Rózny komensalizm w ulu PN
Takie oto żółto-pomarańczowe biedronki zamieszkały mi w tym roku w ulach. Widziałem na dwóch jednym na razie pustym i jednym już zasiedlony. Jest ich sporo. Co najmniej 25 siedzi na ulu zewnątrz. Ktoś coś wie?

Widziałem też oczywiście mrówki a także zaleszczotki i sporo innych stworzeń których nazwy nie potrafię wymienić.

Ten ostatni rój w ulu "biedronkowym" osadzony jest na takie butwiejącej ściółce jak u Bartka.

Załączone pliki Miniatury

Kto to jest tak naprawdę pszczelarz?
Ten kto potrafi zarobić na chowie i hodowli pszczół. Reszta to trzymacze.
Cytuj ten post
To są biedronki azjatyckie. I wypierają sukcesywnie rodzime 6-cio kropki. Każdej jesieni w słoneczne dni jest totalny nalot tych biedronek na domostwa gdzie szukają schronienia na zimę.
Cytuj ten post
I zżerają mszyce więc nici ze spadzi ;)
Cytuj ten post
Ale coś te mszyce musi zżerać bo inaczej nici z drzew a bez drzew nie ma dziupli i spadzi.

Tak samo jak coś musi zżerać i grabić pszczoły.
Cytuj ten post
(24.06.2015, 17:08)Borówka napisał(a): Tak samo jak coś musi zżerać i grabić pszczoły.

zżera pszczoły Chuck Norris i Kuba ;-) a  grabi je każdy pszczelarz. więc łańcuch pokarmowy się zamyka ;-) 
tylko kto zżera Chucka Norrisa? ;-)
Cytuj ten post
(24.06.2015, 17:33)MrDrone napisał(a):
(24.06.2015, 17:08)Borówka napisał(a): Tak samo jak coś musi zżerać i grabić pszczoły.

zżera pszczoły Chuck Norris i Kuba ;-) a  grabi je każdy pszczelarz. więc łańcuch pokarmowy się zamyka ;-) 
tylko kto zżera Chucka Norrisa? ;-)

Są też Szerszenie i inne pszczele drapieżniki.

Chodziło mi o to, że jak nic by nie zżerało roślinożernych zwierząt i w tym wypadku koprofagów też to one wymrą, osłabną i się zdegenerują biologicznie nawet w przeciągu kilku lat. To wiedza na temat ekologii na poziomie podstawowym.

Pszczelarz grabi jednak pszczoły już inaczej zaburzając dobór naturalny. W czasach bartnictwa grabił jeszcze słusznie jak zwierzę. Ograbił załóżmy 50% ze wszystkiego. Z tych 50% przeżyło 25% i to było ok.

Gdzieś czytałem, że na wiosnę maksymalnie zdarzało się, że tylko 20% barci było zasiedlonych.
Cytuj ten post
W przyrodzie musi być równowaga.
W tym roku mam zatrzęsienie mszyc. W przyszłym będzie masa biedronek.
Cytuj ten post
Są i czarne biedrony.

Załączone pliki Miniatury

Cytuj ten post
Jeśli na przedpleczu mają czarne W to   Arlekin - obie Uśmiech czyli jak pisał Popszczelony -Harmonia axyridis.
Tu masz zbiorczą fotkę jakie kolorki ta biedronka może mieć Uśmiech [Obrazek: 1280px-Harmonia_axyridis01.jpg] 
fotka z wikipedii 
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post