mutacje
#1
Istnieje taka znana mutacja, która warunkuje fenotyp białych oczu u pszczoły miodnej, za który odpowiada mutacja w allelu recesywnym. Z tego powodu częściej go można spotkać u haploidalnych (posiadających jeden garnitur chromosomów) trutni niż u diploidalnych (podwójny garnitur) robotnic. Allel recesywny nie ujawnia się u heterozygoty, czyli posiadającej dwa różne allele. Potrzeba homozygoty posiadającej dwa allele recesywne, aby ujawniły się one w fenotypie. W praktyce oznacza to, że robotnica z białymi oczami odziedziczyła oba te geny od ojca i matki. Truteń posiada zazwyczaj tylko jedną wersję genu w związku z tym zawsze ten gen się u niego ujawni.

Pszczoła z białymi oczami może wykonywać prace w gnieździe dopóty nie wyleci z ula. Białe oczy nie pozwalają jej dobrze widzieć. Jak uda jej się z powrotem trafić do ula to i tak dobrze.

Ten przypadek jest o tyle interesujący, że dotyczy nie tylko białych oczu robotnicy, ale także całej górnej części głowy. Duży uśmiech

Jeżeli ktoś wie jaki gen odpowiada za tę mutację to proszę dać mi znać w komentarzach albo na: pasiekawarroza@gmail.com, abym mógł uzupełnić opis.W zasadzie nie stosujemy innych metod niż spotykane w naturze - ergo działamy zgodnie z naturą.
Cytuj ten post