Pszczoły odporne na varroa w badaniach naukowych
#31
Artykuł naukowy o przebadanych populacjach poddanych naturalnej selekcji i tolerujące roztocze warrozę.

   

   

https://link.springer.com/article/10.1007/s13592-015-0412-8
#32
(18.10.2017, 07:57)Borówka napisał(a): American Bee Journal 2017

NATURAL BEEKEEPING AND IDEAL HIVES – TOM SEELEY INTERVIEW
http://americanbeejournal.com/natural-beekeeping-ideal-hives-tom-seeley-interview/

No treatments. I made enough observations to calculate (and get statistically significant results) that the average lifespan of established wild colonies in that population is 6.2 years. So that’s the best evidence I’m aware of. I’ll keep monitoring these colonies and we’ll see how long they will go.


Według badań Seeleya na dzikich gniazdach jak na razie średnio kolonia przeżywa 6,2 roku bez leczenia w badaniach wokół lasów Ithaca w NY USA. Czyli tam gdzie robił jedne z pierwsze znanych badań w karierze, które sugerowały, że zdziczałe pszczoły wybierają mniejsze gniazda niż pszczelarze dla nich.

Darwinian beekeeping An evolutionary approach to apiculture

Artykuł na temat wskazów jak dojść do nieleczonych pszczół.

http://www.beesfordevelopment.org/media/3891/tom-seeley-plus-references.pdf

Przy czym Seeley wcale nie twierdzi, że pszczoły z tej populacji są ewolucyjnie genetycznie odporne (populacja samodzielna i badana od 1977 roku). Przeciwnie twierdzi, że gdyby je zainstalować do zwykłego ula, nie roić i używać gospodarczo to będą chorować na warrozazę i inne choroby z nią skolerowane podobnie do innych rodzin. Zmiana taka musiałaby być widoczna w genach w postaci zmiany częstości występowania jakiś alleli w populacji, tymczasem nie znalazł potwierdzenia, że pszczoły te są odporniejsze niż inne.

Twierdzi to w odpowiedzi na pytanie kogoś z widowni 1:02:50
https://youtu.be/T7CB8E7jKBc?t=3770