Glifosat (Roundup) nieobojętny dla pszczół
Znalazłem przypadkiem, wrzucam:
https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/badania-potwierdzaja-ze-glifosat-zabija-pszczoly

Może ktoś znajdzie źródło do badania potwierdzające te nowinki. Jest to istotne info zważywszy, że rzepak jest silnie opryskiwany glifosatem w celu przyśpieszenia dojrzewania przy zbiorze, tak jak w przypadku większość obecnych upraw gdzie produktem końcowym są nasiona.
Cytuj ten post
(26.09.2018, 09:05)kosz85 napisał(a): Znalazłem przypadkiem, wrzucam:
https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/badania-potwierdzaja-ze-glifosat-zabija-pszczoly

Nie spodziewałem się po Tobie takiego źródła. Oczko

Przed chwilą czytałem jakiś tekst o tym na ekologistycznej stronie, że jest groźny, (niestety kompletnie bez linków do źródeł na, które się powołują) ale nie zabija pszczół, ale w tym widzę, że już pojechali rzecz jasna po całości straszeniem. hehe

Czekam na kolejny w stylu: "Masowe morderstwo pszczół"
Pszczoły miodne nie wymierają w Polsce i w USA.
Polska Czerwona Księga Zwierząt - Bezkręgowce, PAN
Cytuj ten post
Nie mówię, że się mylą ale u mnie po rzepaku rodziny dwa razy silniejsze.
Te które stoją w maju na "naturalnym wielokwiecie" im nie dorównują.
Cytuj ten post
(26.09.2018, 09:05)kosz85 napisał(a): rzepak jest silnie opryskiwany glifosatem w celu przyśpieszenia dojrzewania przy zbiorze, tak jak w przypadku większość obecnych upraw gdzie produktem końcowym są nasiona.

Ale to oznacza, że jest polewany dopiero po okresie kwitnienia, kiedy pszczoły mają go już w szlachetnym niewymawialnym. Na substancje przyspieszające wysychanie nasion stosuje się oczywiście arcymądrą nazwę, dzięki czemu zwykłe rolnictwo nabiera pozorów naukowości: desykant (służy do desykacji) Oczko W zalinkowanym tekście jest parę słów o glifosacie stosowanym w tym celu.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
Tu jest pierwotne źródło:
http://www.pnas.org/content/early/2018/09/18/1803880115

To determine the effects of glyphosate on the size and composition of the gut microbiome, 15 bees were sampled from each group before reintroduction to the hive (day 0) and postreintroduction (day 3), and relative and absolute abundances of gut bacteria were assessed using deep amplicon sequencing of the V4 region of the bacterial 16S rRNA gene and quantitative PCR (qPCR).

As in many animals, honey bees rely on their gut microbial community for a variety of functions, including food processing (25, 26), regulation of immune system (33, 34), and defense against pathogens (17, 27). Perturbations of this system have the potential to lead to negative consequences for host fitness. We found that glyphosate affects the bee gut microbiota composition and that bacterial species and strains within this community vary in susceptibility to glyphosate. Recent experimental and observational studies have provided evidence that dysbiosis affecting the bee gut can increase susceptibility to pathogen invasion (23, 41, 42). Our results also suggest that establishment of a normal microbial community is crucial for protection against opportunistic pathogens of honey bees. Furthermore, our results highlight one potential mechanism by which glyphosate affects bee health.
Pszczoły miodne nie wymierają w Polsce i w USA.
Polska Czerwona Księga Zwierząt - Bezkręgowce, PAN
Cytuj ten post
Dzięki, a co do źródła, źródło jak każde inne Uśmiech Oni agregują info z różnych miejsc i często są tam newsy, których w innych miejscach nie ma.

Co do tytułów, onet wygrywa, pewnie by napisali "Zagłada pszczół" Oczko
Cytuj ten post
(26.09.2018, 09:10)Krzyżak napisał(a): Nie mówię, że się mylą ale u mnie po rzepaku rodziny dwa razy silniejsze.
Te które stoją w maju na "naturalnym wielokwiecie" im nie dorównują.

Pewnie rolnik używa jakże miłemu pszczelarzom oprysku: Mavrik 240 EW Uśmiech
Cytuj ten post