BRAK MATKI Ratunki
Witam serdecznie . Jestem młodym pszczelarzem , mam pszczółki od wiosny tamtego roku Uśmiech i mam problem z którym nie wiem co zrobić.Po zimie ładnie mi pszczółki przezimowały , czerwiła wszystko było ok , wczoraj sprawdzam jeden ul a tam 6 ramek czerwiu i matka przed wylotkiem lezy martwa Smutny Co robić ratunku .
Cytuj ten post
(09.04.2019, 14:30)eurostar02 napisał(a): Witam serdecznie . Jestem młodym pszczelarzem , mam pszczółki od wiosny tamtego roku Uśmiech i mam problem z którym nie wiem co zrobić.Po zimie ładnie mi pszczółki przezimowały , czerwiła wszystko było ok , wczoraj sprawdzam jeden ul a tam 6 ramek czerwiu i matka przed wylotkiem lezy martwa Smutny Co robić ratunku .

Do wyboru do koloru i w tej kolejności chyba:
 - Kupić matkę,
 - Połączyć z odkładem/słabiakiem z matką,
 - Rozdzielić pszczoły po pozostałych rodzinach,
 - Jeśli masz już gdzieś trutnie lub zasklepiony czerw trutowy, to możesz wstawić ramkę z młodym czerwiem od innej rodziny i liczyć że wychowają matkę i się unasienni tymi kilkoma trutniami. Ja mam teraz taką sytuację i w ramach eksperymentu sprawdzam, co się będzie dziać dalej. Matka zanim dokonała żywota strutowiała i zostawiła 3 plastry trutu. Trutnie już biegają, a matecznik jeszcze niezasklepiony, więc jest szansa na unasiennienie.
Cytuj ten post
Wielkie dzięki , chyba w takim razie trzeba kupić mateczke 
Cytuj ten post
(09.04.2019, 15:16)eurostar02 napisał(a): Wielkie dzięki , chyba w takim razie trzeba kupić mateczke 

Jak masz skąd, bo matki o tej porze roku są warte tyle co cała rodzina. Doradzałbym połączyć ze słabszą rodziną i później stworzyć z takiej rodziny więcej odkładów. Jak tylko pogoda będzie bardziej sprzyjająca.
Cytuj ten post
Z własnego doświadczenia wiem, że warto zimować nadprogramowo 10% matek więcej niż ma się rodzin.
Jak ktoś potrzebuje matki to mam jeszcze kilka. Odbiór osobisty.
Cytuj ten post
Dużo strace jak bede czekal zeby wyciagly swoja matke?
Cytuj ten post
(10.04.2019, 10:07)eurostar02 napisał(a): Dużo strace jak bede czekal zeby wyciagly swoja matke?

Ja właśnie czekam - dla eksperymentu. Skoro już tydzień temu był zasklepiony czerw trutowy, to może, może, może jednak trutnie zdążą, zanim matka się wygryzie. A jeżeli nie zdążą, to połączę. To zdążę. Oczko
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post
(10.04.2019, 10:32)flamenco108 napisał(a):
(10.04.2019, 10:07)eurostar02 napisał(a): Dużo strace jak bede czekal zeby wyciagly swoja matke?

Ja właśnie czekam - dla eksperymentu. Skoro już tydzień temu był zasklepiony czerw trutowy, to może, może, może jednak trutnie zdążą, zanim matka się wygryzie. A jeżeli nie zdążą, to połączę. To zdążę. Oczko

Ja tak samo, ale oboje mamy czerw trutowy. U mnie to już nawet biegają trutnie, co jest ważne, bo trutnie muszą być znacznie wcześniej niż matki. Trutnie wygryzają się w 24 dniu, ale latają w 31 dniu, a gotowe do zapłodnienia są tak naprawdę w okolicy 37ego dnia (13dni od wygryzienia). Matce wygryzienie zajmuje jedynie 16dni, a lot unasienniający może odbyć już 4dni po wygryzieniu, czyli po 20dniach. Czyli jajka w komórkach trutowych trzeba mieć 17 dni wcześniej! O zakładaniu mateczników możemy myśleć dopiero najwcześniej 7 dni od zasklepienia czerwiu trutowego.

Eurostar, jak nie masz dużo czerwiu trutowego, to jak widzisz nie bardzo masz na co czekać. A trutnie o tej porze to jeszcze trochę jednak za wcześnie. Nie mówiąc o tym, że jest duża szansa, że rodziny mogą porzucić czerw trutowy jak w nocy będą przymrozki. Potem trzeba się wstrzelić z lotami unasienniającymi w dobrą pogodę, bardzo dużo zmiennych i duża szansa niepowodzenia.
Cytuj ten post
(10.04.2019, 09:39)Krzyżak napisał(a): Z własnego doświadczenia wiem, że warto zimować nadprogramowo 10% matek więcej niż ma się rodzin.
Jak ktoś potrzebuje matki to mam jeszcze kilka. Odbiór osobisty.

Jak zimujesz nadprogramowe matki? Małe odkłady nad dużymi rodzinami? Izolatory? Klateczki?
Cytuj ten post
(10.04.2019, 11:00)kosz85 napisał(a): Jak zimujesz nadprogramowe matki? Małe odkłady nad dużymi rodzinami? Izolatory? Klateczki?

Po dwie rodzinki 5ramkowe w korpusie LN3/4.
Zimują bez problemu, choć niektórzy twierdzą, że na tak niskiej ramce /18,5cm/ się nie da Uśmiech
Cytuj ten post
To porażka Smutny a nie mam zabardzo od kogo kupic matki.
Cytuj ten post
A sprawdzałeś dobrze tą rodzinę? Jak się pszczoły zachowują, może jest matka młoda?
Ja bym jak masz inne rodziny wstawił ramkę z młodym czerwiem i sprawdził co się tam dzieje.
Cytuj ten post
(10.04.2019, 15:51)bonluk napisał(a): A sprawdzałeś dobrze tą rodzinę? Jak się pszczoły zachowują, może jest matka młoda?
Ja bym jak masz inne rodziny wstawił ramkę z młodym czerwiem i sprawdził co się tam dzieje.

Nie ma matki na 100% sprawdzałem . Ramki z czerwiem mlodym nie musze wkladac bo sa larwy . 
Cytuj ten post
No nic poczekam troche co się bedzie działo bo u mnie raczej nie mam szans dostac nowej mateczki.
Cytuj ten post
(10.04.2019, 17:29)eurostar02 napisał(a): No nic poczekam troche co się bedzie działo bo u mnie raczej nie mam szans dostac nowej mateczki.

A mateczniki ratunkowe?
Cytuj ten post
(10.04.2019, 17:51)bonluk napisał(a):
(10.04.2019, 17:29)eurostar02 napisał(a): No nic poczekam troche co się bedzie działo bo u mnie raczej nie mam szans dostac nowej mateczki.

A mateczniki ratunkowe?

Brak matecznikow bo matke martwą znalaxem przed wylotkiem w poniedzialek. Tak jak by tyle co wyniesiona. Teraz u mnie zimno to zerkne do nich jak sie yroszke ociepli. 
Cytuj ten post
Jak są larwy a nie ma mateczników, to matka jest.
To, że jakąś znalazłeś przed ulem o niczym nie świadczy.
Cytuj ten post
(10.04.2019, 12:31)Krzyżak napisał(a):
(10.04.2019, 11:00)kosz85 napisał(a): Jak zimujesz nadprogramowe matki? Małe odkłady nad dużymi rodzinami? Izolatory? Klateczki?

Po dwie rodzinki 5ramkowe w korpusie LN3/4.
Zimują bez problemu, choć niektórzy twierdzą, że na tak niskiej ramce /18,5cm/ się nie da Uśmiech

Jeśli dobrze pamiętam to podkarmiałeś je podkarmiaczką powałkową przez kratę tak?
Ile mniej więcej mogły mieć pokarmu na zimę?
Podawałeś cegły?
Cytuj ten post
(12.04.2019, 19:49)kubi napisał(a): Jeśli dobrze pamiętam to podkarmiałeś je podkarmiaczką powałkową przez kratę tak?

Ile mniej więcej mogły mieć pokarmu na zimę?
Podawałeś cegły?

Karmione z góry jak piszesz, miały pewnie po 4 ramki żarcia. Żadne karmienie nie było konieczne.
Cytuj ten post