Zbyt duże odstępy między ramkami... co robić?
Witam
Mam następujący problem:
Zakupiłem miesiąc temu swoje dwa pierwsze odklady i popełniłem błąd zostawiając zbyt duże odstępy między ramkami i pszczoły za bardzo rozbudowały ramki i miejscami robią dzika zabudowę... :(
Dołożyłem węze i w jednym ulu 8 ramek, a w drugim 7, ale jak pomierzylem to w korpusie zamiast 10 mieści mi się max 9 ramek.
Czy mogę coś z tym teraz zrobić? Ramki nadbudowane są w większości przy brzegu.
Bardzo proszę o jakieś porady
Cytuj ten post
(17.06.2019, 07:17)orzech36 napisał(a): pszczoły za bardzo rozbudowały ramki i miejscami robią dzika zabudowę...  Smutny  
--CIACH---
Czy mogę coś z tym teraz zrobić? Ramki nadbudowane są w większości przy brzegu.
Bardzo proszę o jakieś porady

1. Możesz to zostawić i zająć się tym w przyszłym roku, a teraz niech sobie rosną, co Ci to przeszkadza? To i tak gniazdo.
2. A jeżeli jednak przeszkadza, to nie masz wyboru: musisz ciąć, skrobać, niszczyć ich trud (biednych robaczków). Bo one zrobiły, co im pasowało. Ale jak ma być po Twojemu, to niestety... Wtedy dobrze się nada ostry nóż z wąskim ostrzem.

Moim zdaniem idealna pora na takie zabiegi bałaganienia w ulu to maj - pszczoły wtedy budują na potęgę, więc nawet jeżeli im się popsuje robotę, to szybko odrobią.

Jeżeli w dzikiej zabudowie jest czerw, to spróbuj te wycięte plastry wcisnąć w druty na pustej ramce (bez węzy) - spora szansa, że większość przetrwa i zamieni się w pszczoły. Ostatecznie możesz opuścić to na dennicę, jeżeli jest dość wysoka, też spróbują się tym zająć, ale wtedy różnie im pójdzie.
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post
No to się troszkę uspokoiłem bo nie wiedziałem co z tym robić :)
W takim razie póki co nie będę mocno ingerował w ich zabudowę. Ostatnio jak przeglądałem to wyciąłem dwa największe fragmenty dzikiej zabudowy i zawęziłem te ramki. W wyciętych fragmentach nie było czerwiu tylko niewielkie ilości pokarmu.
Bardzo dziękuję za odpowiedź bo nie mam się kogo poradzić w takich sprawach więc jedyna nadzieja w forum :D

Pozdrawiam
Cytuj ten post
Jaki masz ul? Jak leżak i nie ma tam pokarmu, to można przesunąć za zatwór i sobie wyjedzą. Jak sobie wyjedzą to poprawić ostrym nożem poszerzenie plastra. Ja bym proponował jak najszybciej to poprawić, jeżeli ramka wysoka. Według moich doświadczeń na Warszawiakach, później z takimi niepasującymi plastrami są same problemy. A to zaczerwią, a to pokleją do innych plastrów, a to nie można dosunąć do siebie ramek. Jeżeli to ramka wysoka, to jeżeli poszerzyły górę, to najprawdopodobniej dół na czerw pozostanie szerszy i wtedy od połowy plastra dobudują tam kolejne plastry przytwierdzone do plastrów, a jeszcze na dodatek przytwierdzą do ścianek ula. Im szybciej to się poprawi tym lepiej.
Warunki na Ziemi od początku życia nie są optymalne dla życia.
Cytuj ten post