Podkarmiaczka powałkowa i ramkowa
Moim zdaniem jak się zrobi porządnie to Ciec nie będą.
Cytuj ten post
Rzeczy z którymi mają kontakt pszczoły wolę kupować nowe, środki czystości nie dają 100% gwarancji na odkażenie, po prostu dmucham na zimne.
A co do podkarmiaczek to mam wlkp 10r i takich potrzebuje.
https://www.olx.pl/oferta/podkarmiaczka-dla-pszczol-duza-pojemnosc-trwala-z-pcv-8-l-CID103-IDhnnxR.html#57b35ef18f - stosowaliście coś takiego ?
Cytuj ten post
Ja mam takich chyba 12 szt. Pojemność coś koło 8 l chyba... Trzeba sprawdzać czy są dobrze odlane. Nie mam do nich żadnych zarzutów.
Cytuj ten post
Wiesz może gdzie można kupić nowe do wielkopolskich 10 ramoowych
Cytuj ten post
(10.02.2017, 14:52)naw napisał(a): Wiesz może gdzie można kupić nowe do wielkopolskich 10 ramoowych

a te z linka to nie nowe?
Cytuj ten post
Myślę, że nie skoro ktoś odsprzedaje.
Po za tym potrzebuje 200 sztuk więc wątpię tu w taką ilość.
Cytuj ten post
(10.02.2017, 15:38)naw napisał(a): Myślę, że nie skoro ktoś odsprzedaje.
Po za tym potrzebuje 200 sztuk więc wątpię tu w taką ilość.

Moim zdaniem sprzedaje nowe... ale czy nie umiesz zadzwonić na nr. tel. z tego ogłoszenia i się zapytać bo nie rozumiem?
Przy ilości 100 szt. to pewnie być jeszcze coś utargował a cena 16 zł za sztukę to bardzo dobra cena.

a tu masz jeszcze adres do podkarmiaczek powałkowych takich z kubełkiem: Marcin Sztuka - lepszepodkarmiaczki@gmail.com
Cytuj ten post
(10.02.2017, 11:06)flamenco108 napisał(a): Wróciłbym do rozważań o podkarmiaczce websterowskiej: czy to naprawdę musi przeciekać? A jeżeli wstawię ją do ula miesiące przed koniecznością zastosowania jako podkarmiaczki? Pszczony będą łazić w środku, oswajać i zalepiać szpary?

Testuję od zeszłego roku podkarmiaczkę ramkową ze sklejki od Sułkowskiego nieuszczelnioną (jeszcze) niczym, żadnym woskiem i pokostem i nie ciekła jeszcze. Używana z 10 razy. Myślę, że po uszczelnieniu jakieś 10 lat pociągnie ale mogę się mylić.

Tak na marginesie. Jeśli chodzi o ul WZ jestem nią zachwycony. Przylega do beleczki, otwór do wlewania jest zabezpieczony od dostępu pszczół (te Websterowskie też takie są czy jest jedna niepodzielna komora?). Na górze kółko jest przykryte poduchą ze słomy jak całe gniazdo nad beleczkami. Nie wywołuje zainteresowania do rabunku nawet w słabych rodzinach jak na razie. Bowiem cały zapach idzie do gniazda. Tak mi się wydaje. Z tych słoików czy na dnie korytkami jak podkarmiałem to zapach się rozchodził po całym ulu i były próby rabunku. Kupuje ich więcej.

Szymon te plastykowe do spożywki ok tylko czy są też takie jak te od Sułkowskiego z zamykaną od góry komorą z oddzielną dziurą do wlewania zabezpieczoną od dostępu pszczół z wejściem dla pszczół z boku? To co pokazałeś od Nastavky widzę, że ma jedną otwartą komorę od góry. Czyli już nie będzie tego super efekty braku zainteresowania do rabunku.
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
(06.07.2017, 16:48)Borówka napisał(a): te Websterowskie też takie są czy jest jedna niepodzielna komora?

Websterowskie składają się z dwóch komór. Konstrukcyjnie są tak proste, jak to możliwe. Zrobiłem już prototyp koncepcyjny - syrop cukrowy ok. 1:1 troszeczkę wycieka. Ale przypuszczam, że samo się uszczelni po paru godzinach.
==                  Apibus ibi mel                   ==
++ Antymizofobiczna Antydezynfekcyjnosc Pszczelarska ++
Cytuj ten post
(06.07.2017, 20:29)flamenco108 napisał(a):
(06.07.2017, 16:48)Borówka napisał(a): te Websterowskie też takie są czy jest jedna niepodzielna komora?

Websterowskie składają się z dwóch komór. Konstrukcyjnie są tak proste, jak to możliwe. Zrobiłem już prototyp koncepcyjny - syrop cukrowy ok. 1:1 troszeczkę wycieka. Ale przypuszczam, że samo się uszczelni po paru godzinach.

Wrzuć schemat jak możesz. Czy wejście pszczół jest z boku?

EDYTA:
Jeśli to jest to co na tym zdjęciu,
http://forum.wolnepszczoly.org/showthread.php?tid=1275&pid=42024#pid42024

to widać, że to nie ma tych udogodnień które mi się tak podobają. Po za tym podczas wlewania konewką czy butelką syropu to wygląda mi na to, że pewnie topią się tam jakieś pszczoły. Ta o której pisze jest od tego ładnie zabezpieczona właśnie.
Aczkolwiek rozumiem uproszczenie konstrukcji, ceny i pracochłonności na masową skalę jak się robi.

BTW brałem kiedyś udział w zakarmianiu 100 rodzin jednego dnia. Duży uśmiech Do najprostrzych podkarmiaczek ramkowych z całą otwartą górą gdzie pszczoły pobierały od góry. Sporo pszczół tam się topiło. To znaczy w skali wszystkich pszczół to niewiele a tylko w mojej skali. Oczko
"Walka z warrozą ma sens bo nigdy co do nogi nie wybijemy warrozy" z innego forum. Paradoks pszczelarstwa.
Cytuj ten post
(06.07.2017, 20:38)Borówka napisał(a): Wrzuć schemat jak możesz.
Tu patrz:

[Obrazek: 24.JPG]
Cytuj ten post
(06.07.2017, 20:47)flamenco108 napisał(a):
Tu patrz:

Dzięki.
Tu patrzę i znam już tę fotę ale nadal nie widać na niej np. czy wejście dla pszczół jest z boku czy włażą tam od góry gdzie się leje syrop. Żeby nie było. Szukałem już budowy tej podkarmiaczki w necie ale znalazłem tylko reportażowe zdjęcia gdzie nie widać ją z każdej strony.
Cytuj ten post
(06.07.2017, 20:54)Borówka napisał(a):
(06.07.2017, 20:47)flamenco108 napisał(a):
Tu patrz:

Dzięki.
Tu patrzę i znam już tę fotę ale nadal nie widać na niej np. czy wejście dla pszczół jest z boku czy włażą tam od góry gdzie się leje syrop. Żeby nie było. Szukałem już budowy tej podkarmiaczki w necie ale znalazłem tylko reportażowe zdjęcia gdzie nie widać ją z każdej strony.
Wszystko jest, trzeba tylko pogrzebać. Wejście jest poniżej górnej beleczki.
Cytuj ten post
Dobra. Udało mi się znaleźć coś więcej. Tu widzę, że pszczoły mają wejście z boku.
[Obrazek: DSCF4700.JPG]

Ciekawi mnie tylko czy w środku jest jedna komora dla jednej rodziny czy jest wydzielona komora do wlewania do której pszczoły nie mają dostępu. Bo tak jakby tam widać jakąś ściankę z górnego otworu.
Cytuj ten post
No weź się popatrz na zdjęcie wyżej, gdzie masz przekrój. Nalewasz od góry, pszczoły wchodzą od boku. Otworu nie zamykasz, bo zamyka go powałka.
Cytuj ten post
Dobra. Dzięki. Wszystko jest: [Obrazek: TDBF.jpg]

Czyli nie ma tam podzielonej komory na tylko do wlewania zabezpieczonej od pszczół.
Wydaje mi się, że jest ryzyko, że pszczoły się tam trochę topią, jak się wlewa na nie syrop od góry do pomieszczenia do którego mają dostęp.
Cytuj ten post
Można wstawić rurkę z dziurami na dole, wtedy syrop będzie się wlewał od dna.
"Mądry nie jest uczony, uczony nie jest mądry" Lao - Tse
Cytuj ten post
(06.07.2017, 21:14)Czarek napisał(a): Można wstawić rurkę z dziurami na dole, wtedy syrop będzie się wlewał od dna.

O widzisz. Też pomysł.
Cytuj ten post
Co przeszkadza dołożyć po listewce? Po prostu więcej roboty.
Cytuj ten post
Ilość roboty to kluczowa sprawa.
Całe to podkarmianie z wlewaniem w 60 uli po 15 litrów syropu, po kilka litrów, to lekka masakra.
Mogę wstawić pełne wiadro z dziurami w pokrywce, w górny kurpus i spokój, ale nie zawsze jest wesoło, bo potrafią zakleić dziurki.

Fajnie by było zrobić sztuczny pożytek np. tak:

albo po prostu otworzyć wiadra, napchać słomy i niech się częstują, wszystkie okoliczne owady.
Cytuj ten post
(06.07.2017, 21:29)Czarek napisał(a): albo po prostu otworzyć wiadra, napchać słomy i niech się częstują, wszystkie okoliczne owady.

To czemu tak nie robisz?
Cytuj ten post
Zawsze obawiałem się rabunków i karmienia pszczół sąsiadów (w promieniu 1,5 km jest około 30 uli).
Miałem głowę nabitą podręcznikowymi mądrościami.
W tym roku spróbuję na początku i jak będzie działać (albo nie) to dam znać.
Wu-wei
Cytuj ten post
Napiszcie mi prosto i szybko. Potrzebuję podkarmić, tak na wszelki wypadek pszczółki, com je wczoraj nabyła.

Nie mam w ulach powałki tylko beleczki odstępnikowe.

Z tego co wiem, to słoik mam postawić na ramkach i wyjąć dwie beleczki odstępnikowe. Jak zrobić, żeby pszczoły nie właziły do pustego korpusu. Czy to ma znaczenie, że będą tam włazić.

Nie piszcie mi o innych podkarmiaczkach, bo jestem na urlopie, siedzę w domu i nie będę teraz kombinować. Potrzebuję szybko i w oparciu o powszechnie dostępne materiały ( patrz słoiki ) podkarmić pszczoły.

I tak muszę zbić półnadstawki, bo mi się słoik pod daszkiem nie mieści Duży uśmiech
Cytuj ten post
Najprościej, wlać do słoja albo wiaderka, nasypać garść keramzytu albo wsadzić wiecheć słomy i dać to za zatwór.
Cytuj ten post
(10.07.2017, 05:30)Bączek napisał(a): Nie piszcie mi o innych podkarmiaczkach, bo jestem na urlopie, siedzę w domu i nie będę teraz  kombinować. Potrzebuję szybko i w oparciu o powszechnie dostępne materiały ( patrz słoiki ) podkarmić pszczoły.

Kup lub zrób pokarmiaczkę powałkową lub ramkową. hehe
Żartuje ale to jest wątek stricte o takich podkarmiaczkach.  Anioł
Można było założyć nowy wątek np.: podkarmianie na szybko. Można też wydzielić to z tego wątku bo się zrobi dyskusja nie na temat. Moim zdaniem.

Ale do rzeczy:

(10.07.2017, 05:30)Bączek napisał(a): Napiszcie mi  prosto i szybko. Potrzebuję podkarmić, tak na wszelki wypadek pszczółki, com je wczoraj nabyła.

Z tego co wiem, to słoik mam postawić na ramkach i  wyjąć dwie beleczki odstępnikowe. Jak zrobić, żeby pszczoły nie właziły do pustego korpusu. Czy to ma znaczenie, że będą tam włazić.

Jeśli nie chcesz aby się rozłaziły i nie prowokować rabunków zrób tak:

1. Zakarm ciastem. Odsuń jedną beleczkę i na beleczki połóż ciasto i przykryj całość folią do spożywki bądź płótnem. Lepiej do tego dolecelowo kupić beleczkę z segmentami kraty odgrodowej od Sułkowskiego. Bajka: 
http://www.sulkowski.com.pl/index.php?module=OfferItem&id=91

2. Przytnij deskę na długość beleczek. Zrób w niej otwory tak aby słoik wszedł szczelnie. Daj to przed najlepiej szczelną deską odgrodową, zwłaszcza jak ul jest nieszczelny. Będzie się mniej zapach roznosił i nie prowokował rabunków. Docelowo lepiej nie używać zwykłych wieczek. Rdzewieją przy otworach.
Cytuj ten post
Przy wysokiej temp. ciasto słabo się sprawdza. Pszczoły mi się lepiłyUśmiech
Cytuj ten post
(10.07.2017, 09:18)Akam napisał(a): Przy wysokiej temp. ciasto słabo się sprawdza. Pszczoły mi się lepiłyUśmiech

Bo trzeba owinąć w gazę lub bandaż o szerokich oczkach albo przykryć na górze folią czy lepiej załadować w torebkę strunową i udostępnić im dużą szparę z boku aby na nie wchodziły na ciasto i nic się nie lepią.
Albo pewnie najlepiej stosować podkarmiaczkę do ciasta.
Cytuj ten post
Naczynie leżące nad ramkami to też powałkowa podkarmiaczka. Najprościej zrobić tak jak pisze emzarek, można nawet dobrać jakiś płaski pojemnik, który zmieści się pod daszkiem, np. przyciąć na wysokość pojemnik po lodach lub śledziach ;-) Ważne tylko aby pamiętać o czymś pływającym i umożliwiającym wyjście pszczołom jeśli ścianki naczynia są szczególnie gładkie.
Cytuj ten post
dotnij grubą tekturę na wymiar gniazda, wytnij w niej otwór na słoik, wyjmij dwie beleczki, połóż tekturę na gniazdo i wsadź słoik - będzie stał na ramkach Uśmiech Najtaniej i najłatwiej.
Fakty nie przestaną istnieć z powodu ich ignorowania 
Jola
Cytuj ten post
(10.07.2017, 05:30)Bączek napisał(a): Napiszcie mi  prosto i szybko. Potrzebuję podkarmić, tak na wszelki wypadek pszczółki, com je wczoraj nabyła.

Z tego co wiem, to słoik mam postawić na ramkach i  wyjąć dwie beleczki odstępnikowe. Jak zrobić, żeby pszczoły nie właziły do pustego korpusu. Czy to ma znaczenie, że będą tam włazić.

Nie piszcie mi o innych podkarmiaczkach, bo jestem na urlopie, siedzę w domu i nie będę teraz  kombinować. Potrzebuję szybko i w oparciu o powszechnie dostępne materiały ( patrz słoiki ) podkarmić pszczoły.

I tak muszę zbić półnadstawki, bo mi się słoik pod daszkiem nie mieści Duży uśmiech

Słoik z podziurawionym wieczkiem, możesz postawić na ramkach albo na dole ula na beleczkach. Dowolny pojemnik, np. brytwanka albo pojemnik spożywczy, coś wsypać żeby pływało, kremazyt, słoma trawa, czcina (ja miałem taką tratewkę z patyków)
Cytuj ten post