Przezimują czy nie?
Witam
A tu wrzucam filmik z czarną pszczołą. Nieleczona niczym.....nawet sokiem z kapusty nie traktowałem.
Zaledwie parę godzin na Youtubie jest ten film a już w komentarzu pod filmem otrzymałem życiową radę.
Pszczoły na filmie, proszę dobrze patrzeć są na jednym korpusie wlkp 36x26 cm (nie jakieś ugryzione 18 stki).
Korpus pod spodem jest pusty....ma spełniać rolę dziupli....imitować warunki dziupli czyli dużo przestrzeni pod spodem.
Zadaję sobie pytanie....jeśli wystarcza im jeden korpus ramek, to dać im drugi korpus ramek z pokarmem pod spód, jak to pewien geniusz w komentarzu ujął, czy nie dawać. ???
Ogólnie słabo znam się na pszczołach i teraz spać nie mogę co zrobić.......?
Czyli mój dylemat życiowy zamyka się teraz w takich pytaniach:
1. Dać ramki z pokarmem w dolny korpus czy nie?
2. Dokarmić te pszczoły teraz czy nie....czy wystarczy?
3. Ile w tej chwili mają te pszczoły kilogramów pokarmu?

Przyjmę każdą poradę z pokorą, można psioczyć, narzekać na kolor ula, wyzywać od zezowatych....no wszystko, tylko proszę nie kląć, bo strasznie to przy pszczołach nie sztymuje.

https://www.youtube.com/watch?v=9zWm_U5nd3o

Pozdrawiam
HB
Cytuj ten post
też mam problemy z popołudniową drzemką.
ja bym nic nie robił. Ale jak koniecznie chcesz to zrób układ 5 ramek na 5 .Pszczól akurat masz na 5.
to sobie ładnie pójdą do góry.
żarcia mają w sam raz.a korpus pod spodem ma pełnić funkcję bufor powietrza,więc jak byś dokładał czy przekładał to raczej do góry.
nie przeszkadzają pszczołom te dzwony ?
u mnie do dzwonu jest z kilometr ale po płaskim niesie i rodzina wystawiona za żywopłotem strasznie się nerwi ostatnio. buczy i wychodzą pojedyncze pszczoły. mimo że już półmrok - (grają około 16 )

pogoda taka że jeszcze nie wstawiam do stodoły. stodołe mam za dwoma żywopłotami z iglaków po metr grubości każdy.  a tym roku jeszcze zrobiłem zaporę dźwiękową z gęsto ułożony badali z wierzby. z pół metra grubości.
może to i przesada ale bardziej robiłem to z nudy. 

ps. nie przejmuj się ja też się nie znam Uśmiech
Cytuj ten post
(03.11.2018, 16:43)Jacuch napisał(a): też mam problemy z popołudniową drzemką.
ja bym nic nie robił. Ale jak koniecznie chcesz to zrób układ 5 ramek na 5 .Pszczól akurat masz na 5.
to sobie ładnie pójdą do góry.
żarcia mają w sam raz.a korpus pod spodem ma pełnić funkcję bufor powietrza,więc jak byś dokładał czy przekładał to raczej do góry.
nie przeszkadzają pszczołom te dzwony ?
u mnie do dzwonu jest z kilometr ale po płaskim niesie i rodzina wystawiona za żywopłotem strasznie się nerwi ostatnio. buczy i wychodzą pojedyncze pszczoły. mimo że już półmrok - (grają około 16 )

pogoda taka że jeszcze nie wstawiam do stodoły. stodołe mam za dwoma żywopłotami z iglaków po metr grubości każdy.  a tym roku jeszcze zrobiłem zaporę dźwiękową z gęsto ułożony badali z wierzby. z pół metra grubości.
może to i przesada ale bardziej robiłem to z nudy. 

ps. nie przejmuj się ja też się nie znam Uśmiech
Moje pszczoły ewidentnie lubią bicie dzwonów....nie dzieje im się nic. Prawie 30 lat z pszczołami i nieraz myślę, że Puchatek miał rację: ''Z pszczołami to nigdy nic nie wiadomo''.
To chyba zostawię tak jak jest.
Na Pomorzu jaka pogoda? Bo u nas lato.
Pozdrawiam
Cytuj ten post
tu też lato.rzepaki które nie zostały wstrzymane kwitną w najlepsze.
pszczelarze już narzekają że będzie zła wiosna bo czerwiu po pięć ramek. U mnie amm jakoś nie czerwi.w październiku było ochłodzenie i matki wyhamowały.
Cytuj ten post
(03.11.2018, 22:53)Jacuch napisał(a): tu też lato.rzepaki które nie zostały wstrzymane kwitną w najlepsze.
pszczelarze już narzekają że będzie zła wiosna bo czerwiu po pięć ramek. U mnie amm jakoś nie czerwi.w październiku było ochłodzenie i matki wyhamowały.
U mnie też lato. Dzień w dzień +20 w południe, w nocy od 12 do 18 stopni. Pszczoły noszą pyłek jak szalone, ale skąd.
Ale na grubo ponad 50 pni w ani jednym nie mam czerwiu (99 procent to AMM), dlatego taki problem miałem z jednym bezmatkiem. Ale już matka jest....i to jaka!
A pszczelarze maja rację.....czerw to kolejne pokolenia warrrozy, do tego pompowanie pszczół w sezonie i puste ule w sierpniu. Proste.
To takie proste. Jest ciepło i pięknie,ale czy to znaczy, że trzeba sadzić pomidory?
HB
Cytuj ten post
A tu Asta.
https://www.youtube.com/watch?v=AXsNLhD9Eik
Cytuj ten post
Fajna pszczoła, mi jak się z Astą nie udawało, tak dalej się nie udaje Oczko Może w przyszłym roku.
Cytuj ten post