Zakładanie pasieki przy Domu (pracownia pszczelarska).
Cześć, wydaje mi się że pszczelarstwo naturalne najlepiej lepiej się sprawuje gdy mamy kilka/kilkanaście uli przy domu, więc temat jak powinna wyglądać pracowania pszczelarska w domu jest dość ważny, ponieważ moim zdaniem gdy mamy ule przy domu nie ma sensu robić jej w osobnym budynku, a zdecydowana większość wskazówek do urządzenia pracowni pszczelarskiej są do zrobienia osobnego budynku. Temat mnie interesuje, bo mam zamiar się przeprowadzić. Chcę sobie wybudować mały domek, ale swój. Ja na razie nie miałem własnych poszczuł, ale pracowałem już przy pszczołach.
Czy ktoś ma pracownie w domu?
Czy miejsce do odwirowywania/wyciskania miodu to może być kuchnia?
Gdy jakiś pszczelarz pasjonat jest na etapie projektowania domu (wyjątkowo komfortowa sytuacja) to wejście do pracowni i cześć mieszkalnej lepiej zrobić wspólne, czy dwa osobne wejścia? Co jeszcze należało by uwzględnić w projekcie.
Zapewne jeszcze jest parę aspektów wartych rozważenia.
Cytuj ten post
(08.12.2020, 13:09)WojAbuk napisał(a): Czy miejsce do odwirowywania/wyciskania miodu to może być kuchnia? 
Może.
(08.12.2020, 13:09)WojAbuk napisał(a): Gdy jakiś pszczelarz pasjonat jest na etapie projektowania domu (wyjątkowo komfortowa sytuacja) to wejście do pracowni i cześć mieszkalnej lepiej zrobić wspólne, czy dwa osobne wejścia? Co jeszcze należało by uwzględnić w projekcie.
Nie uwzględniaj w projekcie pracowni pszczelarskiej, jeżeli zamierzasz mieć kilkanaście uli. To nie ma sensu. Co z nią zrobisz, jeżeli Ci się odwidzi? Chyba, że masz na oku jeszcze parę innych spraw do załatwienia tym metrażem, np. stolarnia, garaż, warsztat, magazyn gratów etc. 
Największy problem logistyczny stwarza produkcja wosku i własnej węzy - jest to praca brudna, ale wymagająca dedykowanego obszaru o regulowanej temperaturze, wolnego od kurzu i trocin, żeby nie wchodziło w wosk. Z drugiej strony wosk jest tylko o oczko łatwiejszy do wyczyszczenia od propolisu - co raz użyłeś do wosku, to już z woskiem pozostanie. Ale pozostałe czynności pszczelarskie możesz snadnie czynić pod chmurką, albo w kuchni (zależy która).
Z pszczelarskiego punktu widzenia potrzebujesz daszku, pod którym schronisz nadmiarowy sprzęt (będzie dłużej służył, ale drewno i bez tego przetrwa wiele lat) oraz wygodnych i w dobrym miejscu umieszczonych kranów do podłączania węża na wodę. Wyjście ciepłej wody to już w ogóle bajka. Oczywiście zewnętrzne gniazdka i źródła światła.
== Apibus ibi mel? Buhahaha! ==

Cytuj ten post