obowiązki prawne a TF
Jak nasze wysiłki w ramach TF mają się do poniższego ?

wycinek z portalu pszczelarskiego :

... Obowiązek zgłoszenia pasieki mają nie tylko właściciele dużych ilości rodzin, którzy od początku nastawieni są na uzyskiwanie dochodu z produkcji pasiecznej. Zgłoszenia muszą także dokonać pszczelarze-amatorzy, którzy produkują miód wyłącznie na własne potrzeby. Ich pszczoły przecież także mogą zachorować i być źródłem ognisk chorobotwórczych, Inspekcja Weterynaryjna musi więc nadzorować takie niewielkie pasieki.

Obowiązkowe zgłaszanie chorób
Każdy właściciel pasieki musi też pamiętać o obowiązkowym zgłoszeniu choroby pszczół zwanej zgnilcem amerykańskim. Natomiast obowiązkowi rejestracji podlega wystąpienie w pasiece warrozy, zgnilca europejskiego oraz choroby roztoczowej pszczół. Wszystkie chore rodziny pszczele zawsze muszą być leczone pod nadzorem lekarza weterynarii. Obowiązkiem pszczelarza w tym zakresie jest prowadzenie książki leczenia pszczół. ...

z WIKIBOOKS :
...Obowiązki właścicieli pasiek wynikające z ustawy weterynaryjnej[1]
Każdy właściciel pszczół ma obowiązek zgłoszenia pasieki do rejestru powiatowego lekarza weterynarii i gminnego lub powiatowego stanowiska ochrony środowiska.

jestem po niemiłej rozmowie z okolicznym pszczelarzem, który wyraźnie mi zagroził konsekwencjami prawnymi mojego nieleczenia.

Pomóżcie proszę jak ustawić się z tym tematem. Mam tego wariata za płotem - walka niewskazana. Z żadnym urzedem też nie chce mieć problemów Podejrzany
Cytuj ten post
a czy twoje pszczoły są chore?
bo jak tak to lepiej zacznij leczyć Uśmiech
varroa nie jest chorobą zwalczają z urzędu.
Mam wizytę wet.co roku bo potrzebuje papierek do gospodarki wedrownej. jak narazie nie było żadnych przeciwwskazań.

osobiście nie opowiadam na lewo i prawo co dzieje się u mnie na pasiece.  I tobie też tak robić radzę.
poczytaj w aminotrazonecie jaki panuje pogląd o nieleczących i jakiego typu padają tam groźby.
Cytuj ten post
przekopałem pobierznie :

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt

tekst ujednolicony.
Załącznik nr 3
WYKAZ CHORÓB ZAKAŹNYCH ZWIERZĄT PODLEGAJĄCYCH OBOWIĄZKOWI REJESTRACJI
od tego miejsca o pszczołach :

37) zgnilec europejski (European foulbrood);
38) warroza (Varroosis);
39) choroba roztoczowa (Acariosis of bees);
40) (uchylony)
41) (uchylony)
42) mały chrząszcz ulowy (Aethina tumida);
43) roztocze Tropilaelaps.

co o tym myslicie ?
Cytuj ten post
(24.10.2018, 20:31)Tomek napisał(a): przekopałem pobierznie :
---CIACH---
co o tym myslicie ?

To, że my tego nie przekopaliśmy pobieżnie, tylko dokładnie i z wielką uwagą. Następnie skontaktowaliśmy się z naszymi powiatowymi lekarzami weterynarii i dopytaliśmy się o szczegóły interpretacji przepisów. I teraz śpimy spokojnie. A stąd zarzuty i obelgi, jakie padają w naszą stronę w amitrazonecie (dzięki Jacuch Oczko ) wynikają z faktu, że tamci pszczelarze nie wykonali tej pracy.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
[/quote]

To, że my tego nie przekopaliśmy pobieżnie, tylko dokładnie i z wielką uwagą. Następnie skontaktowaliśmy się z naszymi powiatowymi lekarzami weterynarii i dopytaliśmy się o szczegóły interpretacji przepisów. I teraz śpimy spokojnie. A stąd zarzuty i obelgi, jakie padają w naszą stronę w amitrazonecie (dzięki Jacuch Oczko ) wynikają z faktu, że tamci pszczelarze nie wykonali tej pracy.
[/quote]

ok, miałem nadzieje że coś takiego usłyszę Uśmiech 
W takim razie mógłbym zapoznać się ze szczegółami tych działań aby też spać spokojnie ? 
Cytuj ten post
(25.10.2018, 05:28)Tomek napisał(a): W takim razie mógłbym zapoznać się ze szczegółami tych działań aby też spać spokojnie ? 

Moim zdaniem zacznij przede wszystkim od przeczytania dokładnie powyższej ustawy.
Pszczoły miodne nie wymierają w Polsce i w USA.
Polska Czerwona Księga Zwierząt - Bezkręgowce, PAN
Cytuj ten post
(25.10.2018, 06:53)Borówka napisał(a):
(25.10.2018, 05:28)Tomek napisał(a): W takim razie mógłbym zapoznać się ze szczegółami tych działań aby też spać spokojnie ? 

Moim zdaniem zacznij przede wszystkim od przeczytania dokładnie powyższej ustawy.

Dziękuję Ci Kuba.
Każdy wie że akty prawne są "trudne". 
Czołowi działacze SWP to jak widać tęgie mózgi, a ja za taki się nie uważam. Jeśli wy już to robiliście i znacie wnioski to po co rzucać kogoś niewiadomego/słabego na te wode  ? aby popełnił błąd ? naraził twarz SWP na jakieś negatywne skutki ?   
Spytałem prosto w pierwszym poście :
"jak się  z tym ustawić " ?
kolega Flamenco mnie upomniał że Wy macie temat zgłębiony a nie potraktowany pobierznie
kolega Borówka zachęca do czytania ustawy...

czy Wasza inteligencja i siła polega tylko na tym ze komuś słabszemu pokarzecie swoją wyższość ?
ja "szeregowy" , proszę o pomoc...a oficer mnie ruga żem gupi ?....   

Cytuj ten post

[/quote]

ok, miałem nadzieje że coś takiego usłyszę Uśmiech 
W takim razie mógłbym zapoznać się ze szczegółami tych działań aby też spać spokojnie ? 
[/quote]

Spokojnie spać nie będziesz, na to nie licz. Jeśli się pochwaliłeś amitrazowemu sąsiadowi o swoim poglądzie na nielecznie, to raczej równolegle z lekturą zalecałbym montaż kamery z GSM i podczerwienią. Niestety tak to wygląda przeciętny pszczelarz gdy słyszy o pomyśle nieleczenia najchętniej wysłałby Cię na skraj Sahary, z dala od cywilizacji. I takie słowne utarczki będą raczej najmilszą formą jego sprzeciwu. Ogólnie tak jak Jacuch pisze, albo milczenie albo twardy pancerz. Powodzenia. 
Take a time to waste a moment
Cytuj ten post
(24.10.2018, 19:11)Tomek napisał(a): Jak nasze wysiłki w ramach TF mają się do poniższego ?

wycinek z portalu pszczelarskiego :

Bardzo niewiarygodne źródło "wiedzy"

(24.10.2018, 19:11)Tomek napisał(a): ... Obowiązek zgłoszenia pasieki mają nie tylko właściciele dużych ilości rodzin, którzy od początku nastawieni są na uzyskiwanie dochodu z produkcji pasiecznej. Zgłoszenia muszą także dokonać pszczelarze-amatorzy, którzy produkują miód wyłącznie na własne potrzeby. Ich pszczoły przecież także mogą zachorować i być źródłem ognisk chorobotwórczych, Inspekcja Weterynaryjna musi więc nadzorować takie niewielkie pasieki.

Bzdura. Rejestrować pasieki muszą tylko i wyłącznie pszczelarze wprowadzający produkty pszczele na rynek.

(24.10.2018, 19:11)Tomek napisał(a): Obowiązkowe zgłaszanie chorób
Każdy właściciel pasieki musi też pamiętać o obowiązkowym zgłoszeniu choroby pszczół zwanej zgnilcem amerykańskim. Natomiast obowiązkowi rejestracji podlega wystąpienie w pasiece warrozy, zgnilca europejskiego oraz choroby roztoczowej pszczół.

Znów brak precyzji. Zgłoszeniu podlega również mały chrząszcz ulowy i roztocze Tropilaelaps.

(24.10.2018, 19:11)Tomek napisał(a): Wszystkie chore rodziny pszczele zawsze muszą być leczone pod nadzorem lekarza weterynarii.

Żadna z chorych rodzin nie musi być leczona. Nie ma takiego obowiązku. Nawet zgnilec amerykański nie musi być i prawie nigdy nie jest leczony. Zgodnie z ustawą ma być on zwalczany a to nie oznacza leczenia.

(24.10.2018, 19:11)Tomek napisał(a): Obowiązkiem pszczelarza w tym zakresie jest prowadzenie książki leczenia pszczół. ...

To nie pszczelarz prowadzi książkę leczenia pszczół lecz lekarz wet. Pszczelarz nie ma prawa dokonać żadnego wpisu w/w książce. 

(24.10.2018, 19:11)Tomek napisał(a): z WIKIBOOKS :
...Obowiązki właścicieli pasiek wynikające z ustawy weterynaryjnej[1]
Każdy właściciel pszczół ma obowiązek zgłoszenia pasieki do rejestru powiatowego lekarza weterynarii i gminnego lub powiatowego stanowiska ochrony środowiska.

J.W. - bzdura.

(24.10.2018, 19:11)Tomek napisał(a): jestem po niemiłej rozmowie z okolicznym pszczelarzem, który wyraźnie mi zagroził konsekwencjami  prawnymi mojego nieleczenia.
Pomóżcie proszę jak ustawić się z tym tematem. Mam tego wariata za płotem - walka niewskazana. Z żadnym urzędem  też nie chce mieć problemów  Podejrzany

Mówiąc brzydko, mogą Ci skoczyć na wafel.
Cytuj ten post
(25.10.2018, 07:51)Krzyżak napisał(a): Mówiąc brzydko, mogą Ci skoczyć na wafel.
Tomek: czy to wyjaśnienie jest wystarczająco proste? Oczko

EDITH:

Tomek napisał(a):Czołowi działacze SWP to jak widać tęgie mózgi, a ja za taki się nie uważam. Jeśli wy już to robiliście i znacie wnioski to po co rzucać kogoś niewiadomego/słabego na te wode  ? aby popełnił błąd ? naraził twarz SWP na jakieś negatywne skutki ? 
1. W niczym nie narażasz twarzy SWP, bo po pierwsze nie jesteś członkiem SWP, tylko sympatykiem z forum. A takich jest tu wielu, większość tylko czyta i milczy. Są wśród nich też tacy, którzy tu czytają, a potem zjadliwie komentują na innych forach, zwykle dowodząc głębokiej niezdolności do czytania ze zrozumieniem... Zatem naszej twarzy niewiele jeszcze może zaszkodzić. Ale z pewnością dotyczy to tylko członków Stowarzyszenia.
2. Nawet najprostsze wyjaśnienie nie zwalnia z potrzeby osobistego rozwoju i kształcenia. Postulaty, które tu głosimy lub realizujemy, nie ułatwiają pszczelarskiego życia, na różnych poziomach, nie tylko społecznym. Czyli trzeba być lepiej przygotowanym od swoich adwersarzy.
3. Jak wiadomo, najlepszą metodą, aby nauczyć się pływać, jest rzucić się na głęboką wodę.
4. Oczywiście jako Stowarzyszenie będziemy Ci odradzać wykonanie jakichkolwiek ryzykownych kroków z pszczołami, zanim nie zapoznasz się z podstawową wiedzą, abyś przynajmniej miał pojęcie, na co się chcesz poważyć i jakie ryzyko na siebie (i swoje pszczoły) bierzesz.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(25.10.2018, 07:51)Krzyżak napisał(a):
(24.10.2018, 19:11)Tomek napisał(a): ... Obowiązek zgłoszenia pasieki mają nie tylko właściciele dużych ilości rodzin, którzy od początku nastawieni są na uzyskiwanie dochodu z produkcji pasiecznej. Zgłoszenia muszą także dokonać pszczelarze-amatorzy, którzy produkują miód wyłącznie na własne potrzeby. Ich pszczoły przecież także mogą zachorować i być źródłem ognisk chorobotwórczych, Inspekcja Weterynaryjna musi więc nadzorować takie niewielkie pasieki.

Bzdura. Rejestrować pasieki muszą tylko i wyłącznie pszczelarze wprowadzający produkty pszczele na rynek.

I tu jest pies pogrzebany bo w Polsce zapis zapisem, ale liczy się interpretacja. A pojęcie wprowadzania na rynek nie ma jednej definicji i w orzecznictwie pojawia się w różnych wariantach ;P
Cytuj ten post
(25.10.2018, 08:13)flamenco108 napisał(a):
(25.10.2018, 07:51)Krzyżak napisał(a): Mówiąc brzydko, mogą Ci skoczyć na wafel.
Tomek: czy to wyjaśnienie jest wystarczająco proste? Oczko
właśnie rozmawiałem tel z :

Powiatowy Lekarz Weterynarii:      

lek. wet. Zygmunt Szyndler                                                                  
z.szyndler@piw.kolobrzeg.pl
tel. 660 164 753   

przy założeniu że miodu się nie sprzedaje/rozprowadza to w/g niego i prawa 
nic nie muszę Uśmiech  sory ale z tym waflem było słabe, teraz jest konkret
od razu odżyłem  Anioł  
wracam do gry
ale tego patafiana somsiada nie oleje tylko zaprosze do współpracy
mam nadzieje, że powyższe przyda się kiedyś komuś
dziękuję wszystkim Uśmiech  
Cytuj ten post
(25.10.2018, 08:42)emzarek napisał(a): I tu jest pies pogrzebany bo w Polsce zapis zapisem, ale liczy się interpretacja. A pojęcie wprowadzania na rynek nie ma jednej definicji i w orzecznictwie pojawia się w różnych wariantach ;P

Moim skromnym zdaniem nie ma psa pogrzebanego. Wszak najwyższa instancja weterynaryjna, czyli GLW na Polsce, zinterpretowała oficjalnie, a pismo przecież jest opublikowane na forum. Dodatkowo z tego co się dowiedziałem, to sąd podobno też tak interpretował kiedyś. Zresztą akurat jest definicja. W ustawie jest definicja wprowadzania na rynek, a do tej ustawy chyba tyczy się ta definicja, która jest w niej zawarta (czy inaczej?). Moim zdaniem ten zapis jest jasny i wyraźny, jeśli chodzi o rejestrację. Nie do końca tylko wiadomo według mnie, w sprawie prezentów. Na pewno nie mogą to być prezenty rozdawane w celach marketingowych. Ja uważam, że poczęstowanie ludzi w domu w celu degustacji i wzięcie przez nich niezjedzonego do końca poczęstunku ze sobą, wchodzi w grę. To nie jest rynek, czyli handel lub promocja handlowa. Krzyżak uważa inaczej, z tego co wiem.
Cytuj ten post
(25.10.2018, 08:42)emzarek napisał(a):

I tu jest pies pogrzebany bo w Polsce zapis zapisem, ale liczy się interpretacja. A pojęcie wprowadzania na rynek nie ma jednej definicji i w orzecznictwie pojawia się w różnych wariantach ;P

To ja dorzucę link do czegoś co powinno być od razu linkowane w takim temacie:
http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=1395&pid=46635#pid46635

Możesz sobie wydrukować, zalaminować i powiesić na płocie, żeby denerwowało sąsiada Oczko

Co do wprowadzania na rynek, to dopóki produkty pszczele pozostają w obrębie rodziny, to raczej nikt nie ma się czego obawiać. A jak będziesz mieć klęskę urodzaju i zechcesz na tym zarabiać, to wystarczy zgłosić pasiekę, co się robi od ręki.
Cytuj ten post
(25.10.2018, 09:50)kosz85 napisał(a):
(25.10.2018, 08:42)emzarek napisał(a):

To ja dorzucę link do czegoś co powinno być od razu linkowane w takim temacie:
http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=1395&pid=46635#pid46635

Możesz sobie wydrukować, zalaminować i powiesić na płocie, żeby denerwowało sąsiada Oczko

Co do wprowadzania na rynek, to dopóki produkty pszczele pozostają w obrębie rodziny, to raczej nikt nie ma się czego obawiać. A jak będziesz mieć klęskę urodzaju i zechcesz na tym zarabiać, to wystarczy zgłosić pasiekę, co się robi od ręki.

dzięki Koszu Uśmiech  

ale co to za link ? pojawia mi się  :
Nie masz uprawnień, aby przeglądać tę stronę. Możliwe powody takiej sytuacji:

1. Twoje konto może być zawieszone lub zablokowane.
  2. Możesz nie mieć uprawnień do oglądania tej strony.
  3. Twoje konto może być nieaktywne lub moderowane. (Prześlij ponownie kod aktywacyjny)
  4. Odwiedzono tę stronę wpisując jej adres bezpośrednio w pasek adresu przeglądarki zamiast użyć odpowiedniego formularza lub odnośnika.
Zalogowano jako: 'Tomek'

?
Cytuj ten post
Szukajcie a znajdziecie: Luźna gadka - pszczoły a prawo w PL. Tak, na tym Forum już wszystko zostało powiedziane.
Jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było.
Cytuj ten post
(25.10.2018, 10:23)Tomek napisał(a): dzięki Koszu Uśmiech  

ale co to za link ?

Ah... wewnętrzna część forum, sorki. To już wiem czemu pytasz Oczko No nic wygląda, że trzeba być w stowarzyszeniu by mieć dostęp do pisma od głównego weta. Ale z tego co kojarzę, było wrzucone również po innych forach, możesz poszukać. To jest mniej więcej to co usłyszałeś przez telefon, tylko na piśmie Uśmiech Z podpisami i nie do podważenia.
Cytuj ten post
Jest także w publicznej części. Zmusiłem się aby poszukać.
http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=1083&highlight=GLW
Cytuj ten post
Dzięki Jakub Uśmiech
ten tekt w ktorym Bonluk podaje odpowiedź od GIW znalazlem już wczoraj.
generanie numer strony :1083
Link podany przez Kosza miał :1395, dlatego myślałem że to coś innego .

Jeśli dla czlonków stowarzyszenia jest coś wydzielonego, to dla mnie ma to sens i bez komentarza

Ale nicto. Dzięki za pomoc Uśmiech
Cytuj ten post