Dlaczego to ważne, skąd bierzemy (lub w ogóle nie używamy) węzę?
Oto pszczelarz z rosyjskiej pasieki przemysłowej postanowił dostarczyć dowód, że pszczoły pobierają wosk z węzy, aby ciągnąć w górę na niej komórki.

Jeżeli nie wskoczy, należy oglądać od drugiej minuty. Najdalej do szóstej.

W skrócie: zabarwił węzę na zielono i dał parę dni temu pszczołom. Jednocześnie do innej rodziny podał ramkę z plastikową węzą jako pieczątka "jeżeli teraz ją zbudują, to znaczy, że zawsze zbudują". Otóż pszczoły zaczęły budować ścianki w kolorze zielonym. A na węzie plastikowej nic nowego się nie wydarzyło.

Dla mnie wniosek z tego taki, że to jednak jest ważne, z czego zrobiona jest węza, gdyż pszczoły poddają ją recyclingowi i nie tylko dna komórek wyłożone są nieznanym materiałem, ale także ich ścianki.

EDYT: Dalej na filmie pokazuje, że wosk z tej zielonej węzy powędrował na wierzch ramek i mówi Aleksy, że "rozprzestrzenia się po ulu".

Sprawa wydawała się chyba od dawna oczywista, ale to kolejny kamyczek do ogródka.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
z tego doświadczenia można też wyciągnąć wnioski w temacie zależności między  gruboscią wezy  a przelicznikiem miodu .
Cytuj ten post
Offtopowo. Jaka to są ramki? Dadant-root? 435/230 gniazdo i nadstawka krótsza?
Pszczoły miodne nie wymierają w Polsce i w USA.
Polska Czerwona Księga Zwierząt - Bezkręgowce, PAN
Cytuj ten post
(19.09.2018, 13:07)Borówka napisał(a): Offtopowo. Jaka to są ramki? Dadant-root? 435/230 gniazdo i nadstawka krótsza?

1/2DD

Co do węzy, to moje doświadczenia to potwierdzają. Jak dawałem np. pół plastra węzy a nie cały, bo mi brakowało, to pszczoły ekspresowo odbudowywały/wyciągały tą węzę pozostawiając resztę plastra puste. Dopiero jak przyszedł pożytek lub karmienie to zmuszone brakiem miejsca na składowanie odbudowywały resztę ramki.
Cytuj ten post
(19.09.2018, 13:14)Krzyżak napisał(a):
(19.09.2018, 13:07)Borówka napisał(a): Offtopowo. Jaka to są ramki? Dadant-root? 435/230 gniazdo i nadstawka krótsza?
1/2DD

To ta z zieloną węzą. A mnie chodzi o tę gniazdową z 0:28 np.
https://youtu.be/0wEjZCuEajg?t=28
Pszczoły miodne nie wymierają w Polsce i w USA.
Polska Czerwona Księga Zwierząt - Bezkręgowce, PAN
Cytuj ten post