Przyczyny nocnego buczenia
Mam jedną rodzinę, która na wstępie miała mało pokarmu. Znacznie mniej niż sąsiadki, jeszcze na pasiece u dziadka jak sprawdzaliśmy.
Nadal szacuję na ok. 3,5kg, podczas gdy sąsiadka mniej więcej 10kg.
Nocami tej rodzinie buczy w ulu. Mają matkę tegoroczną, po uwolnieniu z izolatora 12 września już na drugi dzień były jajka.
Ta rodzina jako jedyna posiada powałko-podkarmiaczkę. Wlałem tam im, odkąd przyszły, 8l syropu 1:1.
Jaka może być przyczyna? Odparowują, bo leję im co dzień 1,5 litra? Ale te obok, dostają codziennie 1 litr. I ciche. Z kolei jeszcze trzecia rodzina, jak odparowuje, czy coś, bo w sumie to pewności brak, to na wylotku po prostu stoją pszczoły głową do wejścia i machają skrzydłami. A w tej niedożywionej - nie ma czegoś takiego. Choć tam konstrukcja wylotka jest zgoła odmienna... Nie wiem już co o tym sądzić. Jakieś sugestie?
Cytuj ten post
A dennice masz osiatkowane.
U mnie w ulach z wentylowaną dennicą przez cały rok (nawet w upalne dni) nie zauważyłem wzmożonej wentylacji. W ulach z pełną dennicą wentylowały mocno i brody wisiały. Na czas zakarmiania na zimę dodatkowo odkrywam 1-2 pajączki. Biorą syrop, a na wylotku pszczół wentylujących nie ma...
Uzależniony od zapachu z ula...
Cytuj ten post
Tak. Osiatkowaną, otwartą, 5 pajączków. Sprawdzę czy nie kitnęły. Zastanawia mnie to.. może ten pokarm to przez to, że tyle energii zużywają?
Cytuj ten post
Nie kitnęły dolnych wentylatorków, ale dzisiaj jakby ciszej. Może po prostu wtedy był bardziej wilgotny dzień, nie odparowały przed nocą. A mają swoją technikę jakąś, inna niż Elgony najwyraźniej.
Cytuj ten post