Tłumaczenie z rosyjskiego
Czy ktoś może wspomóc i przetłumaczyć ten film, jak rozumiem chodzi o pozyskiwanie miodu z odkładów, to akurat mnie nie interesuje ale ciekawi mnie co oni stawiają jako drugi korpus na tych odkładach 

https://www.youtube.com/watch?v=JSiMOpVYAs8
Cytuj ten post
Tajemnica sukcesu to bogata baza pożytkowa. Startują od sześcioramkowych odkładów, po rozczerwieniu matek dokładają drugi korpus (drugą odkładówkę) z kolejnymi sześcioma ramkami. Jak zaczyna się główny pożytek zestawiają ze sobą trzy odkłady oddzielone od wspólnej miodni kratą odgrodową. Ilość ramek w miodni odpowiada ilości ramek w odkładach, czyli dokładnie ustawione są ramka nad ramką. Przy miodobraniu wydmuchują pszczoły z miodni przed wylotki odkładów, które przykrywane są już oddzielnymi daszkami i przygotowane są do zimowli.
Na filmiku wygląda naprawdę super, ale nie próbujcie tego u nas, chyba że macie na wyłączność 2 tys. ha obsianych miododajnymi roślinami bez innych pasiek w sąsiedztwie i idealną sytuację pogodową.
Ja uważam za sukces jak odkład dojdzie w sezonie do dziesięciu ramek, a co dopiero myśleć o dwóch dodatkowych korpusach pełnych miodu.
Jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było.
Członek SPN WOLNE PSZCZOŁY
Cytuj ten post
(19.02.2019, 20:46)Trombik napisał(a): Czy ktoś może wspomóc i przetłumaczyć ten film, jak rozumiem chodzi o pozyskiwanie miodu z odkładów, to akurat mnie nie interesuje ale ciekawi mnie co oni stawiają jako drugi korpus na tych odkładach 

https://www.youtube.com/watch?v=JSiMOpVYAs8

Języka nie znam, ale mogę Ci powiedzieć co robią Uśmiech To jest typowy układ wielomateczny. Masz 3 dwukorpusowe nuki 6 ramkowe (odkłady) na dole, każdy ze swoją matką, na to idą standardowe kraty odgrodowe i na to zwykłe korpusy produkcyjne 10 ramkowe, zestawione jako miodnie na 9 ramek.

Taki układ może zebrać więcej miodu niż 2 średniaki. Na langstrocie często stosują ten trick. 

Regulus metoda odbierania korpusów z miodem może i nie jest godna polecania, już chyba lepiej użyć repelentu lub przegonki, ale sam układ jak najbardziej godny polecania. W Warszawskich dwurodzinnych też niektórzy łączyli miodnię i korzystali z zalet układu dwurodzinnego. Chyba Ostrowska opisywała takie podejście, o ile dobrze pamiętam.
Cytuj ten post
Nic nie mam do metody odbierania miodu, choć uważam ją za niezbyt przyjazną pszczołom (widziałem tylko raz taką akcję, gdzie pszczoły były wydmuchiwane na przygotowane fartuchy brezentowe i sporo z nich już się nie podniosło) tylko uważam za mało realne uzyskanie w polskich warunkach po pierwsze takiej siły odkładów (12 ramek do czasu głównego pożytku), a po drugie czterech pełnych miodni. W dwie półnadstawki z połączonych sześcioramkowców jeszcze bym uwierzył.
Jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było.
Członek SPN WOLNE PSZCZOŁY
Cytuj ten post
(19.02.2019, 22:04)regulus napisał(a): Nic nie mam do metody odbierania miodu, choć uważam ją za niezbyt przyjazną pszczołom (widziałem tylko raz taką akcję, gdzie pszczoły były wydmuchiwane na przygotowane fartuchy brezentowe i sporo z nich już się nie podniosło) tylko uważam za mało realne uzyskanie w polskich warunkach po pierwsze takiej siły odkładów (12 ramek do czasu głównego pożytku), a po drugie czterech pełnych miodni. W dwie półnadstawki z połączonych sześcioramkowców jeszcze bym uwierzył.

Na wszystko jest metoda, to mogą być przezimowane słabe odkłady lub odkłady zrobione z przezimowanej rodziny. Jeśli masz wcześnie matki, to załapiesz się na pożytek, powiększysz rodziny i może uzyskasz miodu więcej niż miód, który mógłbyś uzyskać od rodziny którą podzieliłeś. A z pewnością więcej niż z 3ech odkładów postawionych osobno.
W Kanadzie też tak robią, a tam wcale nie mają okresu wegetacyjnego dłuższego niż u nas.
Cytuj ten post
(19.02.2019, 21:42)kosz85 napisał(a):
(19.02.2019, 20:46)Trombik napisał(a): https://www.youtube.com/watch?v=JSiMOpVYAs8
Języka nie znam, ale mogę Ci powiedzieć co robią Uśmiech ----CIACH---
Taki układ może zebrać więcej miodu niż 2 średniaki. Na langstrocie często stosują ten trick. 

Dobrze zauważyłeś. W tym filmiku jakiś Rosjanin/Ukrainiec podłożył swój komentarz/tłumaczenie pod tekst wygłoszony po rumuńsku na tym filmiku: https://youtu.be/EQJmCyLmwIc?t=839
To jest Kanada, jakiś rejon o dużych uprawach roślin miododajnych, bo zbiory miodu z rodzin produkcyjnych tam wyglądają tak (regulus dobrze prawił Oczko ):

== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post
(19.02.2019, 21:21)regulus napisał(a): Tajemnica sukcesu to bogata baza pożytkowa. Startują od sześcioramkowych odkładów, po rozczerwieniu matek dokładają drugi korpus (drugą odkładówkę) z kolejnymi sześcioma ramkami. Jak zaczyna się główny pożytek zestawiają ze sobą trzy odkłady oddzielone od wspólnej miodni kratą odgrodową. Ilość ramek w miodni odpowiada ilości ramek w odkładach, czyli dokładnie ustawione są ramka nad ramką. Przy miodobraniu wydmuchują pszczoły z miodni  przed wylotki odkładów,  które przykrywane są już oddzielnymi daszkami i przygotowane są do zimowli.
Na filmiku wygląda naprawdę super, ale nie próbujcie tego u nas, chyba że macie na wyłączność 2 tys. ha obsianych miododajnymi roślinami bez innych pasiek w sąsiedztwie i idealną sytuację pogodową.
Ja uważam za sukces jak odkład dojdzie w sezonie do dziesięciu ramek, a co dopiero myśleć o dwóch dodatkowych korpusach pełnych miodu.

A jeśli mam przezimowane na 6 ramkach rodziny jest sens je tak poprowadzić ?
Cytuj ten post
No właśnie, Kanada, więc i u nas spokojnie można.
I co z tego że tam jest wieża na 10 korpusów, skoro widać, że te 3-5 od góry są puste, z taką lekkością by sobie nie zdejmowali korpusu langstrotha zabitego miodem. Nasze 3/4 są ciężkie, a na pełnej ramce to trzeba mieć naprawdę dobrą krzepę żeby to udźwignąć.

Ja polecam Canadian Beekeeper Blog na YT, facet mówi wszystko jak jest i nic nie ukrywa. Jego skala nie jest bardzo duża, bo ma jedynie 1500 rodzin Oczko
Tu jest o 6 ramkowych nukach takich jak na powyższym filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=NWOVz2fyL6Q
Cytuj ten post
(20.02.2019, 11:21)Trombik napisał(a): A jeśli mam przezimowane na 6 ramkach rodziny jest sens je tak poprowadzić ?

Jak lubisz eksperymentować Uśmiech Krzywda im się raczej nie stanie. Najwyżej miodu będziesz mieć więcej.
Cytuj ten post
(20.02.2019, 11:34)kosz85 napisał(a): No właśnie, Kanada, więc i u nas spokojnie można.
I co z tego że tam jest wieża na 10 korpusów, skoro widać, że te 3-5 od góry są puste, z taką lekkością by sobie nie zdejmowali korpusu langstrotha zabitego miodem. Nasze 3/4 są ciężkie, a na pełnej ramce to trzeba mieć naprawdę dobrą krzepę żeby to udźwignąć.

Ja polecam Canadian Beekeeper Blog na YT, facet mówi wszystko jak jest i nic nie ukrywa. Jego skala nie jest bardzo duża, bo ma jedynie 1500 rodzin Oczko
Tu jest o 6 ramkowych nukach takich jak na powyższym filmiku:  https://www.youtube.com/watch?v=NWOVz2fyL6Q

mi się to podoba z tego względu, że chyba ciężko to ukraść Uśmiech
Cytuj ten post
(20.02.2019, 11:37)Trombik napisał(a): mi się to podoba z tego względu, że chyba ciężko to ukraść Uśmiech

Jak ktoś zechce to ukradnie, o to się raczej nie bój Oczko 
Prędzej go powstrzyma to, że to coś nietypowego. Moich uli w lesie nikt nie ukradl bo zrobiłem Warre na ramkę WP, ale wszystko inne rozkradli Duży uśmiech  Pasy zaciskowe, kamerę leśną, itp. Ale uli nie ukradli, chociaż nie mogę powiedzieć, że nie ruszyli Uśmiech
Cytuj ten post