Nowelizacja w sprzedaży żywności przez rolników
Za: http://www.warzywaiowoce.pl

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia – wprowadza ułatwienia z zakresu prawa żywnościowego, odnoszące się do procedury rejestracji działalności u właściwego organu urzędowej kontroli żywności dla podmiotów zamierzających prowadzić produkcję żywności na małą skalę i jej wprowadzanie na rynek w krótkich łańcuchach dystrybucji. Zniesieniu ulega obowiązek sporządzania i przedkładania powiatowemu lekarzowi weterynarii do zatwierdzenia projektu technologicznego zakładu oraz obowiązek informacyjny dla podmiotów prowadzących sprzedaż bezpośrednią lub działalność marginalną, lokalną i ograniczoną. Ułatwione zostaje rozpoczęcie działalności przez podmioty zamierzające prowadzić produkcję żywności na niewielką skalę w pomieszczeniach używanych głównie jako prywatne domy mieszkalne, ale gdzie regularnie przygotowuje się żywność w celu wprowadzania do obrotu. Zniesiony zostaje obowiązek zatwierdzenia tego rodzaju działalności przez właściwy organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Od 1 stycznia 2019 r. podmioty zamierzające prowadzić taką działalność są zobowiązane jedynie do złożenia wniosku o wpis do rejestru zakładów we właściwym organie Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Powyższe ułatwienie dotyczy w szczególności produkcji żywności pochodzenia roślinnego.
Cytuj ten post
Czyli co już nie trzeba jechać do Powiatowego z projektem pracowni i czekać na jego przyjazd aby odebrał pracownię? Wystarczy tylko powiadomić Inspekcję Sanitarną?
Cytuj ten post
szkoda.Prawdę mówiąc myślałem że będzie to szło w inną stronę.
tyle się naoglądałem w życiu pszczelarskim garażo-pracowni, chlewiko-pracowni czy innych obrzydliwych-pracowni .. moim zdaniem jednak powinna być jakąś kontrola.
Cytuj ten post
Idealny moment na zmiany, właśnie będę rozpoczynał kolejny etap przygotowania mojej pracowni. Informacja dla Jacucha: zaadaptowałem pomieszczenie w starej stodole, jest to część murowana, w której kiedyś był pewnie chlewik. Ściany mam już obłożone glazurą, wymienione drzwi i okna, a w tym roku zamierzam podciągnąć wodę, uruchomić ogrzewanie i zakończyć wymianę instalacji elektrycznej. Zastanawiam się kiedy ta inwestycja się zwróci? Ale też uważam, że jest to konieczne i to nie tylko odnośnie ewentualnego przygotowania do sprzedaży, w końcu to żywność i o siebie i rodzinę też trzeba zadbać. (Jedz ostrożnie!).
Jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było.
Cytuj ten post
Uśmiech
Chyba zabrzmiałem zbyt kategorycznie.
Nie mam nic przeciwko dostosowanym budynkom.
Również nie widzę sensu żeby pszczelarze z 5 czy 35 rodzinami specjalnie budowali pracownię. jak dla mnie mogą wirować miód w domu.

Nie zmienia to faktu że widziałem "pracownię pasieczne" w których,  delikatnie pisząc, były obrzydliwie. wejście prosto z błota,Pajęczny ,sypiące się tynki itd.
i niestety widziałem ich więcej niż  tych dostosowanych.
takie starcze marudzenie i smutne patrzenie w przeszłość gdy jednak była jakaś pszczelarska samokontrola w postaci rzeczoznawców.
Wiadomo że ludzie są różni i jedni są berdziej swiadomi a drudzy mniej.
Cytuj ten post