Podstawy Langstroth 3/4
Witam

Wiem, że był temat o gospodarce na Ln 3/4 lecz był on dość stary - przepraszam jeśli założenie tematu nowego jest błędem to proszę o przeniesienie do odpowiedniego wątku ...

Do meritum :

W zbliżającym się sezonie 2019 chciałbym podjąć próbę gospodarki na LN 3/4 - tzn pierw przejścia na ten rozmiar ramki.
Obecnie mam ule korpusowe Warszawskie Poszerzane - są fajne do nauki dużo błędów wybaczają ale są też bardzo nie poręczne , ciężkie i ....mają dwa rodzaje rozmiarów ramek które utrudniają spokojne migrowanie w zależność od sytuacji, tzn w moim przypadku ramka Warszawska Poszerzana jako gniazdowa oraz 1/2 wlkp jako miodnie

Dlaczego ln 3/4 - trudne pytanie jako że jestem na początku drogi z pszczołami i nadal się uczę mocno to poszukuję odpowiedniej drogi a przy małych ilościach rodzin mogę próbować do tego ... dostępność i cena za jaką nabędę ule LN 3/4 mnie również dość mocno przekonała

Jako że moje doświadczenie jest niewielkie poszukuje podstawowych informacji ale takich od zera jak rozpocząć prawidłową gospodarkę na ulach LN 3/4 bo mimo wszystko gospodarka na hybrydzie WP+1/2 wlkp jak czytam różne informacje nijak się ma do typowego ula korpusowego - dlatego proszę o pomoc z pozyskaniu podstawowych informacji jak wystartować z ln 3/4 tak aby mnie one nie pokonały na starcie Uśmiech

Obecnie zimowałem 4 rodziny produkcyjne silne 10 ramek WP zacieśnione do 8 ramek WP oraz odkład 7 ramek WP - to jest baza pod rozwój na ten sezon , ule WP chce zachować i stworzyć rodziny do nowo pozyskanych ul LN 3/4 będzie ich na wiosnę 5 sztuk - docelowo będzie ich dla mnie wykonanych 10 sztuk.

1. Jak zrobić najlepiej przejście do LN 3/4 ?
2. Jakiś podstawowy poradnik jak działać na tego rodzaju ulach ?
3. Jakieś odnośniki do wiedzy teoretycznej o gospodarce na ulach ln 3/4 ( niestety w języku PL , obce języki leżą mocno)
4. Czy znalazł by się ktoś dobroduszny pszczelarz gospodarujący na ln 3/4 który by przygarnął pod skrzydła świeżaka aby lekko za rękę poprowadzić mnie w zdobywaniu wiedzy o tego radzju ulu i gospodarowaniu w nim (metodą kontaktu on line , maile , jakieś inne komunikatory ) Uśmiech ?

Z góry dziękuję za pomoc Uśmiech
Pozdrawiam
Cytuj ten post
Ad 1 Pakiet
Ad 2 "Łatwe pszczelarstwo" - G.Liebig
Ad 3 Posty Polbarta na Ambrozji
Ad 4 Szukaj a znajdziesz Oczko
Cytuj ten post
Jest kilka osób które mają Langi 3/4, jest też kilka z Langami 2/3, ale uczyć się możesz z dowolnej książki o ulach korpusowych. Dadanty 1/2 są zbliżone wielkością, metody gospodarki są te same. Zmienia się tylko nieco kubatura.
Z różnic względem WP, to staraj się bardziej myśleć o korpusach, a nie o ramkach. Właściwie jak podmienisz słowo ramka na korpus w swojej dotychczasowej wiedzy, to większość stwierdzeń powinno być ok.

Np. Jak chcesz rozładować nastrój rojowy, to do WP wrzucałeś ramkę lub dwie w rodnie, żeby się czymś pszczoły zajęły, no a tutaj wrzucasz korpus Język
Chcesz zrobić odkład z WP i zabierasz 2-3 ramki? Tu możesz zabrać korpus Oczko
Bezpieczne zapasy na zimę, 4-5 ramek WP zapełnionych do połowy? No a tutaj korpus Oczko
Zamiast kraty odgrodowej pionowej między ramkami, żeby ograniczyć matkę w czeriwniu, masz kratę poziomą między korpusami.
Upraszczam, ale tak to mniej więcej wygląda. Korpusy dają więcej możliwości manipulacji, te mają tylko 18cm, więc masz bardziej rozdzielony czerw od miodu i pierzgi, to daje Ci możliwość lepszego zarządzania zasobami, łatwiej zrobić odkład, ale też łatwiej zostawić rodzinę bez odpowiedniej ilości zapasów. Łatwiej Ci dzięki temu odebrać miód odmianowy, aczkolwiek nadstawka WLKP rozwiązuje właśnie ten problem ula WP.
Generalnie z początku pewnie będziesz przeglądać ramka po ramce, ale później zauważysz, że można w gruncie rzeczy przeglądać korpusami.

Ja myślę o Langu 2/3, ma jeszcze nieco niższą ramkę, więc nie ma obaw by jej nie drutować, jest trochę lepszy wgląd między ramki, bez ich wyjmowania, jest lżejszy, itd. Ale to tak sam siebie przekonuje Uśmiech Bo swoich WP też nie drutuję, są na naturalnej zabudowie i nie ma większych problemów. Ale łatwiej mi się pracuje z moimi korpusowymi WP (20 i 14cm wysokości), więc zdecydowałem się zmienić, póki pasieka mała Oczko
Cytuj ten post
(05.02.2019, 14:52)Krzyżak napisał(a): Ad 2 "Łatwe pszczelarstwo" - G.Liebig 
Ad 4 Szukaj a znajdziesz Oczko

2. Już zamówione dobrej książki nigdy za wiele. 
4. No to szukam ?

(05.02.2019, 15:09)kosz85 napisał(a): Jest kilka osób które mają Langi 3/4, jest też kilka z Langami 2/3, ale uczyć się możesz z dowolnej książki o ulach korpusowych. Dadanty 1/2 są zbliżone wielkością, metody gospodarki są te same. Zmienia się tylko nieco kubatura.

Dzięki piękne za rozwinięta odpowiedzi ?
Cytuj ten post