[oddzielony] praca nocą przy czerwonym świetle
Jeszcze jedna rada: zainwestuj w czerwone diodowe latarki, jeśli chcesz pracować z pszczołami nocą. Nie widzą tego światła i po kapeluszu będzie Ci chodzić jedna, góra dwie wkurzone. A do latarki żadna nie podleci. Przetestowane, chociaż ja miałem prościej, kupiłem odkład u Marcina Kosiora, na ramce Wlkp i ul też miałem wlkp, jedyne wyzwanie to było uwolnienie matki z klateczki żeby szybko się ogarnęła.
Cytuj ten post
(08.06.2018, 22:29)michal79 napisał(a): Jeszcze jedna rada: zainwestuj w czerwone diodowe latarki, jeśli chcesz pracować z pszczołami nocą. Nie widzą tego światła i po kapeluszu będzie Ci chodzić jedna, góra dwie wkurzone. A do latarki żadna nie podleci. Przetestowane.

A widać coś przy tym czerwonym świetle ?
Jak np. kupię czołówkę z czerwony diodami to daje na tyle światła aby działać nocą ?
Cytuj ten post
(09.06.2018, 07:41)Krzyżak napisał(a):
(08.06.2018, 22:29)michal79 napisał(a): Jeszcze jedna rada: zainwestuj w czerwone diodowe latarki, jeśli chcesz pracować z pszczołami nocą. Nie widzą tego światła i po kapeluszu będzie Ci chodzić jedna, góra dwie wkurzone. A do latarki żadna nie podleci. Przetestowane.

A widać coś przy tym czerwonym świetle ?
Jak np. kupię czołówkę z czerwony diodami to daje na tyle światła aby działać nocą ?

To zakup dużo diodówek, a jak masz podłączenie do prądu np. w samochodowego, to użyj promiennika bliskiej podczerwieni (czyli dobrze filtrowaną żarówkę) na odpowiednie napięcie. Jeszcze nie próbowałem, ale wydaje mi się, że można by spróbować znaleźć matkę. Oto efekt: przy żarówce promienniku IR 40W i latarce diodowej czerwonej.
https://www.youtube.com/watch?v=pUuT2oJTRVQ

Moim zdaniem pszczoły widzą, trochę to światło ale po prostu nie reagują tak jak na światło niebieskie, czyli także białe, które je pobudza. Chyba aby zastosować tylko światło powyżej 650 nm, to wtedy ponoć nie rejestrują.
Cytuj ten post
(09.06.2018, 07:41)Krzyżak napisał(a): A widać coś przy tym czerwonym świetle ?

Widać, ino na kapeluszu czołówka nie zadziała, rondo i siatka przeszkadzają.
Ja używałem tylnej lampki rowerowej i asystenta.
Cytuj ten post
Czerwona dioda świeci nawet przy bardzo słabych bateriach, kiedy wzrok się przyzwyczai widać wszystko (oprócz kolorów) całkiem dobrze. Zakładam czołówkę na kapelusz, wtedy rondo ogranicza oświetlane pole, albo pod siatkę - czerwone światło nie odbija się tak mocno od czarnej siatki.
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post
Radzę przetestować pod siatką bo moja mocno odbija i nie da się tak z czerwonych diod korzystać.
Cytuj ten post
(12.06.2018, 13:58)michal79 napisał(a): Radzę przetestować pod siatką bo moja mocno odbija i nie da się tak z czerwonych diod korzystać.

Da się. Zmień siatkę Oczko
Cytuj ten post
(09.06.2018, 07:41)Krzyżak napisał(a): A widać coś przy tym czerwonym świetle ?

Z doświadczenia. Wcześniej wyszukałem tak matkę tak w uliku weselnym. Znalazłem akurat szybko. Zaklateczkowałem i pobrałem pszczoły.
Przed chwilą przeniosłem jeden ul weselny do innej rodziny weselnej do połączenia w dużym ulu.
Ramka po ramce, beleczka po beleczce. Straty: jedna pszczoła wyżądlona, jedna zdezorientowana wzbiła się w powietrze.
Warto mieć spryskiwacz z delikatnym repelentem jak mięta. Bez dymu. W klapkach i krótkich spodenkach. Reszta co została na ściankach ulika to weszła razem z ulikiem akurat przez drzwiczki do ula. Robiłem tak ze względu na potencjalnie wzniecenie rabunku weselnych, szczególnie, że jeden z nich został bezmateczny własnie, a mają coś w podkarmiaczce pachnącego. Oczywiście wszystko delikatnie, bez stukania i zawadzania ramkami.
Pszczoły miodne nie wymierają w Polsce i w USA.
Polska Czerwona Księga Zwierząt - Bezkręgowce, PAN
Cytuj ten post
Czerwona latarka to coś dla mnie. Już miałam na ten temat przemyślenia. A tu proszę. Dyskusja na ten temat Uśmiech
Cytuj ten post
(04.09.2018, 18:45)Bączek napisał(a): Czerwona latarka to coś dla mnie. Już miałam na ten temat przemyślenia. A tu proszę. Dyskusja na ten temat Uśmiech

Dyskusja była dawno, ale została wydzielona. Oczko
Próbuj. Polecam. 
Pszczoły miodne nie wymierają w Polsce i w USA.
Polska Czerwona Księga Zwierząt - Bezkręgowce, PAN
Cytuj ten post
Nawet filmiki są na tym forum z użyciem nocy i czerwonego światła.
Ale chciałem przestrzec - na przykład nocą i przy takim świetle wyjmowanie pajączka, żeby go odwrócić, było głupim pomysłem Oczko
Nie wszystko jest dobrze robić w nocy...
Cytuj ten post