Węza dla PN i wszystko co jest z nią zwiazane.
(15.12.2015, 10:18)Borówka napisał(a): Jeszcze jedno. Pszczoły również robią miód dla siebie w przeczerwionych plastrach na zimę.
W naszym regionie żywią się nim od października do kwietnia w skrajnym wypadku. Gdzie indziej w zimniejszych rejonach jeszcze dłużej. Czyżby one znów nie wiedziały by co czynią i popełniały "błędy" będąc wybrykiem natury?

Podpuszczasz mnie co? Wiesz przecież czemu naturalnie służy przeczerwienie plastra prawda?
Cytuj ten post
(15.12.2015, 10:29)MN napisał(a):
(15.12.2015, 10:18)Borówka napisał(a): Jeszcze jedno. Pszczoły również robią miód dla siebie w przeczerwionych plastrach na zimę.
W naszym regionie żywią się nim od października do kwietnia w skrajnym wypadku. Gdzie indziej w zimniejszych rejonach jeszcze dłużej. Czyżby one znów nie wiedziały by co czynią i popełniały "błędy" będąc wybrykiem natury?

Podpuszczasz mnie co? Wiesz przecież czemu naturalnie służy przeczerwienie plastra prawda?

I'm all ears! ;-)
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(15.12.2015, 10:22)MN napisał(a):
(15.12.2015, 10:10)slawekmalec1992 napisał(a): a nadmiar wody sam odparował.

Zakładam, że nie posiadasz osuszaczy do miodu? Jakim sposobem, wiec miód odparowuje?

Jak miód stoi w otwartym pojemniku i sie go miesza od czasu do czasu to woda odparuje.
Cytuj ten post
Sławku, miód jest higroskopijny, więc pije wodę. Nie da rady go osuszyć w normalnym pomieszczeniu niestety.
Cytuj ten post
Owszem, lecz w lecie daje radę odparować.
Cytuj ten post
(15.12.2015, 10:16)slawekmalec1992 napisał(a): Skupiając się na węzie ostatnio wyszedł nowy numer Pasieki 1/2016 a w nim artykuł "Rozmiar komórki pszczelej – czy to jest ważne?" nie ma niestety pełnego dostępu do artykułu bo w tym roku jeszcze nie wykupiłem e-prenumeraty. Pod koniec artykułu napisano " Wyniki doświadczeń pokazały końcową liczbę roztoczy na czerwiu, procentowy stosunek roztoczy znajdujących się na pszczołach (100 sztuk) do znajdujących się na czerwiu. Okazało się, że na pszczołach pobranych z rodzin żyjących na małych komórkach liczba samic Varroa d. była wyższa w porównaniu do rodzin osadzonych na normalnej węzie.

Na podstawie tego doświadczenia autorzy wnioskują, że użycie węzy z małymi komórkami nie redukuje populacji Varroa d. w rodzinach pszczół europejskich. Zostało również udowodnione, że europejskie pszczoły żyjące na węzie o średnicy komórek 4,9 mm były znacząco mniejsze niż pszczoły żyjące na normalnej węzie."

Poczekam na pełną wersję drukowaną tego tłumaczenia artykułu ze szczegółowym opisem tego badania.
Na chwilę obecną mogę tylko powiedzieć, że to stek bzdur :)
Wielokrotnie już pisałem, że zastosowanie samej węzy z małą komórką pozostawiając inne aspekty systemu bez zmiany prowadzi do bzdurnych wniosków. Trzeba zrozumieć jak mała komórka działa żeby móc prowadzić jakiekolwiek badania. Termin wychowu drugiej samicy nie jest tu wcale głównym czynnikiem mniejszego porażenia robotnicy roztoczem. Moim zdaniem, ukazanie się teraz tego artykułu nie jest przypadkowe.
Cytuj ten post
(15.12.2015, 11:59)slawekmalec1992 napisał(a): Owszem, lecz w lecie daje radę odparować.

Jakim cudem ?
Moje książki od fizyki mówią co innego :)
Cytuj ten post
Przeciwników i zwolenników małej komórki jest masa więc zawsze będą artykuły i badania na plus oraz artykuły i badania na minus...
Tutaj jest zebrane kilka wniosków na plus i kilka na minus... http://www.dheaf.plus.com/warrebeekeeping/do_small_cells_help_bees_cope_with_varroa.pdf
Cytuj ten post
Czyli najlepiej bazować na własnych doświadczeniach. W moim przypadku mała komórka nie daje zdecydowanej poprawy przeżywalności rodzin. Chodź z 31 nie leczonych rodzin jak do tej pory przeżyło dwie własnie na małej komórce + jedna na zwykłej.
Cytuj ten post
A możesz napisać, jakie rasy/linie jeszcze żyją, jakie nie dotrwały do jesieni, a jakie spadły do dziś ?
Cytuj ten post
(16.12.2015, 13:12)slawekmalec1992 napisał(a): Czyli najlepiej bazować na własnych doświadczeniach. W moim przypadku mała komórka nie daje zdecydowanej  poprawy przeżywalności rodzin. Chodź z 31 nie leczonych rodzin jak do tej pory przeżyło dwie własnie na małej komórce + jedna na zwykłej.

Problem jest jeszcze z wyeliminowaniem lub choćby minimalizacją innych czynników aby można było wyciągać takie wnioski. W tak złożonych problemach o wieloczynnikowych przyczynach których nakładanie się lub ich brak może dawać synergię w działaniu jest to IMO bardzo trudne.
Mam wątpliwości czy zminimalizowałeś inne czynniki aby wyciągać takie wnioski. Choć ja sam tak często robię więc się nie "czepiam". Oczko
Cytuj ten post
Sławku polecam Ci te strony:
thedrones.bioapi.es
resistantbees.com/blog
Cytuj ten post
(16.12.2015, 13:16)markus napisał(a): A możesz napisać, jakie rasy/linie jeszcze żyją, jakie nie dotrwały do jesieni, a jakie spadły do dziś ?

Nie miałem w swojej pasiece raczej określonych linii , większość to kundelki. Najszybciej padły rodziny produkcyjne po nich tegoroczne odkłady. Dwie, które pozostały to też mieszańce, trudno powiedzieć coś o tym jakie to pszczoły, trzecia to typowy dzikus, który przywlokłem od mojego dziadka - jak na razie najlepiej sobie dają radę . Trzeba poczekać do wiosny. 
Cytuj ten post
(16.12.2015, 13:18)Krzyżak napisał(a): Sławku polecam Ci te strony:
thedrones.bioapi.es
resistantbees.com/blog

Tak, znam te strony jednak angielski to u mnie ciężki temat. 
Cytuj ten post
(15.12.2015, 10:44)slawekmalec1992 napisał(a):
(15.12.2015, 10:22)MN napisał(a):
(15.12.2015, 10:10)slawekmalec1992 napisał(a): a nadmiar wody sam odparował.

Zakładam, że nie posiadasz osuszaczy do miodu? Jakim sposobem, wiec miód odparowuje?

Jak miód stoi w otwartym pojemniku i sie go miesza od czasu do czasu to woda odparuje.

Nie radzę narażać miodu na kontakt z powietrzem, już samo wirowanie powoduje stratę mniej-więcej 50% polifenoli, czyli najcenniejszych i najdelikatniejszych aktywnych substancji, takich jak antyoksydanty.
Ja większość miodu sprzedawałem w plastrach, oczywiście dziewiczych, ale to dlatego że takie fajnie się chrupie, a przeczerwione nie są smaczne. Cała reszta, czyli przeczerwione i nie do końca zasklepione - tłoczyłem w prasie.
Cytuj ten post
Przemek miałeś jakieś badania miodu kiedyś wrzucić... porównanie wirowany z tloczonym?
Cytuj ten post
Przyznam że nie myślałem o tym, niedawno się upomniałem i czekam.
Cytuj ten post
Apropo małej komórki, w UK bawią się już komercyjnie w 4.7mm Oczko Więc z naszą 4.9 to jesteśmy mocno w tyle Oczko
https://www.thorne.co.uk/frames-and-foundations/foundation/small-cell

Biorąc pod uwagę, że mała pszczoła = szybszy rozwój czerwiu = mniej czasu dla warozy na dojrzewanie, może ma to sens, ale patrząc na tendencję za kilka lat będziemy mieć Honeybee i MicroHoneyBee 3.5mm Oczko

Ciekawe do jakiego stopnia da się zminiaturyzować pszczołę miodną Język
Cytuj ten post
Jestem przekonany, że armia amerykańska może już mieć roje nano-bee do śledzenia działań wrogich armii Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
To teraz wyglądać 4,5 Ciekawe kiedy zawita do pl taki rozmiarDuży uśmiech
Cytuj ten post
Uważam że zmniejszanie pszczoły na siłę jest tak samo złe, jak powiększenie jej 100 lat temu.
Wiecie, jakiej wielkości komórki robiły u nas pszczoły przed wprowadzeniem węzy? Różnej.
Cytuj ten post
Tutaj trzeba by zdać się na pszczoly... dac im wybór. A one sobie same wybiorą. Ale ta teoria już na tym forum panuje Duży uśmiech za kilka lat zobaczymy czy pszczola zmniejsza sobie komórkę czy nieOczko
Cytuj ten post
(27.01.2016, 16:05)kosz85 napisał(a): Apropo małej komórki, w UK bawią się już komercyjnie w 4.7mm Oczko Więc z naszą 4.9 to jesteśmy mocno w tyle Oczko
https://www.thorne.co.uk/frames-and-foundations/foundation/small-cell

Ale to węza dla pszczoły afrykańskiej Apis Mellifera Scutellata a nie dla naszej.
Cytuj ten post
Szymon, dla pszczoły jak dla pszczoły. to też apis mellifera Oczko
to tak jakbyś mówił, że LN 3/4 jest najlepszy tylko dla buckfasta. a przecież to nieprawda bo jest najlepszy dla każdej pszczoły!Oczko
Cytuj ten post
Ogólnie ten sklep pcha dużo towaru do Afryki więc może tam pszczelarze życzą sobie takiej węzy o takich komórkach... Kto to wie?
Cytuj ten post
ci co to sprzedająDuży uśmiech
Cytuj ten post
Mam pytanie do znawców problematyki węzy.

Mogę mieć węzę  z certyfikatem eko, niestety, komórka 5,1 i format wielkopolski. Czy waszym zdaniem, jest sens, "na zimno" przepóścic ją przez walce, by mniejszyć komórkę do 4,9 i jej ustawienie w stosunku do pionu ramki WP ? Czy taki zabieg wogóle mam sens ?
Cytuj ten post
Nie ma.
Cytuj ten post
(18.04.2016, 19:04)Krzyżak napisał(a): Nie ma.

markusie czasami mam wrażenie, że popijasz coś na boku.... ?
Cytuj ten post
No co, nie moge zweryfikować swoich pomysłów ? To że niektóre głupawe, to właśnie się dowiaduje. Gdybym nie pytał, to skąd bym wiedział ? Uśmiech

A Wy to już tak...od picia zaczynacie...Uśmiech
Cytuj ten post