Autostradą przez ul
W standardowych ulach wielkopolskich w środkowej części korpusu gniazdowego znajduje się "oczko" - okrągły wylotek zabezpieczony zwykle dokręconą klapką. Wylotek ten używany jest najczęściej w pełni sezonu, po umieszczeniu kraty odgrodowej między korpusami, aby umożliwić wydostawanie się trutni, aby poprawić wentylację lub skrócić zbieraczkom drogę do miodni (ułatwia również czynności związane z wychowem matek i tworzeniem odkładów jeżeli nie ma na pasiece wolnych dennic).
Ciekawi mnie natomiast preferowane przez niektórych starszych pszczelarzy wykorzystanie "oczka" do tworzenia, po ułożeniu ramek na zimę, "autostrady" dla pszczół poprzez włożenie drewnianego kołka przez ten otwór i przebicie wszystkich ramek. Czy uszkodzenia plastrów mają tutaj jakieś uzasadnienie? Pszczoły zgryzają wprawdzie czasami plastry tworząc przejścia, ale nie zaobserwowałem, aby preferowały tego typu działania, bardziej skłonny jestem przypuszczać, że wynika to raczej ze zwiększonego zapotrzebowania na wosk przy deficycie woszczarek lub złych warunkach pożytkowych lub cieplnych.
Jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było.
Członek SPN WOLNE PSZCZOŁY
Cytuj ten post