[oddzielony] UPS awaryjne zasilanie
Panowie, potrzebuję pomocy w doradzeniu który UPS mam zakupić. Ze sklepu nic nie odpisali a zbliża się pora kiedy często u nas siada prąd.
UPS potrzebuje do:
1. akwarium 200l do zasilania filtra kubełkowego aquel + grzałka ( światło nie musi być włączone )
2. pompy od centralnego ogrzewania z pieca z podkową

Najlepiej żeby był wstanie utrzymać urządzenie od 8-12 godzin.

Tutaj mam link do sklepu gdzie ich mają pełno ale się zupełnie na tym nie znam.
https://allegro.pl/uzytkownik/apple_promohitpl/ups-zasilacze-awaryjne-19166?order=m
Cytuj ten post
(21.10.2018, 11:35)Pasterka napisał(a): Najlepiej żeby był wstanie utrzymać urządzenie od 8-12 godzin.

Musisz znać moc urządzenia, które chcesz podtrzymać, a kalkulator Ci podpowie:
https://www.napad.pl/kalkulator-ups
https://gtups.pl/kalkulator/
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post
Dziękuję za linki ale wychodzą mi dziwne ceny - kosmiczne.
Mam już sprecyzowane dane:
1. pompa do pieca: LFP LESZNO ePCO Pompa Elektroniczna 25/40-70 pobór mocy pompy: 6-44 W
poproszę o oferty na podtrzymywanie 6 do 10 godzin

2. do akwarium 200l: grzałka 300W oraz pompa 2x6W
również podtrzymywanie 6-10 godzin.

Czy z tej strony da radę coś wybrać w rozsądnych warunkach cenowych czy one są tak strasznie drogie?
Cytuj ten post
8h na tyle wat? To się raczej nadaje już na agregat prądotwórczy, ale nie wiem czy na jednym baku tyle Ci wytrzyma. UPS jest na przerwy w prądzie, a nie na brak prądu Uśmiech powyżej godziny to koszt leci w 4 cyfry, a potem to już tylko gorzej, bo to kwestia kosztu akumulatorów.

Jak masz gaz, to można się bawić w agregat na gaz (masz stały dostęp paliwa i nie trzeba latać z kanistrami). UPS'a raczej w rozsądnej cenie takiego nie znajdziesz.

To akwarium jest słonowodne, że potrzebujesz je podtrzymywać? Słodkowodnemu raczej się nic nie zadzieje, jeśli nie jest przerybione. Ja na wyjazdy wyłączam i nigdy się nic nie działo. Ewentualnie w razie braku prądu, alternatywą może być brzęczyk do napowietrzania, mniej bierze prądu. Grzałki bym nie podłączał, aż tak szybko się 200L nie wychłodzi.
Cytuj ten post
U mnie właśnie się wychładza. Kiedy piec przestaje działać robi się od razu bardzo zimno zwłaszcza zimą. Mam stary poniemiecki dom. On szczelny nie jest i ciągle w remoncie Smutny. To chociaż coś do pompy od pieca. A jaki agregat polecacie, jak go szukać? Do pieca chociaż.
Cytuj ten post
(22.10.2018, 08:57)Pasterka napisał(a): U mnie właśnie się wychładza. Kiedy piec przestaje działać robi się od razu bardzo zimno zwłaszcza zimą. Mam stary poniemiecki dom. On szczelny nie jest i ciągle  w remoncie Smutny. To chociaż coś do pompy od pieca. A jaki agregat polecacie, jak go szukać? Do pieca chociaż.

Michał ma rację, UPS na takie długie przerwy/braki zasilania się nie nadaje.
Z agregatem masz drugi problem, bo albo masz drugą instalację, która działa niezależnie od istniejącej, albo musisz mieć coś co się nazywa przełącznik zasilania. W skórcie polega to na tym, że obwód przełącza się z zasilania z sieci na zasilanie z agregatu. Generalnie robota dla elektryka i to nie tania + zgody od Twojego operatora energetycznego, np. Enea.

Na szybko tutaj link z podobnej dyskusji:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?175423-Jak-podlaczyc-agregat-pradotworczy-do-instalacji/page3

Też musisz zdecydować, czy agregat ma startować z automatu, czy włączysz go ręcznie. UPS zapewne też będzie potrzebny, bo mówiąc ogólnie nie stać się na system, który wystartuje bez zaniku napięcia w razie awarii. 
Take a time to waste a moment
Cytuj ten post
stare domy mają zazwyczaj więcej niż jeden komin.
proponował bym kozę lub kominek,jako drugie źródło ogrzewania. najtańsza i najmniej zawodna opcja.
miałem podobny dylemat jak ogrzać starą chaupę  do ciągłego remontu i po krótkich rozważaniach, z dużą satysfakcją wjechałem w nią buldorzerem .
Cytuj ten post
Agregat wyjdzie taniej. A jeszcze taniej jedno fazowy i podłączenie osobno tylko najważniejszych urządzeń. Nawet przedłużaczami.
Dodam że agregat to nie elektrownia. Zwłaszcza z taki z dalekiego wschodu. Przerabiałem na swojej budowie. Dobrze jeśli zasila silniki elektryczne. Źle jeśli podłączysz np. czajnik to może nie wytrzymać jednego gotowania. Dobrze jeśli uzwojenie prądnicy jest miedziane. Jeśli aluminiowe sie popali to można przezwoić, ale nie każdy się podejmie przezwajania prądnicy.
Cytuj ten post
(22.10.2018, 11:23)Jacuch napisał(a): stare domy mają zazwyczaj więcej niż jeden komin.
proponował bym kozę lub kominek,jako drugie źródło ogrzewania. najtańsza i najmniej zawodna opcja.
miałem podobny dylemat jak ogrzać starą chaupę  do ciągłego remontu i po krótkich rozważaniach, z dużą satysfakcją wjechałem w nią buldorzerem .

mam tez kominek ale do ostatniego pokoju po zakrętach nie sięga za bardzo Smutny a pokój narożny więc najszybciej w nim zimno
Cytuj ten post
(22.10.2018, 15:33)Tomasz napisał(a): Agregat wyjdzie taniej. A jeszcze taniej jedno fazowy i podłączenie osobno tylko najważniejszych urządzeń. Nawet przedłużaczami.
Dodam że agregat to nie elektrownia. Zwłaszcza z taki z dalekiego wschodu. Przerabiałem na swojej budowie. Dobrze jeśli zasila silniki elektryczne. Źle jeśli podłączysz np. czajnik to może nie wytrzymać jednego gotowania. Dobrze jeśli uzwojenie prądnicy jest miedziane. Jeśli aluminiowe sie popali to można przezwoić, ale nie każdy się podejmie przezwajania prądnicy.

to do pompy pieca jaki polecacie? Tylko do pieca.
Cytuj ten post
(22.10.2018, 20:01)Pasterka napisał(a): to do pompy pieca jaki polecacie? Tylko do pieca.

Koledzy Ci już podpowiedzieli, co i jak. 
Jakim obiegiem ma zarządzać ta pompa? U mnie przy kotle mam dwie pompy, a trzecia jeszcze obsługuje ogrzewanie podłogowe. Urządzenia typu "włącz i zapomnij", bo nawet w tym roku zapomniałem wyłączyć tę ostatnią na sezon letni i cały czas pracowała...
Rzecz w tym, że po co Ci podtrzymanie dla pompki, jeżeli nie będziesz mieć podtrzymania na kotle? Uwaga bezużyteczna, jeżeli jest to zwykły piec wszystkopalny socjalistycznego typu - ale jeżeli nie ma on instalacji elektrycznej, to znaczy, że i tak musisz do niego dokładać co 2 godziny, czyli nie ma po co wspierać obiegu, jeżeli nie ma Cię w domu, a prąd się skończy.
A tak w ogóle to są całe fora na ten temat, z których zawsze korzystam, zanim zacznę szukać czegoś w podobnym guście...
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post
(22.10.2018, 20:01)Pasterka napisał(a): to do pompy pieca jaki polecacie? Tylko do pieca.

Nie jestem elektykiem więc nie doradzę. Powinien to zrobić sprzedawca w markecie.
Cytuj ten post
(23.10.2018, 15:11)Tomasz napisał(a): Nie jestem elektrykiem więc nie doradzę. Powinien to zrobić sprzedawca w markecie.

heheh uważasz, że sprzedawca w markecie jest elektrykiem ? Oczko
Cytuj ten post
Uważam że dobierze moc agregatu do mocy odbiorników poprawnie. Według kilku tabelek.
Oczywiście może się zdarzyć jakiś niekompetentny pracownik. Raczej poprawnie doradzają.
Cytuj ten post
Zależy ile masz kasy, polecanie do tej mocy agregat to trochę przegięcie, bo jako taki agregat z automatyką to 5000+

Najprostszym sposobem jest używany UPS np taki
https://allegro.pl/ups-apc-sua1500i-1500va-980w-f-v-i7634943528.html
I do tego kilka akumulatorów samochodowych, koszt myślę że 600~800zl by podtrzymał ten sprzęt przez kilka godzin, zwłaszcza że te urządzenia nie pobierają ciągle pradu.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka
Cytuj ten post
jeżeli tak podejść do sprawy.to wystarczy jeden akumulator plus urządzenie przetwarzające 12 na 220 i do tego podpinasz pompę powinna pochodzić kilka godzin . opcjonalnie robisz drugi obieg z pompką 12v i na Aku pochodzi kilkanaście godzin.

nadal nie wiemy czy pięć potrzebuje zasilania. a to kluczowe.
Cytuj ten post