Jak przenieść osy do ula?
Rok temu na działce po dziadku miałem 5 uli ale wytrułem pszczoły muchozolem bo nie wiedziałem co znimi zrobić. W tym roku chcę spróbować sił z pszczelarstwem. Narazie nie mam żadnych pszczół ale na strychu znalazłem duże gniazdo os i chcę je przenieść do ula. Może osy nie dadzą tyle miodu co pszczoły ale zawsze się czegoś nauczę o pszczelarstwie. Macie jakiś pomysł jak przenieść te gniazdo os do ula tak żeby nie uciekły??

PS. Pszczelarzem jestem od niedawana i dopiero się uczę (mam 14 lat)
Cytuj ten post
Dobrze że napisałeś że masz 14 lat , ponieważ początek twojego wpisu mnie przeraził . Nie truj już więcej pszczół , one są potrzebne.

Przenoszenie gniazda os to też nie  dobry pomysł.
Może to być niebezpieczne a oprócz tego "duże" gniazdo o tej porze roku prawdopodobnie jest zeszłoroczne i puste.

Proponował bym Ci posprzątać ule i zamknąć.
Znajdź jakiegoś pszczelarza w okolicy i na pewno Ci pomoże, a jak będziesz chciał to czegoś cię nauczy.

Odradzał bym Ci nauki pszczelarstwa w internecie.
Jest wiele rzeczy których jak nie zobaczysz to nie pojmiesz. Praca z pszczołami przy braku doświadczenia może być bardzo niebezpieczna.

Pozdrawiam
Cytuj ten post
(22.05.2019, 17:37)Seba2005 napisał(a): Narazie nie mam żadnych pszczół ale na strychu znalazłem duże gniazdo os i chcę je przenieść do ula. Może osy nie dadzą tyle miodu co pszczoły ale zawsze się czegoś nauczę o pszczelarstwie. Macie jakiś pomysł jak przenieść te gniazdo os do ula tak żeby nie uciekły??

stary, na srylion % osy nie dadzą tyle miodu, co pszczoły, bo osy nie dają miodu. to już łatwiej by Ci było z trzmielami Oczko

Nie przenoś gniazd os, bo i tak uciekną. Najlepiej nie zbliżają się do takiego gniazda, a już napewno nie przed bardzo późnym wieczorem i to najlepiej chłodnym wieczorem. Osy bywają agresywne, przerabiałem setki razy gniazda ziemne, podwieszone, wypełniające szpary między warstwami desek, w starym kiblu drewnianym, w stercie cegieł. Użądlenie jednej .... no nie ma szału (chyba że klecanka) ale jak jest alarm wylatuje ich wiele i są wtedy cięte, boli i puchnie na dość długo, a użądlenie w okolicy gardła może się dla Ciebie skończyć lekkim przyduszeniem, nie wykluczam zgonu.

O pszczołach się nie wypowiem, bo tez dopiero zaczynam.
Sparafrazuję tylko to, co już powiedział kolega Trzmielec - uważaj! no i powodzenia, jesteś młody wiec będziesz szybko się uczył. Wkreciles sobie bardzo fajna pasje. I bardzo odpowiedzialną pasję
Powodzenia raz jeszcze
Cytuj ten post
(22.05.2019, 22:33)cannamorph napisał(a):
(22.05.2019, 17:37)Seba2005 napisał(a): Narazie nie mam żadnych pszczół ale na strychu znalazłem duże gniazdo os i chcę je przenieść do ula. Może osy nie dadzą tyle miodu co pszczoły ale zawsze się czegoś nauczę o pszczelarstwie. Macie jakiś pomysł jak przenieść te gniazdo os do ula tak żeby nie uciekły??

stary, na srylion % osy nie dadzą tyle miodu, co pszczoły, bo osy nie dają miodu. to już łatwiej by Ci było z trzmielami Oczko

Nie przenoś gniazd os, bo i tak uciekną. Najlepiej  nie zbliżają się do takiego gniazda, a już napewno nie przed bardzo późnym wieczorem i to najlepiej chłodnym wieczorem. Osy bywają agresywne, przerabiałem setki razy gniazda ziemne, podwieszone, wypełniające szpary między warstwami desek, w starym kiblu drewnianym, w stercie cegieł. Użądlenie jednej .... no nie ma szału (chyba że klecanka) ale jak jest alarm wylatuje ich wiele i są wtedy cięte, boli i puchnie na dość długo, a użądlenie w okolicy gardła może się dla Ciebie skończyć lekkim przyduszeniem, nie wykluczam zgonu.

O pszczołach się nie wypowiem, bo tez dopiero zaczynam.
Sparafrazuję tylko to, co już powiedział kolega Trzmielec - uważaj!  no i powodzenia, jesteś młody wiec będziesz szybko się uczył. Wkreciles sobie bardzo fajna pasje. I bardzo odpowiedzialną pasję
Powodzenia raz jeszcze

Poczytałem o osach i faktycznie nie robią zbyt dużo miodu ): No nic chyba wywale te ule do śmieci bo patrzyłem na allegro po ile chodzą pszczoły i za drogo, wolę dołożyć i kupić sobie monitor 240Hz do CSa.
Cytuj ten post
Polecam rowniez zakup mózguOczko I nie wchodzenie na fora by pisac takie durnoty ktore to tylko zasmiecaja serweryOczko
Cytuj ten post
(24.05.2019, 18:30)Seba2005 napisał(a): Poczytałem o osach i faktycznie nie robią zbyt dużo miodu ): No nic chyba wywale te ule do śmieci bo patrzyłem na allegro po ile chodzą pszczoły i za drogo, wolę dołożyć i kupić sobie monitor 240Hz do CSa.

tusz.......kurtyna

światła off
— to staje się piękne dopiero kiedy pojmiesz, że nie chodzi o miód —
Cytuj ten post