Brak czerwiu i gniazdo zalane miodem
Witam mam ule wielkopolskie pszczoly stoja na rzepaku w niektórych ulach przez cały maj nie weszły do nadstawi nie odbudowaly w niej wezy ani nie przyniosły do miodni miodu. Natomiast w gnieździe nie ma czerwiu a jest zalane całe miodem. Przez cały sezon zrywalem mateczniki scinalem ramke pracy która była sukcesywnie odbudowywana i zaczerwiona trutniami  (ramka pracy podzielona na pół co 10 dni wycinana jedna połowa ) po dzisiejszym przeglądzie tak jak wyżej gniazdo zalane miodem ramka pracy również odbudowana i też zalana miodem. Teraz takie pytanie 1.dlaczego pszczoly nie przeszły do miodni. 2. Czy brak czerwiu oznacz brak matki?? Czy poprostu nie miała miejsca na czerwienie? ?. W poniedziałek zamierzam zabrać się za wirowanie miodu bo rzepak już się powoli kończy. I mam zamiar z gniazda zabrać miod Ale zostawić około 6kg aby nie glodowaly A w miejsce zabranych plastrów dac im nieczerwiony susz gniazdo nakryć krata i po wirowaniu oddać im ramki do osuszenia. A po 3 dniach sprawdzić do gniazda czy pokazały się jajeczka. Jeśli nie to zamówić matki nieunasienione i im podać. Czy to jest dobre rozwiązanie ?? Czy też mogli byście mi doradzić coś innego abym nie stracił rodzin. Z góry dzięki za odpowiedź.
Cytuj ten post
No tak z pszczołami to nigdy nic nie wiadomo. Patrz zawsze na te jaśniejsze strony - będzie miód. Żeby pszczoły przeszły do nadstawki, to muszą chcieć - rodzina musi być w odpowiedniej sile (jak nie ma zbyt dużo pszczół, to nie warto zbyt szybko nastawiać się na nadstawki). Ostrożnie trzeba operować kratą odgrodową, żeby nie stworzyć bariery i pamiętać o rotacji plastrów, przenoszeniu ramek z czerwiem do nadstawek na początku sezonu. Brak czerwiu nie jest jeszcze oznaką braku matki. Jeśli pracują woszczarki i jest równiutki czerw trutowy, to matka jest. Pozostaje zamienić korpusy (korpus z zalanymi ramkami na górę, a na dole miejsce do czerwienia) i czekać co będzie. Grunt, to się nie poddać emocjom.
Jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było.
Członek SPN WOLNE PSZCZOŁY
Cytuj ten post
Ja bym spróbowal pozamienia ramki z dlu na gore i odwrotnie. Ze srodka wyjac z 3 ramki wlozyc w 2 korpus na góre na przemian z ramkami węzy a te z węzą 3 wlozyc do dolnego korpusu. I pójda wtedy.
Cytuj ten post
No więc tak...
Jeżeli widziałeś mateczniki i je ciągle zrywałeś i tak w kółko to jest szansa, że któregoś nie zerwałeś i poszła rójka. Z drugiej strony chyba byś zauważył ubytek pszczoły. Na ilu korpusach są te pszczoły? Tylko jeden wlkp i nadstawka? Na przyszłość gdy zobaczysz mateczniki rojowe to pierwsze co szukasz starej matki jeśli jeszcze jest a w większości przypadków jest tylko biega już blisko wyjścia... Zabierasz wtedy 2 ramki czerwiu na wygryzieniu z matką i wywozisz na inną pasiekę, dokładasz im pokarm, najlepiej świeży nie zasklepiony nakrop z pierzgą.... Resztę rodziny przeglądasz i decydujesz co robić, albo dzielisz na kolejne odkłady albo zostawiasz 2-3 mateczniki i nie dzielisz... resztę usuwasz lub możesz sobie wykorzystać w uliki weselne.

Co do Twojej sytuacji to spróbuj odszukać matkę albo matki... bo mogą tam latać i młode matki... ciężko stwierdzić co się tam dzieje na tą chwilę...
Miód odwiruje albo daj im miejsce, czyli korpus z suszem. Najważniejsze to zlokalizuj matkę i będziesz wiedział co jest grane. Nie czekaj do poniedziałku to jest sprawa na wczoraj.
Cytuj ten post
Tak pszczoly siedza w gnieździe na 10 ramkach jest ich sporo każdy plaster obsiadany na czarno i do tego nadstawka cala nie 1/2 .
Cytuj ten post
(24.05.2019, 11:45)Mariusz napisał(a): Tak pszczoly  siedza w gnieździe na 10 ramkach jest ich sporo każdy plaster obsiadany na czarno i do tego nadstawka cala nie 1/2 .

Czyli dwa wlkp korpusy? 
Krata odgrodowa jest? 

Musisz zrobić przegląd aby się upewnić czy jest matka.
Cytuj ten post
Tak 2 korpusy i pomiędzy krata. A matki to ciężko będzie poszukać bo nie znaczona. .. A jak bym wsadził kilka ramek z suszem na dół to po ilu dniach może zacząć czerwic jeśli jest w ulu??
Cytuj ten post
Masz kartę to matka jest pod...
Szukaj aż znajdziesz... A jak nie to zostaje pusty korpus i krata odgrodowa i przesiewanie pszczół.
Wsadź w środek dwie ramki suszu... miód nad krate. Powinna zaczerwic w 24h
Cytuj ten post
Oka zrobię tak jak mówisz i opiszę co z tego wyszło może wszystko będzie ok dzieki za pomoc Uśmiech
Cytuj ten post
Przesialem pszczoly tak jak pisales w 3 ulach bo tylko tam taka potrzeba była matki są ale wydaje mi się ze młode to jeszcze nie zaczęły czerwic. Dałem i susz A miod do góry przeniosłem. To za 2 tyg gdzieś powinienem spodziewać się pierwszego czerwiu?? A pszczol jest sporo na każdym plastrze obsiadaja na czarno.
Cytuj ten post
Jak matki sa to za 2 tygodnie mozesz sie spodziewac. Jak nie maja czerwiu zadnego otwartego to ja za tydzie juz bym zasilil ramka z jajkami gdyby matka sie nie unasienila zeby mialy na czym nowe mateczniki pociagnącOczko
Cytuj ten post