybkich. Idzie wolniej, ale nic się nie uszkadza. Jak chcesz robić to szybko, to faktycznie się nie da bez wyrwania. Ale przy miodarkach automatycznych o już żaden problem dostosować prędkość do wosku.

Poza tym ja mam miodarkę od Łysonia do ramek wielkopolskich na 4 ramki. i tam teoretycznie mogę wsadzić na jedną ściankę 2 ramki 18tki, bo się mieszczą. Więc w teorii mogę wirować 8 ramek na raz. Nawet jak jest wolniej to i tak dobrze idzie.
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(14.12.2015, 13:39)markus napisał(a):
(14.12.2015, 13:13)MrDrone napisał(a): http://1.bp.blogspot.com/-PRAirguyNqo/Vm1nxMI_-GI/AAAAAAAAASk/y1cjJCNQhPE/s1600/P9162813.jpg
Piękna rameczka. Gdyby tak chciały budować na WP, to bym sie cieszył. Uśmiech

Darku...
chcą takie budować... przynajmniej u mnie tak budują... Oczko równo, w ramce...
ech, wystraszyli Was tym brakiem węzy i nie wiedzieć czemu wszyscy się boją, że się stanie nie wiadomo co... 

owszem zdarzy się że coś spieprzą. ale to jest do korekcji w czasie przeglądu. a jak raz na czas wyjdzie krzywo to naprawdę nie dramat. da się przeglądać, da się wirować, larwy się lęgną... co więcej trzeba?
Cytuj ten post
Wiem, że będzie ok, ale od razu się na to nie rzucę. Jestem sceptykiem pozytywnie nastawionym Język
Opisałem Ci wyżej jak chciałbym to rozegrać i mam nadzieję, że będzie ok. Uważam, że ramka ln 2/3 jest najbardziej do takiej gospodarki praktyczna, ale muszę sobie poukładać jak będę gospodarzył, jak wymieniać ramki w gnieździe, żeby ich nie wirować etc. Mam jeszcze całą zimę na kombinowanie Uśmiech
Cytuj ten post
zawsze jak się ktoś przegryza z jakimś tematem to się doszukuje problemów których nie ma... Oczko

kombinuj Michał jak rozwiązać nieistniejące problemy Oczko może nawet wymyślisz parę dodatkowych! haha Oczko
Cytuj ten post
(14.12.2015, 13:52)MN napisał(a): Wiem, że będzie ok, ale od razu się na to nie rzucę. Jestem sceptykiem pozytywnie nastawionym Język
Opisałem Ci wyżej jak chciałbym to rozegrać i mam nadzieję, że będzie ok. Uważam, że ramka ln 2/3 jest najbardziej do takiej gospodarki praktyczna, ale muszę sobie poukładać jak będę gospodarzył, jak wymieniać ramki w gnieździe, żeby ich nie wirować etc. Mam jeszcze całą zimę na kombinowanie Uśmiech

Kombinuj, kombinuj ;-)... i dziel się przemyśleniami. Ja też we dwóch ulach (ln 3/4) chcę spróbować gospodarki bez węzy. Mam dodatkowe "zmartwienie" bo to będzie pierwszy pełny sezon na tego typu ulach więc o jakiś własnych, wypracowanych metodach nie może być mowy. Na szczęście ln 3/4 to najlepszy ul więc powinno się udać ;-)
W wlkp pewnie też przez sezon wrzucę w gniazdo parę ramek bez węzy.
Dla mnie jedyna obawą jest sprawne wirowanie. Jeśli obawy okazały by się słuszne (wiem Bartek, że można wywirować ale muszę to sprawdzić czy u mnie też da rade hehe) to ramki bez węzy będę dawać tylko do gniazda ale też muszę jakoś to sobie poukładać jak w przeciągu sezonu miałoby to wyglądać.
Cytuj ten post
ech.... Oczko

LN 3/4 wybacza wszystko. Ja nawet nie jestem pewny czy te ramki same się nie odwirują jak się je wstawi do jednego pomieszczenia z miodarką... Oczko
Cytuj ten post
(14.12.2015, 15:20)MrDrone napisał(a): ech.... Oczko

LN 3/4 wybacza wszystko. Ja nawet nie jestem pewny czy te ramki same się nie odwirują jak się je wstawi do jednego pomieszczenia z miodarką... Oczko

...tak po cichu na to liczę... Oczko
Cytuj ten post
Nie planuję mieć tak plennych pszczół, by mogły zużyć 2 korpusy 3/4 na jajka. Myślę, że dwa 2/3 im wystarczą. To sporo więcej niż 2 korpusy 1/2 dadant, czy 2 x wielkopolski 18cm. Po co więcej?
Cytuj ten post
Dlatego czasami lepiej nie mieć "wiele lat pszczoły" jak się zaczyna bawić w "radykalne" PN. Ponieważ nigdy się nie próbowało tych konwencjonalnych metod u siebie więc nie ma się strachu przed rewolucją bo nie ma żadnej rewolucji ani bólu, że z węzą to było inaczej.
Cytuj ten post
Obszerności gniazda się nie obawiam, przynajmniej nie będę musiał się martwić czy zostało im wystarczająco żelaznego zapasu po miodobraniu. Ale kto wie, może po jakimś czasie stwierdzę, że jednak 2/3 jest najlepsze albo będę czasowo zganiał matkę tylko na jeden korpus. W obecnej chwili jest to z mojej strony tylko teoretyzowanie, gospodarowałem na zwykłym wielkopolskim i tam bez przekładania ramek itp. wg. mnie jest za ciasno na jednym korpusie.
Cytuj ten post
No to czemu nie mają więcej niż jeden korpus.?
Ja wyrzuciłem w ogóle kraty odgrodowe u siebie. Będę ich używał tylko przy wyszukiwaniu matki (np. przy robieniu pakietów). Może też w czasie podziałów rodzin w maju wrzucę je na parę dni, żeby wiedzieć gdzie matka i łatwiej ją znaleźć bez konieczności szukania jej na kilku korpusach - dzięki temu może pszczoły będą mniej wściekłe niż przy strzepywaniu ich przez kratę do pakietów.
Cytuj ten post
(14.12.2015, 15:38)Borówka napisał(a): Dlatego czasami lepiej nie mieć "wiele lat pszczoły" jak się zaczyna bawić w "radykalne" PN. Ponieważ nigdy się nie próbowało tych konwencjonalnych metod u siebie więc nie ma się strachu przed rewolucją bo nie ma żadnej rewolucji ani bólu, że z węzą to było inaczej.

Ja nie chcę radykalnie, tylko po mojemu Uśmiech
Cytuj ten post
(14.12.2015, 15:50)MrDrone napisał(a): No to czemu nie mają więcej niż jeden korpus.?
Ja wyrzuciłem w ogóle kraty odgrodowe u siebie. Będę ich używał tylko przy wyszukiwaniu matki (np. przy robieniu pakietów). Może też w czasie podziałów rodzin w maju wrzucę je na parę dni, żeby wiedzieć gdzie matka i łatwiej ją znaleźć bez konieczności szukania jej na kilku korpusach  - dzięki temu może pszczoły będą  mniej wściekłe niż przy strzepywaniu ich przez kratę do pakietów.

Temu akurat jestem przeciwny. Rozumiem, mieć czysty ul, naturalny wosk i nieleczone pszczoły, ale za to miód możecie mieć z przeczerwionych ramek? Właśnie to jest zagwozdka, którą chcę rozkminić, czyli jak operować korpusami i mieć miód tylko z tych nieprzeczerwionych. Jak puścisz matkę bez kraty to idea bierze w łeb.
Cytuj ten post
(14.12.2015, 15:50)MN napisał(a):
(14.12.2015, 15:38)Borówka napisał(a): Dlatego czasami lepiej nie mieć "wiele lat pszczoły" jak się zaczyna bawić w "radykalne" PN. Ponieważ nigdy się nie próbowało tych konwencjonalnych metod u siebie więc nie ma się strachu przed rewolucją bo nie ma żadnej rewolucji ani bólu, że z węzą to było inaczej.

okres buntu Ci przejdzie... hahaha Oczko

ja tego słowa też nie lubię. wolę "racjonalnie" Oczko
Cytuj ten post
(14.12.2015, 15:53)MN napisał(a):
(14.12.2015, 15:50)MrDrone napisał(a): No to czemu nie mają więcej niż jeden korpus.?
Ja wyrzuciłem w ogóle kraty odgrodowe u siebie. Będę ich używał tylko przy wyszukiwaniu matki (np. przy robieniu pakietów). Może też w czasie podziałów rodzin w maju wrzucę je na parę dni, żeby wiedzieć gdzie matka i łatwiej ją znaleźć bez konieczności szukania jej na kilku korpusach  - dzięki temu może pszczoły będą  mniej wściekłe niż przy strzepywaniu ich przez kratę do pakietów.

Temu akurat jestem przeciwny. Rozumiem, mieć czysty ul, naturalny wosk i nieleczone pszczoły, ale za to miód możecie mieć z przeczerwionych ramek? Właśnie to jest zagwozdka, którą chcę rozkminić, czyli jak operować korpusami i mieć miód tylko z tych nieprzeczerwionych. Jak puścisz matkę bez kraty to idea bierze w łeb.

....????

ale w czym ten miód jest gorszy niż z nieprzeczerwionych? a toś mnie zaskoczył.... kolejna teoria nowoczesnego pszczelarstwa???
Cytuj ten post
(14.12.2015, 15:50)MN napisał(a):

Osobiście wierzę, że tylko radykalne zmiany mogą pomóc pszczole. I rzecz jasna, jak pisałem, wcześniej nie widzę nic złego w radykalizmie w opozycji w stosunku do tego co jest w konwencjonalnym pszczelarstwie. 
Cytuj ten post

Tak też miałem ale czerw był "wszędzie". Żeby czerw był w dużym gniazdowym i ew. w pierwszej nadstawce nad nim to byłoby super ale tak nie było. Nawet w tym na samej górze potrafiły być zaczerwione spody ramek. Mi to nie odpowiada. Wolę zostawić więcej miejsca w gnieździe ale jednak nad gniazdo dać kratę.
Cytuj ten post
(14.12.2015, 15:55)MrDrone napisał(a): ale w czym ten miód jest gorszy niż z nieprzeczerwionych? a toś mnie zaskoczył.... kolejna teoria nowoczesnego pszczelarstwa???

Chachuła na jednym z wykładów pokazywał to na prostym przykładzie. Weź ramkę przeczerwioną i nieprzeczerwioną. Dwie miski, czy wiadra. Nalej wody i włóż na 24h ramki. Zobacz efekt.
Cytuj ten post
Adam, mi to zupełnie nie przeszkadza. Za to uważam, że poprawia komunikację w ulu. Poza tym u mnie przy górnych wylotkach byłoby to trudniejsze rozwiązanie do zrealizowania...
Niech czerwią gdzie chcą to ich ul, a nie mój. Dla Ciebie to "nieporządek" a może im to pasuje bardziej? Ja bym wolał, żeby mi ktoś w domu tak nie dzielił Oczko
Cytuj ten post
(14.12.2015, 15:59)MN napisał(a):
(14.12.2015, 15:55)MrDrone napisał(a): ale w czym ten miód jest gorszy niż z nieprzeczerwionych? a toś mnie zaskoczył.... kolejna teoria nowoczesnego pszczelarstwa???

Chachuła na jednym z wykładów pokazywał to na prostym przykładzie. Weź ramkę przeczerwioną i nieprzeczerwioną. Dwie miski, czy wiadra. Nalej wody i włóż na 24h ramki. Zobacz efekt.

dalej nie rozumiem. Nie wiem co Chachuła i Ty mieliście na myśli. 
Cytuj ten post
(14.12.2015, 16:01)MrDrone napisał(a): dalej nie rozumiem. Nie wiem co Chachuła i Ty mieliście na myśli. 
Może chodzi o to, że potem trzeba miód bardziej filtrować z zanieczyszczeń stałych. Taki klarowany lepiej schodzi u klientów.
Cytuj ten post
Skoro dotyczy to sprawy w której moczy się ramkę to nie sądzę, żeby o to chodziło....
No chyba że chodzi o to, że oprzędy larw rozpuszczają się w wodzie. tylko nie rozumiem jak to ma wpływać na jakość miodu?... a jeśli już jakoś ma, to dlaczego negatywnie??
Cytuj ten post

Temu akurat jestem przeciwny. Rozumiem, mieć czysty ul, naturalny wosk i nieleczone pszczoły, ale za to miód możecie mieć z przeczerwionych ramek? 

No tak a jak inaczej i w czym to przeszkadza. A nawet polepsza bo jak już zabieram plaster to wolę mieć najbogatszy w bioaktywne związki. Najlepiej jeszcze z czerwiem i pierzgą wszystko do kupy razem.
Cytuj ten post
(14.12.2015, 16:22)Borówka napisał(a):
(14.12.2015, 15:53)MN napisał(a): Temu akurat jestem przeciwny. Rozumiem, mieć czysty ul, naturalny wosk i nieleczone pszczoły, ale za to miód możecie mieć z przeczerwionych ramek? 

No tak a jak inaczej? Najlepiej jeszcze z czerwiem i pierzgą wszystko do kupy razem.

hahahaha Oczko
MN się zaraz oburzy! Oczko hahaha.... bo jak tak można??? Oczko
Cytuj ten post
Trochę żartowałem bo jak Emzarek pisze, nieświadomy lud chce klarownych i mikrofiltrowanych produktów więc jeśli ktoś o to dba to nie dziwię się. Choć podejrzewam, że moim ewentualnym klientom byłoby to obojętne a nawet rozumieliby zalety ciemnego plastra. Dodam też, że Ci co walczą biologicznie z warrozą poprzez wycinanie ramek z czerwiem w środku sezonu (jak Vaclav Smolik) to zabierają te ramki razem z miodem bo przecież nie wyrzucają tego miodu pewno. Tak myślę. Generalnie w ciemnym plastrze o ile nie ma tam chemii, skumulowanej z sezonu na sezon, nie ma nic co mogłoby zaszkodzić miodowi według mnie w jakikolwiek sposób.

Tak jeszcze BTW to pszczelarze u których praktykowałem zwykle trzymali plaster odbudowany z węzy 2-3 lata zanim przetopili więc wirowali miody z przeczerwionych plastrów. Dlaczego więc uważasz, że to takie złe MN?
Cytuj ten post
(14.12.2015, 16:22)Borówka napisał(a):

Temu akurat jestem przeciwny. Rozumiem, mieć czysty ul, naturalny wosk i nieleczone pszczoły, ale za to miód możecie mieć z przeczerwionych ramek? 

No tak a jak inaczej i  w czym to przeszkadza. A nawet polepsza bo jak już zabieram plaster to wolę mieć najbogatszy w bioaktywne związki. Najlepiej jeszcze z czerwiem i pierzgą wszystko do kupy razem.

Borówka znasz dużo ludzi, którzy po uczciwym poinformowaniu, że miód zawiera w sobie też czerw będą chętni na zakup takiego miodu? Pytam serio z ciekawości.
Sam nie miałbym problemu żeby zjeść taki miód czy spróbować sam czerw chociaż do tej pory tego nie robiłem ale jestem pewien, że większość ludzi/potencjalnych klientów, których znam nie miało by na to ochoty.

edit: widzę, że już po części odpowiedziałeś na to pytanie Oczko
Cytuj ten post