Matecznik w ńcu lipca czy zostawiac na cichą wymianę?
W ulu Dadant 12 ramek, matka z roku 2018 (czerwona), na na wiekszości czerw zasklepiony na jednym plastrze jaja, na trzech plastrach larwy i gdzieniegdzie kilka komórek czerwiu garbatego:
- na plastrze nr 2 - 3 miseczi matecznikowe bez jaj na samym dole plastra jedna obok drugiej,
- na plastrze nr 4 - 5 miseczek matecznikowych bez jaj na samym dole plastra jedna obok drugiej
- na plastrze nr 10 - jedna głęboka miseczka matecznikowa (0,5 cm) z larwą na samym dol plastra.
Czy one chca sie roić? czy robić cichą podmianę matki?
To jest rodzina osadzona w maju br. z mojej własnej rójki.
Nie wiem co robić?
a. zostawic w spokoju - tylko czy ta nowa matka w tym roku sie unasienni?
b. robic odkład z matecznikiem?
c. usunąć wszystkie mateczniki?
Cytuj ten post
(27.07.2019, 13:13)Empatka napisał(a): Czy one chca sie roić? czy robić cichą podmianę matki?

Czyli jest jeden matecznik. Cicha wymiana. Pustymi miseczkami nie ma co się przejmować, bo pszczoły robią go w różnych porach, czasem mogą to być stare nieusunięte miseczki. Kluczowe jest czy jest w nim jajko.
Cytat:[quote]

Nie wiem co robić?

To zależy od Twoich celów.

Cytat:a. zostawic w spokoju   - tylko czy ta nowa matka w tym roku sie unasienni?

b. robic odkład z matecznikiem?
c. usunąć wszystkie mateczniki?

Ad. a.: tego to nikt Ci nie powie, bo nie wiadomo czy się unasienni. Szanse oczywiście ma. Unasienniać można nawet później.

Ad. b. to zależy co chcesz osiągnąć.

Ad. c. Jeśli chodzi o miseczki matecznikowe, to nie ma potrzeby ich usuwać.
Cytuj ten post
No i już nie mam problemu, bo dzisiaj nie ma juz larwy w mateczniku (po trzech dniach)
Cytuj ten post