jak u Was z warrozą?
(22.09.2016, 18:20)myku napisał(a): gospodarka intensywna to nie problem jak się ma warszawiaka wielokorpusowego

Tak ale to przeczy już idei leżaka.
Cytuj ten post
Idea nieważna ważne w czym lepiej czują się i gospodarują pszczoły moim zdaniem dlatego zeszłej zimy wykonałem 60 korpusów warszawskich poszerzanych o skróconej ramce i myślę że to była dobra zmiana Uśmiech
Cytuj ten post
(22.09.2016, 18:27)myku napisał(a): Idea nieważna ważne w czym lepiej czują się i gospodarują pszczoły moim zdaniem dlatego zeszłej zimy wykonałem 60 korpusów warszawskich poszerzanych o skróconej ramce i myślę że to była dobra zmiana Uśmiech

Ale w tym sęk, że w gospodarce z nadstawką czują się gorzej IMO i wedfe idei zwolenników tradycyjnych leżaków oraz wielu propagatorów PN TF.
Cytuj ten post
(22.09.2016, 18:28)Borówka napisał(a):
(22.09.2016, 18:27)myku napisał(a): Idea nieważna ważne w czym lepiej czują się i gospodarują pszczoły moim zdaniem dlatego zeszłej zimy wykonałem 60 korpusów warszawskich poszerzanych o skróconej ramce i myślę że to była dobra zmiana Uśmiech

Ale w tym sęk, że w gospodarce z nadstawką czują się gorzej IMO i wedfle idei zwolenników tradycyjnych leżaków oraz wielu propagatorów PN TF.

co znaczy to gorzej "mdli" te pszczoły czy brzuch je boli?
Cytuj ten post
już wystarczy dobrych zmian jak dla mnie... przynajmniej do pasiek ich nie wprowadzajmy... Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
Ja akurat sobie nie wyobrażam dźwiania takiego korpusu leżaka bo ciężko było mi dźwigać WLKP.
Cytuj ten post
(22.09.2016, 18:29)bonluk napisał(a):

Ale w tym sęk, że w gospodarce z nadstawką czują się gorzej IMO i wedfle idei zwolenników tradycyjnych leżaków oraz wielu propagatorów PN TF.

wydaje mi się, że mogą mieć za dużo cukrów w miodzie to je mdli... Oczko
"(...) a nawiasem mówiąc to super robote dla producentów odkładów robi oprócz warozy np MrDrone itp chociaż kto wie może to też producent i robi krecią robote Uśmiech"
Cytuj ten post
kolego gniazda nie dźwigam ale tylko półnadstawki wielkopolskie nad nim
Cytuj ten post
Widzisz ja od początku mam jakieś tam swoje nastawienie do którego dążę, a skoro warszawiak został wymyślony jako ocieplany leżak to uważam że ktoś miał jakiś powód aby on taki był.
Cytuj ten post
(22.09.2016, 18:02)myku napisał(a): więcej pszczół się wylęga z czerwiu

A niby jakim cudem ? Uśmiech
Żeby nie było też mam małą komórkę.
Cytuj ten post
Ja mam WP i bardzo sobie chwalę, bo nic nie robię poza dokładaniem pustych ramek . Jutro szyję poduchy sieczkowe na zimę, bo od tygodnia mają ocieplenie z dwóch worków jutowych a zimko jakoś strasznie się zrobiło.
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
(22.09.2016, 18:29)bonluk napisał(a):

Łukasz a to nie wiesz, że to była metafora, zresztą użyta przez myku a przez mnie powtórzona li tylko.
Cytuj ten post
(22.09.2016, 18:36)Krzyżak napisał(a):
(22.09.2016, 18:02)myku napisał(a): więcej pszczół się wylęga z czerwiu

A niby jakim cudem ? Uśmiech
Żeby nie było też mam małą komórkę.

Po prostu jest jedna nieprzerwana niczym powierzchnia od dołu do góry i mniej pszczół potrzeba żeby ogrzać tą powierzchnię bo ciepło leci ku górze więc matka szybciej i obficiej czerwi
Cytuj ten post
(22.09.2016, 18:43)Modliszqa napisał(a): Ja mam WP i bardzo sobie chwalę, bo nic nie robię poza dokładaniem pustych ramek  . Jutro szyję poduchy sieczkowe na zimę, bo od tygodnia mają ocieplenie z dwóch worków jutowych a zimko jakoś strasznie się zrobiło.

także w tym roku uruchamiam produkcją ram drewnianych z wszytymi poduchami sieczkowymi a sieczkarnię posiadamy? Uśmiech
Cytuj ten post
(22.09.2016, 18:56)myku napisał(a):
(22.09.2016, 18:43)Modliszqa napisał(a): Ja mam WP i bardzo sobie chwalę, bo nic nie robię poza dokładaniem pustych ramek  . Jutro szyję poduchy sieczkowe na zimę, bo od tygodnia mają ocieplenie z dwóch worków jutowych a zimko jakoś strasznie się zrobiło.

także w tym roku uruchamiam produkcją ram drewnianych z wszytymi poduchami sieczkowymi a sieczkarnię posiadamy? Uśmiech

Ja upycham mocno słomę i jest ok. Wiem wiem, pewnie napiszecie, że sieczka lepsza i lepiej zaizoluje ale bez przesady. Poducha grubości 10 cm wypchana słomą zaizoluje wystarczająco.
Cytuj ten post
juz jak przekładałem pszczoły z Wielkopolskich na Warszawskie to po krótkim czasie zauważyłem że niektóre rodziny w czasie 2 tygodni odbudowały 10 -11 ramek szły do pracy jak rójka tylko że z rzepaku nie miałem prawie nic miodu gdzie zawsze miałem multum coś za coś
Cytuj ten post
(22.09.2016, 18:58)Borówka napisał(a):

Ja upycham mocno słomę i jest ok. Wiem wiem, pewnie napiszecie, że sieczka lepsza i lepiej zaizoluje ale bez przesady. Poducha grubości 10 cm wypchana słomą zaizoluje wystarczająco.

też dodbrze czemu nie ważne żeby coś izolowało ocieplało i wchłaniało wilgoć słoma robi to dobrze ale takiej posiekanej słomy wejdzie wiecej
Cytuj ten post
(22.09.2016, 18:53)myku napisał(a): Po prostu jest jedna nieprzerwana niczym powierzchnia od dołu do góry i mniej pszczół potrzeba żeby ogrzać tą powierzchnię bo ciepło leci ku górze więc matka szybciej i obficiej czerwi

A świstak siedzi i zawija to w te sreberka Oczko
Cytuj ten post
(22.09.2016, 19:02)myku napisał(a):
(22.09.2016, 18:58)Borówka napisał(a):

też dodbrze czemu nie ważne żeby coś izolowało ocieplało i wchłaniało wilgoć słoma robi to dobrze ale takiej posiekanej słomy wejdzie wiecej

Jak się ma podpróchniałe i nieszczelne ule oraz nie zatyka żadnych wylotków to też z tą wilgocią nie ma problemów. Oczko
Cytuj ten post
(22.09.2016, 19:02)Krzyżak napisał(a):
(22.09.2016, 18:53)myku napisał(a): Po prostu jest jedna nieprzerwana niczym powierzchnia od dołu do góry i mniej pszczół potrzeba żeby ogrzać tą powierzchnię bo ciepło leci ku górze więc matka szybciej i obficiej czerwi

Właściwie przekonam się na wiosnę bo będe miał porównanie z wielkopolskimi na dodatek moge w 100% poświadczyć że w warszawiakach nie miałem w tym roku problemu z rójkami ani jedna rodzina nie miała zamiaru spindolić Uśmiech
Cytuj ten post
(22.09.2016, 19:10)myku napisał(a):
(22.09.2016, 19:02)Krzyżak napisał(a):

Właściwie przekonam się na wiosnę bo będe miał porównanie z wielkopolskimi na dodatek moge w 100% poświadczyć że w warszawiakach nie miałem w tym roku problemu z rójkami ani jedna rodzina nie miała zamiaru spindolić Uśmiech

A moja jedna chciała na trzy duże rodziny więc już nie ma tak, że na 100% nie ma rójki w Warszawiaku.
Cytuj ten post
A na ilu ramkach trzymałeś te pszczoły?
Cytuj ten post
(22.09.2016, 19:17)myku napisał(a): A na ilu ramkach trzymałeś te pszczoły?

Na ilu chciały bez ograniczeń.
Cytuj ten post
(22.09.2016, 18:56)myku napisał(a): także w tym roku uruchamiam produkcją ram drewnianych z wszytymi poduchami sieczkowymi a sieczkarnię posiadamy? Uśmiech
Nie posiadamy ale posiadamy worek z sieczką od producenta uli ,,, wyżebrałam i dał Duży uśmiech 
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
(22.09.2016, 19:18)Borówka napisał(a):

i jeszcze chciały się roić niemożliwe nie miałem czegoś takiego w tym roku makymalnie gniazdo miałem na 13 ramkach w najsilniejszej rodzinie
Cytuj ten post
(22.09.2016, 19:25)myku napisał(a):

i jeszcze chciały się roić niemożliwe nie miałem czegoś takiego w tym roku makymalnie gniazdo miałem na 13 ramkach w najsilniejszej rodzinie

A ile takich rokow w tym ulu i układzie bylo?
Cytuj ten post
(22.09.2016, 19:25)myku napisał(a):

Jak najbardziej możliwe chyba, że wie lepiej co miałem na pasiece Oczko Ja miałem gniazda bez podkramiania i z budową plastrów najsilniejszych na 18-20 ramek bezwęzowych w tym dwie osadzone prawie pusto w połowie kwietnia. W tym ok. 16 ramek zaczerwionych w szczycie. Teraz są ledwo ledwo trzy. Uśmiech
Cytuj ten post
pierwszy sezon miałem te gniazda więc się nie znam za bardzo ale 16 ramek warszawskich poszerzanych czerwiu aż nie chce mi się wierzyć więc wychodzi na to że za małe będe miał gniazda bo u mnie mieści się 14 ramek w gnieżdzie na maksa. Pewnie w przyszłym roku będzie gorzej z rójkami Uśmiech
Cytuj ten post
(22.09.2016, 19:35)myku napisał(a): pierwszy sezon miałem te gniazda więc się nie znam za bardzo ale 16 ramek warszawskich poszerzanych czerwiu aż nie chce mi się wierzyć więc wychodzi na to że za małe będe miał gniazda bo u mnie mieści się 14 ramek w gnieżdzie na maksa. Pewnie w przyszłym roku będzie gorzej z rójkami Uśmiech

To proszę uwierzyć. Uśmiech Z tym, że liczę rzecz jasna równiez czerw trutowy jak, że u mnie pszczoły mają pełną wolność zabudowy tzn. brak węzy i minimalizacja manipulacji.
Cytuj ten post
(22.09.2016, 19:35)myku napisał(a): pierwszy sezon miałem te gniazda więc się nie znam za bardzo ale 16 ramek warszawskich poszerzanych czerwiu aż nie chce mi się wierzyć więc wychodzi na to że za małe będe miał gniazda bo u mnie mieści się 14 ramek w gnieżdzie na maksa. Pewnie w przyszłym roku będzie gorzej z rójkami Uśmiech

Kuba ma Warszawskie zwykłe. Więc 16 ramek WZ to jednak trochę mniej niż WP. poza tym jednak myślę, że raczej to 16 ramek "z czerwiem", a nie "czerwiu".
Cytuj ten post