Dadant
Mam nadzieję że nie zdubluję wątku, przeszukiwałem forum i na temat dadanta nie znalazłem osobnego więc zakładam.
Jako że jestem na dadancie (1 + 1/2 i 3 x 1/2 ) ale nie do końca mnie to przekonuje rozważam przejście na pełną ramkę i odejście od połówek.

Przy domu chciałbym mieć duże (ok 25 ramek) leżaki na pełną ramkę a do wożenia po lasach myślę o jednościennych korpusach 6 ramowych x 3 (2 korpusy jako gniazdo+ trzeci jako miodnia) , czyli właściwie nucleusy . W takim układzie zimowla na wąskim i wysokim gnieździe, trochę takiej dziupli ( 2 korpusy po 4 ramki) .
Czy spotkaliście się z czymś takim ? Nie chciałbym wyważać już otwartych drzwi, ale widzę sporo plusów gospodarki takimi małymi korpusami (chociażby waga, prawdopodobnie też lepsza wentylacja )

Będę wdzięczny za wszystkie opinie
Cytuj ten post
Odpowiedź może być tylko jedna... na wszystkie pytania i bolączki... LN 3/4
Cytuj ten post
Tak rozważałem to, ale w mojej okolicy nikt nie ma takiej ramki co może powodować pewne komplikacje. No i leżaka na LN sobie nie zrobię a mam wielką ochotę Uśmiech
Cytuj ten post
(03.02.2019, 16:04)bonluk napisał(a): Odpowiedź może być tylko jedna... na wszystkie pytania i bolączki... LN 3/4

A dlaczego nie Twoja ramka? W końcu to też Dadant, a wielkość zbliżona. Czy gdybyś zaczynał od zera pszczelarstwo z tą wiedzą co dziś, wybrałbyś LN 3/4?
Warunki na Ziemi od początku życia nie są optymalne dla życia (Warónki na ziemi od poczontkó rzycia niesom optymalne dla rzycia).
Cytuj ten post
(03.02.2019, 16:08)Trombik napisał(a): Tak rozważałem to, ale w mojej okolicy nikt nie ma takiej ramki co może powodować pewne komplikacje. No i leżaka na LN sobie nie zrobię a mam wielką ochotę Uśmiech

To zaleta a nie komplikacja
Cytuj ten post
(03.02.2019, 16:09)Borówka napisał(a):
(03.02.2019, 16:04)bonluk napisał(a): Odpowiedź może być tylko jedna... na wszystkie pytania i bolączki... LN 3/4

A dlaczego nie Twoja ramka? W końcu to też Dadant, a wielkość zbliżona. Czy gdybyś zaczynał od zera pszczelarstwo z tą wiedzą co dziś, wybrałbyś LN 3/4?

Jasne że tak... pisałem już o tym... 
Cytuj ten post
(03.02.2019, 16:08)Trombik napisał(a): No i leżaka na LN sobie nie zrobię a mam wielką ochotę Uśmiech

Dlaczego? Sprawdź stronę Horizontal Hives Szaraszkina. Takie robią. Oczywiście nie na niską ramkę, ale na deep. Choć, fakt, że w Polskich warunkach może to być słabe rozwiązanie.
https://horizontalhive.com/how-to-build/hive-frame-swarm-trap.shtml

(03.02.2019, 16:10)bonluk napisał(a): Jasne że tak... pisałem już o tym... 

Nie byłem pewien. Czyli wychodzi, że całe Twoje pszczelarstwo w praktyce, jeśli chodzi o posiadany typ ula, wyznaczyło te kilka starych leżaków po dziadku. Uśmiech hehe
Warunki na Ziemi od początku życia nie są optymalne dla życia (Warónki na ziemi od poczontkó rzycia niesom optymalne dla rzycia).
Cytuj ten post
(03.02.2019, 16:16)Borówka napisał(a):
(03.02.2019, 16:08)Trombik napisał(a): No i leżaka na LN sobie nie zrobię a mam wielką ochotę Uśmiech

Dlaczego? Sprawdź stronę Horizontal Hives Szaraszkina. Takie robią. Oczywiście nie na niską ramkę, ale na deep. Choć, fakt, że w Polskich warunkach może to być słabe rozwiązanie.
https://horizontalhive.com/how-to-build/hive-frame-swarm-trap.shtml

(03.02.2019, 16:10)bonluk napisał(a): Jasne że tak... pisałem już o tym... 

Nie byłem pewien. Czyli wychodzi, że całe Twoje pszczelarstwo w praktyce, jeśli chodzi o posiadany typ ula, wyznaczyło te kilka starych leżaków po dziadku. Uśmiech hehe

Dokładnie..  nie chciało mi się później zmieniać ramek itd. chodź w głowie zawsze mam takie dalekie plany na 30 ln3/4 które bym wykorzystywal objazdowo ale to dopiero jak okrzepna moje pszczoły na tyle że będę się nadawać na objazdy... Ale gdzie tam jeszcze do wiosny
Cytuj ten post
(03.02.2019, 16:01)Trombik napisał(a): Mam nadzieję że nie zdubluję wątku, przeszukiwałem forum  i na temat dadanta nie znalazłem osobnego więc zakładam.
Jako że jestem na dadancie (1 + 1/2  i 3 x 1/2 )  ale nie do końca mnie to przekonuje rozważam przejście na pełną ramkę i odejście od połówek.

Przy domu chciałbym mieć  duże (ok 25 ramek)  leżaki na pełną ramkę a do wożenia po lasach myślę o jednościennych  korpusach 6 ramowych x 3 (2 korpusy jako gniazdo+ trzeci jako miodnia) , czyli właściwie nucleusy . W takim układzie zimowla na wąskim i wysokim gnieździe, trochę takiej dziupli ( 2 korpusy po 4 ramki) .
Czy spotkaliście się z czymś takim ? Nie chciałbym wyważać już otwartych drzwi, ale widzę sporo plusów gospodarki takimi małymi korpusami (chociażby waga, prawdopodobnie też lepsza wentylacja )

Temat o dadancie znajdziesz w okolicach śmietnika forum..

Co do jednościennych korpusów, to ja tak woże wczesnowiosenne odkłady na pożytki występujące po Lipie. Gniazdo to 5+5 a nadstawka to też 5 ramki całe lub 1/2 albo to i to zależy od pożytków.
Świetne to zimowli .
Ale raczej na słabsze pożytki, bo np na facelli jedna rodzina dobiła mi do 8 korpusów, przy 9 już by się przydał taborecik.
Ramki mam troszkę niższe od dadant.

Fajnie, w sensie wygodnie sięię takie rodziny 5+5 przenosi z miejsca w miejsce.
Cytuj ten post
(03.02.2019, 16:24)Jacuch napisał(a):
(03.02.2019, 16:01)Trombik napisał(a): Mam nadzieję że nie zdubluję wątku, przeszukiwałem forum  i na temat dadanta nie znalazłem osobnego więc zakładam.
Jako że jestem na dadancie (1 + 1/2  i 3 x 1/2 )  ale nie do końca mnie to przekonuje rozważam przejście na pełną ramkę i odejście od połówek.

Przy domu chciałbym mieć  duże (ok 25 ramek)  leżaki na pełną ramkę a do wożenia po lasach myślę o jednościennych  korpusach 6 ramowych x 3 (2 korpusy jako gniazdo+ trzeci jako miodnia) , czyli właściwie nucleusy . W takim układzie zimowla na wąskim i wysokim gnieździe, trochę takiej dziupli ( 2 korpusy po 4 ramki) .

Temat o dadancie znajdziesz w okolicach śmietnika forum..

Co do jednościennych korpusów, to ja tak woże wczesnowiosenne odkłady na pożytki występujące po Lipie. Gniazdo to 5+5 a nadstawka to też 5 ramki całe lub 1/2 albo to i to zależy od pożytków.
Świetne to zimowli .
Ale raczej na słabsze pożytki, bo np na facelli jedna rodzina dobiła mi do 8 korpusów, przy 9 już by się przydał taborecik.
Ramki mam troszkę niższe od dadant.

Fajnie, w sensie wygodnie sięię takie rodziny 5+5 przenosi z miejsca w miejsce.

Jacuch przypomnij mi jaki masz rozmiar ramki... Chyba gdzieś pisałeś ale nie znalazłem..Uśmiech

Czyli rozumiem że ustawiasz siedem korpusików szerokości ok 25 cm? jak ze stabilnością tego?
Jak Ci się to sprawdza? Napisz więcej...
Pytam, gdyż zrobiłem korpusy wielkopolskie na 7 ramek bez wręgów i myślę spróbować w tym roku.
Gniazdo na 1-2 korpusach, miodnia według potrzeb...
Na moich pożytkach z chwastów i z niezbyt silnymi rodzinami TF to się może sprawdzić...
Uzależniony od zapachu z ula...
Cytuj ten post
Ja przy swoich pozytkach to 3 korpusy po 6 ramek max

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Cytuj ten post
435x23
Na wregach całkiem stabilne.
Sprawdza się bardzo dobrze. Taki układ gniazda 5 +5 stwarza coś podobnego do barci pszczoły  intuicyjne walą dolny korpus pierzgi, środkowy czerwiu a górny/górne miodu. zamiana korpusów gniazdowych daje pszczołom niesamowitego kopa na produkcję czerwiu .
W takim układzie po rzepaku nie używam kraty bo matki bardzo rzadko przechodzą do miodni.
Takie rodziny potrafią uzbierać coś do miodni,kiedy rodziny na 10 walą wszystko do gniazda.
Tylko przypomnę że po głównych mono-pozytkach rodziny zostawiam na nie użytkach/pożytkach po 5 max 10 na toczek.
Cytuj ten post
(04.02.2019, 21:14)Jacuch napisał(a): 435x23
Na wregach całkiem stabilne.
Sprawdza się bardzo dobrze. Taki układ gniazda 5 +5 stwarza coś podobnego do barci pszczoły  intuicyjne walą dolny korpus pierzgi, środkowy czerwiu a górny/górne miodu. zamiana korpusów gniazdowych daje pszczołom niesamowitego kopa na produkcję czerwiu .
W takim układzie po rzepaku nie używam kraty bo matki bardzo rzadko przechodzą do miodni.
Takie rodziny potrafią uzbierać coś do miodni,kiedy rodziny na 10 walą wszystko do gniazda.
Tylko przypomnę że po głównych mono-pozytkach rodziny zostawiam na nie użytkach/pożytkach po 5 max 10 na toczek.

No to mnie zachęciłeś, Zrobiłem 20 korpusów, ale zamiaruje zrobić jeszcze kilkanaście wielk. 1/2 i pokombinować. Poczatkowo miały to być tylko odkładówki Uśmiech
A jak z wentylacją? Dennice masz pełne? Jaka wentylacja od góry?
Uzależniony od zapachu z ula...
Cytuj ten post
Ja planuję zrobić to na całej ramce. Też mnie przekonuje fakt że będzie zbliżone do dziupli. Układ 4+4 będzie bezpieczny do zimowania niezbyt silnych rodzinek . 2 ramki dadanta jedna nad drugą dadzą w sumie kształt ramki wysoko wąskiej optymalnej do zimowli. W tym sezonie testowo spróbuje tak dwie rodziny. Korpusy jednoscienne będą stosunkowo proste do wykonania bez specjalistycznego sprzętu. Myślę nad pełną głęboką dennicą wypełnioną masą organiczną co powinno dac dobrą wentylację A jednocześnie pewną izolację.

Cytuj ten post
Leżak już powstaje . Co sądzicie o takim obiciu?[Obrazek: c5ca262f066fb0475e502d9f81561e52.jpg]

Cytuj ten post
Ładnie będzie jak wszystkie takie zrobisz.
Najważniejsze żeby były szczelne. Na tyle żeby pszczoła rabowniczka się nie przecisnęła.
Cytuj ten post
A co dałeś między obiciem i ścianką wewnętrzną? Na ile to ramek?

A tak w ogóle to:
Mam ule (poza leżakami dadanowskimi) korpusowe 9-ramkowe na pełną ramkę Dadanta. Kupiłem je od gościa, co miał pasiekę ustawioną między polami roślin miododajnych. Na zdjęciach pokazywał, że potrafił rekordowo spiętrzyć do 4 korpusów, ale standardowo były 3 korpusy... No, mnie się ta sztuka nigdy nie udała, przynajmniej na razie. Pszczołom wystarczały 2 korpusy po 9 ramek, acz nigdy nie wypełniły w całości górnego korpusu miodem, więc rodziny, które osiągnęły pełną wielkość ostatecznie zimowałem na 2 korpusach. Ich kłąb zaczynał zimę zawieszony między korpusami.
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post
(15.02.2019, 13:48)Tomasz napisał(a): Ładnie będzie jak wszystkie takie zrobisz.
Najważniejsze żeby były szczelne. Na tyle żeby pszczoła rabowniczka się nie przecisnęła.

Nie mam niestety tyle desek ze spałą żywiczarską więc tylko jeden ul tak zrobię, a w przyszłości zobaczymy Uśmiech
Cytuj ten post
(15.02.2019, 14:18)flamenco108 napisał(a): A co dałeś między obiciem i ścianką wewnętrzną? Na ile to ramek?

A tak w ogóle to:
Mam ule (poza leżakami dadanowskimi) korpusowe 9-ramkowe na pełną ramkę Dadanta. Kupiłem je od gościa, co miał pasiekę ustawioną między polami roślin miododajnych. Na zdjęciach pokazywał, że potrafił rekordowo spiętrzyć do 4 korpusów, ale standardowo były 3 korpusy... No, mnie się ta sztuka nigdy nie udała, przynajmniej na razie. Pszczołom wystarczały 2 korpusy po 9 ramek, acz nigdy nie wypełniły w całości górnego korpusu miodem, więc rodziny, które osiągnęły pełną wielkość ostatecznie zimowałem na 2 korpusach. Ich kłąb zaczynał zimę zawieszony między korpusami.

To jest mój pierwszy leżak więc w sumie prototyp, miał być jednościenny z deski calowej, ale w praniu wyszło tak, że wnętrze obiłem cienkimi (ok 5 mm gr) listewkami, a jak postanowiłem, że z zewnątrz obiję go jeszcze tymi deskami ze spałą to pustkę między obiciem ( ok 2 cm) wypełniłem sosnowymi bardzo żywicznymi wiórami spod heblarki, wyszedł mi 50 kg kolos na 26 ramek Oczko a jeszcze daszek. ściana ma teraz ok 10 cm grubości, podłoga ocieplona styropianem
Cytuj ten post
(15.02.2019, 15:36)Trombik napisał(a): wyszedł mi 50 kg kolos na 26 ramek Oczko a jeszcze daszek. ściana ma teraz ok 10 cm grubości, podłoga ocieplona styropianem
Potwór. Na stare lata będę sobie takie pod domem instalował, na wygodnej wysokości, żeby się nie schylać Oczko
To dorób mu podziałkę na środku i dwa wylotki, bo do tej wielkości to Ci rodzina raczej nie dorośnie... W każdym razie nie w pierwszym roku. Chyba że chcesz obok mieć magazynek na drobiazki Oczko
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post
(15.02.2019, 18:28)flamenco108 napisał(a):
(15.02.2019, 15:36)Trombik napisał(a): wyszedł mi 50 kg kolos na 26 ramek Oczko a jeszcze daszek. ściana ma teraz ok 10 cm grubości, podłoga ocieplona styropianem
Potwór. Na stare lata będę sobie takie pod domem instalował, na wygodnej wysokości, żeby się nie schylać Oczko
To dorób mu podziałkę na środku i dwa wylotki, bo do tej wielkości to Ci rodzina raczej nie dorośnie... W każdym razie nie w pierwszym roku. Chyba że chcesz obok mieć magazynek na drobiazki Oczko

Tak to taka stodółka przydomowa, wylotki zrobię na  lub nawet 3 rodziny.
Cytuj ten post