Rola wibracji odwłokiem w selekcji seksualnej pszczoły murarki ogrodowej
#1
Bardzo ciekawe badanie eksperymentalne, w którym badano zachowania godowe krzyżujących się par pszczoły murarki ogrodowej. Eksperyment ten potwierdził istnienie preferencji seksualnej samic murarki ogrodowej, w pewnym jednym godowym zachowaniu, a w konsekwencji także selekcji seksualnej (darwinowski tzw. dobór płciowy), która może w tym przypadku prowadzić nawet do specjacji. Oczywiście nieprzypadkowej selekcji.
Mianowicie okazuje się samica z większym prawdopodobieństwem odpowie pozytywnie na zaloty samca, kiedy ten w odpowiedni sposób wibruje odwłokiem, kodując w ten sposób informację o własnym fitness, które odbiera samica.

Naukowcy zmierzyli na urządzeniu częstotliwość drgań odwłoka samca przed samym aktem kopulacji. Okazało się, że nie tylko liczy się energiczność ruchu, ale także częstotliwość wibracji, która koduje fitness związany z pochodzenie samca z danej populacji. W eksperymencie brały udział pszczoły z trzech różnych populacji: z Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii. Okazało się dzięki pomiarom, że samce z różnych regionów wibrują częściej w innym zakresie częstotliwości. Częściej statystycznie pozytywna odpowiedź samicy na zaloty była skorelowana z pochodzeniem samca z tego samego regionu geograficznego. Aby dowieść tej korelacji naukowcy spróbowali oszukać samice poddając krzyżującą się parę sztucznym wibracjom. Było to możliwe, bo okazało się, że większość samców w obliczu sztucznych wibracji, sama przestaje wibrować odwłokiem. Dało się oszukać samice, manipulując wibracjami, zatem eksperyment wyszedł pozytywnie.

Jest to kolejne potwierdzenie już udowodnionego w szeregach badań tzw. doboru przeciwko mieszańcom, jako jednej z możliwości w którym kierunku może przebiegać selekcja. W tym wypadku akurat selekcja seksualna związana z preferencjami samicy, a w konsekwencji dyskryminacji seksualnej samic wobec samców z populacji z innych regionów geograficznych. Ogólnie selekcja seksualna jest bogato udowodniona w świecie owadów, a związana jest np. sygnałami chemicznymi i mechanicznymi. Naukowcy spekulują, że tego typu selekcja w przyszłości może doprowadzić w populacjach europejskich murarek ogrodowych do specjacji.

W kontekście hipotezy dr. Andrzeja Oleksy odnoście dyskryminacji seksualnej augustowskiej AMM, której poszlaki możemy znaleźć w jego wnioskach z analizy mitochondrialnego i jądrowego DNA z rejonu augustowskiej hodowli zachowawczej, a także w wyniku jego eksperymentu z unasiennianiem naturalnym w Olecku, jest to uważam ciekawy dodatek.

Na tym forum, chyba powszechnie uznaje się, że selekcja w przyrodzie (dorozumianej jako tej bez ingerencji człowieka, co niekoniecznie jest zasadne) musi zawsze prowadzić do efektu "kundla" tudzież "kundlenia". Wobec wielu wyników badań najnowszej nauki potwierdzającej istnienie także mechanizmu nieintuicyjnej selekcji przeciwko mieszańcom, jak widać także bezpośrednich "kuzynów" Apis mellifera z taksonu pszczołowatych, najwyższa pora uzupełnić to twierdzenie o nowe dane.

Zapraszam na kanał Radio Warroza.
Filmik pochodzi z udostępnionych materiałów z badań.

https://www.facebook.com/warroza/videos/277313729826693/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960982215010751?fbclid=IwAR0L8Jsw0TajCjf0fpp41jEoBphOVOK1GykO5ffABkgRtIA2SMFEwpwpuck

Report
The Role of Vibrations in Population Divergence in the Red Mason Bee, Osmia bicornis
Current Biology 25, 2819–2822, November 2, 2015
Cytuj ten post