Węza dla PN i wszystko co jest z nią zwiazane.
(18.04.2016, 22:18)markus napisał(a): No co, nie moge zweryfikować swoich pomysłów ? To że niektóre głupawe, to właśnie się dowiaduje. Gdybym nie pytał, to skąd bym wiedział ? Uśmiech

A Wy to już tak...od picia zaczynacie...Uśmiech

Bo my wlewamy w siebie , pitny miód od rana w ilościach godnych Polaka i K........ Duży uśmiech
Cytuj ten post
Pozwolę sobie zadać głupie pytanie licząc, że ktoś mnie naprowadzi a nie tylko wyśmieje Oczko
- Skoro nie mogę kupić węzy czystej, a chciałabym jakoś na początek usztywnić i narzucić prostą zabudowę plastra to czy mogłabym zastąpić pasek węzy lub plastiku - sztywnym papierem bawełnianym (mam taki do malowania akwarelami) nasączony woskiem ? Czy pszczoły zgryzą ten papier czy też mogą zaadaptować ?
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
Modliszqa nie kombinuj za dużo Uśmiech
Daj im pustą ramkę między dwie odbudowane a same sobie odbudują plaster.
Na papierze bawełnianym namaluj nam akwarelami swoją pasiekę Uśmiech
Cytuj ten post
Ale ja nie mam ramek suszu ani zabudowanych
Jola
Cytuj ten post
(21.04.2016, 18:11)Modliszqa napisał(a): Ale ja nie mam ramek  suszu ani zabudowanych

To kup jakąkolwiek węzę potnij na takie tasiemki 3-4 cm i je wklej w górną beleczkę.
Powinny ciągnąć już w miarę równo, jak zaczną kombinować to im wyprostujesz.
Cytuj ten post
(21.04.2016, 18:11)Modliszqa napisał(a): Ale ja nie mam ramek  suszu ani zabudowanych

A jakim sposobem zamierzasz zakupić pszczoły?

Bo jak odkłady to nie ma problemu.
Cytuj ten post
W sumie tak Uśmiech
Jola
Cytuj ten post
(21.04.2016, 19:02)Modliszqa napisał(a): W sumie tak Uśmiech

To jeśli chodzi o WP to nie powinno być problemu bo ja w swoich WZ mam zero problemu.
Będziesz miała 3-5 ramek z plastrem. Dasz je na środek w zimnej zabudowie a po bokach 2-3 ramki i zatwór. A w ciepłej zabudowie od tyłu zrobisz to samo tylko, że z jednej strony. Chociaż w sumie możesz też z przodu przy ciepłej zabudowie dać dwie puste ramki to i tak je zabudują. Dalej będziesz obserwowała i jak będą zapełniały ramki plastrami do będziesz odsuwała zatwór i dodawała puste ramki. Ja daję czyste ramki bez niczego i jeszcze problemu nie miałem.

Można też zrobić tak, że rozsuniesz ramki odkładowe i zmusisz je do wybudowania w środku.
Ja osobiście unikam tego bo lubię jak pszczoły mają gniazdo po swojemu.
Następnie powinien przyjść czas na usunięcie tych ramek z odkładów bo tam będzie węza prawdopodobnie syfiasta. Na to niestety nie ma nigdy dobrego czasu. Możesz to zrobić w kolejnym sezonie ostatecznie jeśli pszczoły nie ruszą z ostro z rozwojem.
Cytuj ten post
(21.04.2016, 18:03)Modliszqa napisał(a): Pozwolę sobie zadać głupie pytanie licząc, że ktoś mnie naprowadzi a nie tylko wyśmieje  Oczko
- Skoro nie mogę kupić węzy  czystej, a chciałabym  jakoś na początek usztywnić i narzucić prostą zabudowę plastra to czy  mogłabym zastąpić pasek węzy lub plastiku - sztywnym papierem bawełnianym (mam taki do malowania akwarelami) nasączony  woskiem ? Czy pszczoły  zgryzą ten papier czy też mogą zaadaptować ?

Ile Ci potrzeba tej węzy na początek 1 kg?
Z takiej ilości potniesz tyle pasków że spokojnie starczy....
Daj namiar to Ci się postaram przysłać węzy 4,9 mm (wosk mój)
Cytuj ten post
Ojej może mi wystarczy 66 pasków 2 centymetrowych ? bo właśnie zadałam pytanie do producenta uli WP o cenę na 22 ramki Uśmiech szt 3
Byłabym przeszczęśliwa Uśmiech
Oczywiście zapłacę i za węzę i za wysyłkę Uśmiech
Jola
Cytuj ten post
(21.04.2016, 19:15)Modliszqa napisał(a): Ojej może mi wystarczy 66 pasków 2 centymetrowych ? bo właśnie zadałam pytanie  do producenta uli  WP o cenę na 22 ramki Uśmiech szt 3

Pisz na PW namiary. Jak się zorientuje ile mam jeszcze tej węzy to dam Ci znać... bo całkowicie odchodzę od węzy w tym sezonie...
Cytuj ten post
Jak będziesz miała węzę od Łukasza to najfajniej jak byś miała możliwość wziąć rójkę naturalną. Ona wtedy szybko Ci odbuduje plastry. Jedną ramkę możesz zrobić węzy np. tak do połowy i to powinno wystarczyć aby równo zrobiły. Chociaż nie wiem jak to będzie w WP bo jednak WZ jest węższy więc nie kręcą tak a właściwie w ogóle. Bartek kręcą w WP u Ciebie?
Cytuj ten post
(21.04.2016, 19:19)bonluk napisał(a):
(21.04.2016, 19:15)Modliszqa napisał(a): Ojej może mi wystarczy 66 pasków 2 centymetrowych ? bo właśnie zadałam pytanie  do producenta uli  WP o cenę na 22 ramki Uśmiech szt 3

Pisz na PW namiary. Jak się zorientuje ile mam jeszcze tej węzy to dam Ci znać... bo całkowicie odchodzę od węzy w tym sezonie...

Uśmiech no proszę
Cytuj ten post
Kuba już chyba najwyższa pora... bo coraz bardziej staje się leniwy.... Tej zimy nawet ramki nie zbiłem i nie zadrutowałem. Powycinałem stary susz zostawiając 2-3 rzędy komórek i ciesze się jak dziecko bo odeszła mi najgorsza robota pszczelarska zimy...
Cytuj ten post

Jak Ci odbudują po 10 ramek to wszystko... więc 30 paseczków Ci starczy spokojnie...
Ramka na WP więc może Ci dotnę od razu... zobaczymy co znajdę...
Cytuj ten post
(21.04.2016, 19:20)Borówka napisał(a): Jak będziesz miała węzę od Łukasza to najfajniej jak byś miała możliwość wziąć rójkę naturalną. Ona wtedy szybko Ci odbuduje plastry. Jedną ramkę możesz zrobić węzy np. tak do połowy i to powinno wystarczyć aby równo zrobiły. Chociaż nie wiem jak to będzie w WP bo jednak WZ jest węższy więc nie kręcą tak a właściwie w ogóle. Bartek kręcą w WP u Ciebie?

Rójkę naturalną miałam możliwośc wzięcia 4 lata temu, ale wtedy nie myślałam o założeniu pasieki z uwagi na uczulenie Mamy... A teraz widzę, że w moim ogrodzie coraz mniej pszczół - w 2015 na moich dziewannach nie było ich wcale !! Czyli nie mam co liczyć na rój 
Jola
Cytuj ten post
(21.04.2016, 19:26)bonluk napisał(a): Jak Ci odbudują po 10 ramek to wszystko... więc 30 paseczków Ci starczy spokojnie...

Ramka na WP więc może Ci dotnę od razu... zobaczymy co znajdę...

Tą od Łysonia Joli tniesz ? Oczko
Cytuj ten post
Szymon nie obrażaj mojej węzy takim porównaniem...hehe
Cytuj ten post
w WP mi nie wykręcają plastrów - tak delikatnie rozszerzają do jednego boku (powiedzmy, że na 5 ramce jest przesunięcie z 1 cm od osi) - więc da się ładnie plasterki wyciągać i przeglądać ul.
ale to tylko 1 rodzina - nie mam większych z tym doświadczeń w takim ulu. a niektóre rodziny w WLKP też nie wykręcają. do WP dałem też te patyczki na wosku o których pisał Sam Comfort, z tym, że wg mnie one akurat w tym przypadku nie pomagają... chyba. choć nie mam doświadczeń bez nich Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Mi w WP nieco kręciły, i odchodziły od osi rami, jedank nie pamietam, czy miałem dobrze wypionowany ul. Dawałem paski węzy, i pierwsza, od zatwory, chyba była cała, choć nie jestem pewien. Natomiast pamietam, że im dalej od ścianki wlotowej, przy zabudowie "na ciepło", tym bardzieś "skręcały" dołem, i odchodziły od pionu. Nie wiem, czym to było spowodowane.

Teraz, wolałbym mieć całe ramki z węzą, przynajmniej na poczatku.
Cytuj ten post
(21.04.2016, 19:29)Modliszqa napisał(a):
(21.04.2016, 19:20)Borówka napisał(a): Jak będziesz miała węzę od Łukasza to najfajniej jak byś miała możliwość wziąć rójkę naturalną. Ona wtedy szybko Ci odbuduje plastry. Jedną ramkę możesz zrobić węzy np. tak do połowy i to powinno wystarczyć aby równo zrobiły. Chociaż nie wiem jak to będzie w WP bo jednak WZ jest węższy więc nie kręcą tak a właściwie w ogóle. Bartek kręcą w WP u Ciebie?

Rójkę naturalną miałam możliwośc wzięcia 4 lata temu, ale wtedy nie myślałam o założeniu pasieki z uwagi na uczulenie Mamy... A teraz widzę, że w moim ogrodzie coraz mniej pszczół - w 2015 na moich dziewannach nie było ich wcale !! Czyli nie mam co liczyć na rój 

Miałem na myśli nie złapaną spontaniczną rójkę (choć taka taka też dobra) tylko rójkę kupioną od pszczelarza.
Cytuj ten post
Drutuję ramki i wprawiam dla testów różnie 1cm, 1 cal, kilka cm, pół ramki węzy. Pierwsze doświadczenia już wykonane i bardzo mi się takie odbudowane ramki podobają. Jestem ciekaw przy której ramce przestaną ciągnąć na trutnia. Teraz jest ok 50-50. Jedna rodzina ma tylko jakieś 10% trutnia, reszta malutka komórka na robotnice... Jak będę robił odkłady to pójdą w gniazdach bez drutu. Tylko nadstawki będą go miały.
Cytuj ten post
Ja wczoraj (wreszcie) wyprodukowałem snozy i ramki bez dolnej beleczki - choć tu jest pewna trudność z montażem żeby były idealnie równoległe do górnej beleczki - i zobaczymy co na to pszczoły Uśmiech W jednym ulu gdzie dałem puste ramki mam 4 ramki trutnia Uśmiech. Jeszcze jeden edit: wczoraj robiłem ścieżke wosku na snozie - w ciepłym wosku maczałem szpachle nierdzewna przykładałem do snozy i zostawała ładna ścieżka na poczatek.
Cytuj ten post
Bielutka dzika budowa...

Cytuj ten post
(22.04.2016, 11:21)bonluk napisał(a): Bielutka dzika budowa...

To ty sobie łazisz po pasiece a my musimy w robocie siedzieć to nie fair
Cytuj ten post
(22.04.2016, 11:03)Popszczelony napisał(a): Ja wczoraj (wreszcie) wyprodukowałem snozy i ramki bez dolnej beleczki - choć tu jest pewna trudność z montażem żeby były idealnie równoległe do górnej beleczki - i zobaczymy co na to pszczoły Uśmiech 

Rozwiązaniem jest czopowanie ramek.
Cytuj ten post
(22.04.2016, 11:40)Krzyżak napisał(a):
(22.04.2016, 11:03)Popszczelony napisał(a): Ja wczoraj (wreszcie) wyprodukowałem snozy i ramki bez dolnej beleczki - choć tu jest pewna trudność z montażem żeby były idealnie równoległe do górnej beleczki - i zobaczymy co na to pszczoły Uśmiech 

Rozwiązaniem jest czopowanie ramek.

Miało być prościej
Cytuj ten post
(22.04.2016, 11:03)Popszczelony napisał(a): Ja wczoraj (wreszcie) wyprodukowałem snozy i ramki bez dolnej beleczki - choć tu jest pewna trudność z montażem żeby były idealnie równoległe do górnej beleczki
co ma być równoległe do górnej beleczki skoro pozbywasz się dolnej?
Cytuj ten post
(22.04.2016, 11:46)emzarek napisał(a):
(22.04.2016, 11:03)Popszczelony napisał(a): Ja wczoraj (wreszcie) wyprodukowałem snozy i ramki bez dolnej beleczki - choć tu jest pewna trudność z montażem żeby były idealnie równoległe do górnej beleczki
co ma być równoległe do górnej beleczki skoro pozbywasz się dolnej?

[Obrazek: a1.jpg]

może powinienem napisać prostopadłe Uśmiech
Cytuj ten post
(22.04.2016, 11:23)Popszczelony napisał(a):
(22.04.2016, 11:21)bonluk napisał(a): Bielutka dzika budowa...

To ty sobie łazisz po pasiece a my musimy w robocie siedzieć to nie fair

eeee.... to stare zdjęcie, wrzuciłem aby oczy nacieszyć
Cytuj ten post