Lipa Mazowieckie 2015
Koło pięknie kwitną ale słabo nektarują. :/
Pojedyncze pszczoły na nich. Za to na facelii sporo. Ale tyle lip koło. Może się jeszcze poprawi. Tylko musi popadać tak jak Szymon pisał.
Cytuj ten post
Lipa porządnie daje co 7 lat więc może to nie ten rok :) U mnie nektaruje ale w porównaniu do akacji to lipa :)
Na szczęście w koło pełno chwastów chętnie oblatywanych przez pszczoły.
Cytuj ten post
(30.06.2015, 16:18)Krzyżak napisał(a): Lipa porządnie daje co 7 lat więc może to nie ten rok Uśmiech U mnie nektaruje ale w porównaniu do akacji to lipa Uśmiech
Na szczęście w koło pełno chwastów chętnie oblatywanych przez pszczoły.

To prawda: dziurawiec, wężownik, farbownik, maliny, jeżyny toto co u mnie zaobserwowałem w ogrodzie. Ale nie wiem czy to moje pszczoły łykają bo jak obserwowałem to moje się wysoko wzbijają i lecą gdzieś....

A już drugi rok widzę też czarnuchy u mnie i w ogrodzie i na dworcu. Ciekawe czy to AMM. Już drugi rok sądziłem, że coś mi przyleci z tego a tu lipa.
Cytuj ten post
Apropo tematu lip.
Ktoś może wie, które lipy najbardziej nektarują ? Chciałbym nieco w swojej okolicy poszdzić.
Cytuj ten post
(11.12.2015, 11:41)markus napisał(a): Apropo tematu lip.
Ktoś może wie, które lipy najbardziej nektarują ? Chciałbym nieco w swojej okolicy poszdzić.

zgodnie z moją wiedzą drobnolistna i japońska. Japońska nektaruje później (nawet do końca lipca) stąd jest bardzo cenna. 
sadź szybko, bo masz 20 - 30 lat czekania na pożytek! Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
(11.12.2015, 11:48)MrDrone napisał(a):
(11.12.2015, 11:41)markus napisał(a): Apropo tematu lip.

zgodnie z moją wiedzą drobnolistna i japońska. Japońska nektaruje później (nawet do końca lipca) stąd jest bardzo cenna. 
sadź szybko, bo masz 20 - 30 lat czekania na pożytek! Oczko
Niekoniecznie. Lipy można okulizować
Cytuj ten post
...tzn. ?
Cytuj ten post
(11.12.2015, 12:51)markus napisał(a): ...tzn. ?
tzn na podkładce z młodej lipki zaszczepić pęd starszego, kwitnącego już osobnika.
Cytuj ten post
(11.12.2015, 13:04)emzarek napisał(a):
(11.12.2015, 12:51)markus napisał(a): ...tzn. ?
tzn na podkładce z młodej lipki zaszczepić pęd starszego, kwitnącego już osobnika.

A jak to wpłynie na zdrowie, wytrzymałość i koronę lipy w przyszłości za 100 lat?
Cytuj ten post
pytanie czy gra warta świeczki.
Co z tego, że zacznie kwitnąć wcześniej jak na małym drzewie będzie garstka kwiatów? dopóki lipa nie wyrośnie to jej znaczenie z punktu widzenia pszczół czy innych owadów jest i tak znikome.
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Choć sadzić warto i tak aby było dla przyszłych pokoleń. 
Cytuj ten post
(11.12.2015, 13:40)Borówka napisał(a): Choć sadzić warto i tak aby było dla przyszłych pokoleń. 

zgadza się. a poza tym i my jeszcze młodzi jesteśmy... Oczko
po 30 latach to lipa już jest potężnym drzewkiem (pewnie, że do 100 letniej jej brakuje)... a ja się tak szybko na tamten świat nie wybieram Oczko
za 30 lat to mam jeszcze nadzieję śmigać korpusami pełnymi miodu... oczywiście LN, bo już wówczas dojrzeję do zmiany ula na ten najlepszy typ Oczko 
Cytuj ten post
(11.12.2015, 13:47)MrDrone napisał(a):
(11.12.2015, 13:40)Borówka napisał(a): Choć sadzić warto i tak aby było dla przyszłych pokoleń. 

zgadza się. a poza tym i my jeszcze młodzi jesteśmy... Oczko
po 30 latach to lipa już jest potężnym drzewkiem (pewnie, że do 100 letniej jej brakuje)... a ja się tak szybko na tamten świat nie wybieram Oczko
za 30 lat to mam jeszcze nadzieję śmigać korpusami pełnymi miodu... oczywiście LN, bo już wówczas dojrzeję do zmiany ula na ten najlepszy typ Oczko 

Ale taki "Bushowy" pomniejszony dla "staruszków" czy pełny?
Cytuj ten post
(11.12.2015, 13:18)Borówka napisał(a): A jak to wpłynie na zdrowie, wytrzymałość i koronę lipy w przyszłości za 100 lat?
Jak źle zaszczepione to może w przyszłości osłabiać pień w miejscu szczepienia.
Jak dobrze zrobione to nie wpływa na na zdrowie ani na wytrzymałość. Lipy szczepi się dość łatwo i robi się to od bardzo dawna właśnie ze względu na wydajność nektarową wybranych osobników.
Cytuj ten post
(11.12.2015, 13:34)MrDrone napisał(a): pytanie czy gra warta świeczki.
Co z tego, że zacznie kwitnąć wcześniej jak na małym drzewie będzie garstka kwiatów? dopóki lipa nie wyrośnie to jej znaczenie z punktu widzenia pszczół czy innych owadów jest i tak znikome.
Lipa nieszczepiona zakwita po ok 20 latach jako soliter a w zwarciu po ok 30 latach. I też nie jest to od razu masowy wysyp kwiatów. Lipa szczepiona zachowuje właściwości dawcy (czyli jego tempo wzrostu i wydajność nektarową) a zakwita już w drugim roku po szczepieniu. Oczywiści ilość kwiatów będzie uzależniona od stopnia odbudowania korony ale pszczoły korzystają już od pierwszego zakwitnięcia a co roku kwiatów jest coraz więcej. Główną zaletą szczepienia jest możliwość stworzenia kolekcji drzew z których gdy jedno przestaje kwitnąć w danym roku to kolejna odmiana właśnie zaczyna.
Cytuj ten post
(11.12.2015, 13:51)Borówka napisał(a): Ale taki "Bushowy" pomniejszony dla "staruszków" czy pełny?

Nieco offtopic. Serio to Bush wpadł na pomysł Langa 2/3? Niedawno zachłysnąłem się tym ulem i chcę je wprowadzić do swojej pasieki. Tylko 10cio ramkowy z gniazdem na 2 korpusach. Nawet pomagam ciut przy tłumaczeniu czeskiego sklepu, który będzie prowadził sprzedaż do Polski. Tylko, że tam dowiedziałem się, że oni na landu 2/3 od wielu lat gospodarują. Ten ul jest u nich bardziej popularny niż znany w Polsce optimal.
Poza tym Czesi volna stavba na langu stosują dłużej niż ja znam pszczoły...
Cytuj ten post
(11.12.2015, 15:32)MN napisał(a):
(11.12.2015, 13:51)Borówka napisał(a): Ale taki "Bushowy" pomniejszony dla "staruszków" czy pełny?

Nieco offtopic. Serio to Bush wpadł na pomysł Langa 2/3? Niedawno zachłysnąłem się tym ulem i chcę je wprowadzić do swojej pasieki. Nawet pomagam ciut przy tłumaczeniu czeskiego sklepu, który będzie prowadził sprzedaż do Polski. Tylko, że tam dowiedziałem się, że oni na landu 2/3 od wielu lat gospodarują. Ten ul jest u nich bardziej popularny niż znany w Polsce optimal.
Poza tym Czesi volna stavba na langu stosują dłużej niż ja znam pszczoły...

Pomysł Busha na LN to jest jego zmniejszenie w poziomie a nie w pionie. Usunął dwie ramki jeśli dobrze pamiętam,.
Cytuj ten post
Właśnie zdążyłem nieco tylko swoją odp zmodyfikować...
Cytuj ten post
Langstroth 2/3 czyli tzw. Medium jest w Ameryce stosowany od 100 lat albo dłużej.
Na początku traktowany było jako pół nadstawka do dla pełnego LN tzw. Deep'a. W dzisiejszych czasach często gniazdo jest na 2 korpusach medium. Zgadza się u Czechów 2/3LN to bardzo popularny model. U nas bardziej rozpowszechnił się 3/4LN czyli Western.
Cytuj ten post
Lang 3/4 będzie dla mnie za duży. 2/3 powinien być w sam raz. Niższa ramka to również możliwość stosowania ramek do wolnej zabudowy, czym bardzo mnie zaciekawiliście i co będę, mam nadzieję testował w 2016r.
Cytuj ten post
Lipy szczepione są dosyć drogie, a niektóre odmiany, szczególnie te późne (wonne, japońskie) jeszcze w naszym kraju mało popularne i bardzo rozchwytywane jak pojawiają się na rynku, ciężko dostać.
Nic tylko samemu szczepić i pchać, roboty nie tak wiele i niezły biznes może być.
Cytuj ten post
(14.12.2015, 10:22)MN napisał(a): Lang 3/4 będzie dla mnie za duży. 2/3 powinien być w sam raz. Niższa ramka to również możliwość stosowania ramek do wolnej zabudowy, czym bardzo mnie zaciekawiliście i co będę, mam nadzieję testował w 2016r.

Nie wiem jakie masz pożytki Ale 3/4 faktycznie nie są tymi najlepszymi. Teraz zdecydował bym się na te nizszeJęzyk Na moich nie za mocnych pozytkach nie bardzo dały się pszczoły oskubać z miodu w tym ulu. Duży uśmiech
Cytuj ten post
(08.01.2016, 11:32)Naturalny Maniek napisał(a):
(14.12.2015, 10:22)MN napisał(a): Lang 3/4 będzie dla mnie za duży. 2/3 powinien być w sam raz. Niższa ramka to również możliwość stosowania ramek do wolnej zabudowy, czym bardzo mnie zaciekawiliście i co będę, mam nadzieję testował w 2016r.

Nie wiem jakie masz pożytki Ale 3/4 faktycznie nie są tymi najlepszymi. Teraz zdecydował bym się na te nizszeJęzyk Na moich nie za mocnych pozytkach nie bardzo dały się pszczoły oskubać z miodu w tym ulu. Duży uśmiech

i bardzo dobrze Oczko
Cytuj ten post
7 litrów z 3 uli przez sezon to słaby wynik Duży uśmiech I już miód dokupowalem:/ Bo nie było na kanapki nawet...
Cytuj ten post
(08.01.2016, 20:31)Naturalny Maniek napisał(a): 7 litrów z 3 uli przez sezon to słaby wynik Duży uśmiech I już miód dokupowalem:/ Bo nie było na kanapki nawet...

Zdaje mi się, że to nie wina ula Oczko
Cytuj ten post
No tak może i tak. Bo było to po sądach mniszka i rzepaku rojki. Więc może nie miały z czego później przynieść więcej. Bo jedynie gryka z akacja. Gryka nie pola la prawie nic przez upały. A akacji malo mam na terenieDuży uśmiech Ale z niższej ramki wziął bym wiecejDuży uśmiech Bo miód był głównie nad czerwień w ramkach A tego nie ruszalemOczko
Cytuj ten post
w przeliczeniu na ul to sporo więcej niż u mnie Oczko

ale z jednego ula to wziąłem chyba 7 czy 9 kg - najpierw ze 4 - 5 z macierzaka po wzięciu pakietu ze starą matką, a potem jeszcze temu pakietowi jak doszedł do 3 korpusów wziąłem ze 3 - 4. Więc jak na to, że zrobiłem z tej rodziny ze 4 nowe to chyba nie ma tragedii Oczko jakby tak było w każdej rodzinie, to byłbym zadowolony przy moim podejściu do tematu.
Cytuj ten post